Radna Maria Kosecka zwróciła się do Prezydenta Elbląga z zapytaniem o przygotowanie naszego miasta pod kątem konsolidacji rozliczania podatku VAT. - Sprawa jest bardzo ważna i wymagająca odpowiedniego przygotowania, dlatego proszę o informację czy, i na jakim etapie, przebiegają prace - prosiła podczas sesji.
W świetle trwających prac nad ustawą dotyczącą konsolidacji rozliczania podatku VAT w gminach, proszę o informację czy w Elblągu prowadzone są prace w tym zakresie? Proszę o udzielenie informacji czy przeprowadzona została analiza skutków centralizacji rozliczania tego podatku
- mówiła Maria Kosecka.
Dlaczego jest to tak ważne? - Należyte przygotowanie wszystkich jednostek budżetowych miasta wymaga opracowania odpowiednich procedur i stworzenia podstaw do rozliczania podatku VAT uwzględniających specyfikę Elbląga. Konsolidacja powinna być również poprzedzona zebraniem informacji od jednostek o zawieranych transakcjach i obrotach w celu ustalenia współczynnika oraz dostosowaniem programu informatycznego - wyjaśniała radna. -Ważnym elementem jest również ujednolicenie zakładowych planów kont uwzględniających ewidencję podatku VAT w księgach rachunkowych i, co najważniejsze, przeprowadzenie szkoleń i warsztatów.
Prezydent Witold Wróblewski przekazał głos w tej sprawie zastępcy skarbnika, Rozalii Grynis. - Od paru lat istniał problem dotyczący ustalenia czy jednostki budżetowe i zakłady budżetowe mogą być samodzielnym podatnikiem VAT - przypominała. - Różne były wnioski i orzeczenia Sądu. Wniosek został skierowany do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, który to we wrześniu 2015 r. orzekł, że jednostki budżetowe nie mogą być samodzielnym podatnikiem VAT. W Elblągu zakładów i jednostek jest 80.
Rozalia Grynis wyjaśniała także, że w październiku 2005 r. NSA stwierdził, że zakłady budżetowe, którym od 1 kwietnia będzie ZBK, nie będą mogły być samodzielnym podatnikiem VAT. Co to oznacza? - Obydwie instytucje orzekły, że rozliczenia z podatnikiem VAT w świetle ustawy może być tylko i wyłącznie w naszym przypadku Gmina Miasto Elbląg. W związku z tym obsługę tę prowadzić będzie Urząd Miejski - tłumaczyła Rozalia Grynis.
Jak Urząd radzi sobie w tej sytuacji? - Ministerstwo Finansów dało czas na centralizację. Najpierw od 1 lipca miała ona nastąpić. W związku z protestami samorządów, bo jest to operacja bardzo czasochłonna i trudna do rozwiązania organizacyjnie, termin został przesunięty do 1 stycznia 2017 r. - mówiła zastępca skarbnika. - Obecnie Urząd Miasta jest w fazie organizacyjnej.
Na czym polega ta faza?
Na tą chwilę trwa powiązanie jednostek organizacyjnych z Urzędem Miejskim oraz wykonywane są prace nad aktami wewnętrznymi. Jednocześnie potrzeba jest zmiany całej polityki rachunkowości w tym zakresie
- zauważyła Rozalia Grynis.
Wstępny harmonogram ma powstać do maja br. - Zostanie on przekazany wszystkim jednostkom organizacyjnym. Każda z jednostek musi wskazać, jakie usługi świadczy oraz jakich nie świadczy - dodała Rozalia Grynis. - W tym momencie trzeba dokonać podziału na sprzedaż opodatkowaną, nieopodatkowaną, zwolnioną.
Planowane jest przeprowadzenie szkoleń i warsztatów z pracownikami poszczególnych jednostek. - Kolejno nastąpi wyrejestrowanie tych jednostek, które są zarejestrowane jako podatnik VAT - mówiła Rozalia Grynis.
