Wigilia Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej jest dniem poprzedzającym Boże Narodzenie, kończącym okres adwentu. Jest ona jednym z najważniejszych świąt w Polsce.
Wigilijny wieczór jest dla wszystkich wyjątkowy. Elblążanie w róznorodny sposób spędzają święta. Jedni wolą spędzić je samotnie przed telewizorem, natomiast inni w gronie rodziny, przyjaciół. Dla większości osób najlepszym prezentem jest wspólnie spędzony czas z najbliższymi.
Prezenty, choinka, dwanaście potraw, każdy ma swój ulubiony moment tego magicznego wieczoru. Święta to jeden z nielicznych momentów, kiedy po całym zamieszaniu można usiąść przy stole wspólnie z całą rodziną, bez zbędnych sporów.
Pierwsza gwiazdka czy jedno wolne miejsce przy stole? Dla wielu osób tradycje są nieodłączną częścią świąt, jednakże w niektórych domach są pomijane. Dwanaście potraw to już tylko stereotyp, ludzie przygotowują znacznie więcej jedzenia na wigilijny stół.
- Obchodzę święta z rodziną u mojej babci. Przychodzi mojej babci siostra, jej całe rodzeństwo, rodzice, mojej babci dzieci, dzieci ich dzieci - opowiada Michalina. - U mnie w domu nie siadamy przy stole, kiedy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka i to mnie boli, po prostu umawiamy się na konkretną godzinę. Oczywiście nie ma dwunastu potraw, bo zawsze jest więcej. Kiedy byłam mała czekałam najbardziej na prezenty, teraz na jedzenie.
Święta to okres, kiedy wspominamy różne historie rodzinne. Czas radości, miłości i jedności, czas przebaczenia i pojednania. Istotną częścią Wigilii Bożego Narodzenia jest przyjście na świat Jezusa Chrystusa jako Człowieka, dlatego rodzina jest jednym z najbardziej akcentowanych elementów świąt.
- W święta spotykamy się najczęściej u babci z całą rodziną, przy dobrych potrawach spędzamy miło czas, wspominamy historie rodzinne. Lubię klimat świąteczny i spotkanie z rodziną, wtedy się nie kłocimy - Karolina. - Oczywiście na unoszący się zapach pierogów, barszczu i różnych innych potraw czekam cały rok. Młodsze pokolenie naszej rodziny czeka zawsze na Mikołaja.
24 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy, więc porządki i przygotwania zaczynamy dużo wcześniej, by nie robić wszystkiego na ostanią chwilę. Zgodnie z tradycją na stole wigilijnym powinno znaleźć się dwanaście dań, więc dużo wcześniej, lepimy pierogi, czy przygotowujemy inne potrawy, zgodnie z tradycją każda osoba siedząca przy stole powinna ich skosztować, by przyszły rok był pomyślny.
- Od 21 grudnia słyszę "Zacznij coś robić w domu!" Przed świętami sprzątam gotuje, jednak mama tego nie zauważa. W tym roku pomagam również dziewczynie. Gotuje, bo lubię gotować. Lepiłem pierogi, zrobiłem krokiety - wymieniał Kamil. - Podczas świąt najstarsza osoba z rodziny wstaje przy stole i mówi mądrości na nowy rok.
Wigilia w polskiej obyczajowości jest świętem bardzo rodzinnym, uważanym za najważniejszy dzień w roku. Wspólne kolędowanie i rodzinne rozmowy to największe atuty owego święta. Wszystkie problemy przestają się liczyć, jesteśmy spokojni, przepełnieni miłością i radością.
- U mnie w domu przygotowania rozpoczynają się tydzień wcześniej - przyznała Agnieszka. - Robimy pierniki, lepimy pierogi i oczywiście sprzątamy. W domu robimy listę, co trzeba sprzątnąć, dzielimy się. Dzień przed Wigilią wszyscy wspólnie ubieramy choinkę. Moim ulubionym momentem jest to, kiedy mama bierze gitarę, a ja gram na pianienie i razem śpiewamy kolędy, to zdecydowanie moja ulubiona chwila z całych świąt.
W wielu domach tradycje i obyczaje są odmienne, w niektórych domach najmłodsza osoba przed zjedzeniem uroczystej kolacji oraz przed dzieleniem się opłatkiem, czyta Pismo Święte.
- Święta obchodzimy w małym gronie rodziny, ponieważ reszta mojej rodziny pochodzi ze Śląska - zaznacza Daria. - Lepienie pierogów dzień przed Wigilią to chyba mój ulubiony moment świąt. Przed dzieleniem się opłatkiem czytamy Pismo Święte przez najmłodszego uczestnika Wigilii; czyli w tym wypadku przeze mnie. Pierwszy dzień świąt spędzam u mojej babci, drugi dzień świąt spędzam u drugiej babci w Kwidzynie.
Święta to wspniały okres w życiu każdego człowieka, których nieodłączną częścią są tradycje oraz czas spędzony wspólnie z najbliższymi.
Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
Karolina Orłowska
A Pasterka?