Komisja Rewizyjna złożyła wniosek, w którym zwróciła się do Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego, o ponowne prześledzenie wyników kontroli postępowań przetargowych związanych z Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Radni otrzymali w odpowiedzi informację, że Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi obecnie czynności kontrolne, a w Urzędzie Zamówień Publicznych toczone jest postępowanie wyjaśniające.
Sprawa dotyczy protokołu z 28 sierpnia ub. r., który został sporządzony przez członka Rady Nadzorczej EPEC, odwołanego tydzień wcześniej. Zawarte w nim wyniki kontroli postępowań przetargowych pn. "Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Elblągu" budziły zdaniem radnych zastrzeżenia.
W piśmie skierowanym w połowie kwietnia br. do Komisji Rewizyjnej czytamy, że jak dotąd Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy w Luxemburgu przeprowadziły kontrole, które nic nie wykryły.
Obecnie jednak prowadzone są czynności kontrolne przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, a w Urzędzie Zamówień Publicznych toczy się postępowanie wyjaśniające.
Do modernizacji systemu ciepłowniczego w naszym mieście doszło w grudniu 2013 r. Prawie pięć miesięcy później Rada Nadzorcza EPEC-u zgłosiła się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, aby przeprowadził kontrolę. - Rada wraz ze swoim wystąpieniem przekazała także do Urzędu trzy pisma wskazujące obszary występowania ewentualnych nieprawidłowości, w tym także dotyczących wymagań stawianych przez EPEC w zakresie parametrów technicznych rur i doświadczenia wykonawców - czytamy w piśmie skierowanym do Komisji Rewizyjnej przez Prezydenta Elbląga.
Na początku kwietnia Urząd Zamówień Publicznych poinformował EPEC o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego. Urząd w szczególności interesuje opis przedmiotu zamówienia, tj. rur preizolowanych wraz z wyjaśnieniem czy spełniają one wymagane parametry techniczne.
- Urząd oczekuje również przekazania przez Spółkę wyjaśnień w zakresie ilości podmiotów mogących spełnić wymagania określone w SIWZ, jak również dotyczących postawionych przez zamawiającego wymagań w zakresie doświadczenia wykonawcy - wyjaśnia w piśmie Prezydent Elbląga.
EPEC ma także dostarczyć Urzędowi Zamówień Publicznych całą dokumentację związaną z wymaganiami względem przedmiotu zamówienia. - Zgodnie z kodeksem spółek handlowych organem właściwym do prowadzenia działań kontrolnych w spółkach są rady nadzorcze, które w spółkach samorządowych, w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce komunalnej, są organami obligatoryjnymi -wyjaśnia w piśmie Prezydent.
W przypadku, jeśli omawiane zagadnienie wymaga znajomości specjalistycznych zagadnień, Rada Nadzorcza może skorzystać z wiedzy ekspertów, którzy nie wchodzą w skład Rady lub zwrócić się do instytucji zewnętrznych o ich zbadanie. - Aktualne kontrole postępowań przetargowych przeprowadzonych w EPEC realizowane są przez Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz - z wniosku Rady Nadzorczej EPEC -przez Urząd Zamówień Publicznych - informuje Komisję Rewizyjną Prezydent.
Jak zakończą się kolejne kontrole? Do sprawy powrócimy.
Spoko jak mają cosik na sumieniu, to niech odpowiadaja przed sądem. A gdzie ML jeszcze go nie ma - szkoda.
Prawidłowo. Niech właściwe służby sprawdzą prawidłowość przeprowadzonego przetargu, który ewidentnie wyglądał na przygotowany pod konkretny podmiot.
Droga Redakcjo. Niestety mylicie sie. Mylicie rutynową kontrolę inwestycji realizowanej ze środków unijnych z akcjami CBA typowo antykorupcyjnymi. Wywołanie sensacji? Udalo się. Przekazanie prawdy? Niestety nie.
Do v1 ML pewnie szykuje rferendum jest w swoim żywiole;)
Czy ta strona z danymi składu Rady Nadzorczej jest aktualna? http://www.epec.pl/prezentacja_firmy/wladze_spolki/
Proszę sprawdzić parametry rur które zapisano w SIWZ z realnym zapotrzebowaniem i standardem. Jeżeli ceny zawyżono przyjmując zawyżone parametry to CBA powinno to udowodnić i postawić zarzuty.
A kiedy będzie weryfikacja stawki za jednostkę ciepła. Koszta EPEC , bardzo wysokie, pan prezes z marszu obejmując stanowisko zakupił samochód służbowy za 100 tysięcy, teraz nawet korzysta z niego w celach prywatnych, jak napisano na tej stronie to rocznie 7, 8 tysięcy ,a łącznie wynagrodzenia pana prezesa to średnio 17 tysięcy rocznie. Kto decyduje o tak wysokich wynagrodzeniach. Z zysków co oznacza , że stawkę wysoka płacimy EPEC jest fundatorem różnych imprez sportowych kulturalnych, a sam EPEC produkuje jak napisali sami tylko 15% zapotrzebowania na ciepło.To Spółka Miejska, powinno być wszystko po najniższych kosztach. Mam nadzieje , że audyt w końcu będzie w tej Spółce i w tym zakresie.
do ~ odbiorca ciepła: a łącznie wynagrodzenia pana prezesa to średnio 17 tysięcy rocznie.? chyba miesięcznie?
dzięki błąd, nie rocznie tylko miesięcznie średnio 17 tys.. No cóż wielu elblążan ma tyle tylko rocznie.
LSD ta instytucja o ile wiem nie wykonuje rutynowych kontroli piszesz bzdury.