Na ten temat odbyło się spotkanie wiceprezydenta Jacka Boruszki z zespołem dot. systemu informatycznego. Podczas trwania sesji nie zostały podane jednak efekty tych rozmów.
Zobaczymy czy władze stanom na wysokości zadania .Sprawa nie jest prosta ale może przynieść duże korzyści .Czekam na rozwój wydarzeń
staną,p.~obserwator,staną...
Słuchajcie wszyscy ! Redakcja również! Co to ma być blog koseckiej? Dokąd my zmierzamy gdzie jakaś radna pyta prezydenta poprzez media?! Wysłała wiadomość n do prezydenta no i ok to teraz przynajmniej logika i kultura jak i dobre obyczaje wymagają poczekania na odpowiedz chyba? Dopiero potem wysyłanie po redakcjach?! Przeciwnym razie jest to zabieg wyłącznie polityczny z pogranicza zawracania Wisły kijem? Dla niezorientowanej radnej która chciała zabłysnąć podaje link do artykułu http://info.elblag.pl/38,42746,Miasto-wynajelo-zewnetrzna-firme-do-odzyskania-VAT-u-Budzet-miejski-zasili-ponad-36-mln-zl.html Co radna zamierza zrobić w sprawie EPECu? Tu prosimy o odpowiedź!
Kat na idiotów wcale się nie popisałeś .Radna o czymś innym a ty z głupoty wylewasz swoje żale bo nie możesz znieść aktywności niektórych radnych .Ja rozumiem ,że bronisz obecnej władzy ale postaraj się podchodzić do tematu merytorycznie a nie emocjonalnie .A tak na marginesie obecny Prezydent nie radzi sobie z problemami
Wbrew pozorom sprawa jest bardzo ważna i istotna dla finansów miasta. Po pierwsze prawidłowość rozliczeń z fiskusem jest obwarowana sankcjami ale może też być tak, że konsolidacja zwiększy wpływy z tytułu odzyskania podatku vat. Jest więc o co walczyć.
Konsolidacja systemu rozliczania VAT w jednostkach budżetowych ( samorządowych ) jest niezbędna i konieczna . Pytanie jest zasadne i merytoryczne ! Tyle , że odpowiedzi brak. Czy to zwiększy wpływy budżetowe ( zmniejszy VAT należny ) to trudno orzec , gdyż jeżeli podległe instytucje i firmy rozliczały się prawidłowo to w zasadzie poprawi to jedynie ujednolicenie rozliczeń i ustrzeże od ewentualnych błędów i nieprawidłowych interpretacji związanych z VTA naliczony czy należny. Jest nakaz to należy go realizować.
Mnie to już też zaczyna irytować. Czy radna Kosecka z każdym zadanym pytaniem musi biec do mediów i informować, że tak ciężko pracuje, bo zadała pytanie?!
lepiej by bylo zeby radna Kosecka sie tym nie zajmowala dlatego ze jak pani radna sie za cos wezmie to klapa na calej lini ona juz sie kiedys brala jako dzialaczka S i ludzie poszli na bruk wiec moze jakis lzejszy temat dla pani radnej zeby czegos nie popsula bo ona robi wszystko po to zeby zaistniec najlepiej w mediach
Co z Epec-em panie "prezydęcie"
Dobrze, że media piszą o tak ważnych sprawach. Nałożony obowiązek podatkowy jest kolejnym powodem do niezwłocznej prywatyzacji zakładów i jednostek budżetowych lub ich likwidacji. Prawo samorządowe skonstruowane jest w sposób umożliwiający funkcjonowanie gmin tak jak w krajach zachodnich. Ppp, świadczenie usług przez prywatne firmy jest tam standardem i VAT nie stanowi dużego problemu no i skala odpowiednio mniejsza. Wyrok Trybunału UE nakładający podatkowe obowiązki na gminę gdzie króluje socjalizm jest kłopotliwy. Ale Elbląg się nie podda. Utworzymy etaty zrobimy szkolenia itd. Podatnik zapłaci. Damy radę 80 firm to niewiele.