Środa, 27.11.2024, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ostatnia sobota karnawału przypadnie w Walentynki

13.01.2015, 07:00:37 Rozmiar tekstu: A A A
Ostatnia sobota karnawału przypadnie w Walentynki
źródło: www.tapetus.pl

W 2015 roku, karnawał będzie bardzo krótki. Jak zawsze rozpoczął się w dzień Trzech Króli, 6 stycznia, ale tym razem zakończy już 17 lutego. Oznacza to, że ostatnia sobota karnawału przypadnie w Walentynki.

Karnawał wyznacza rok liturgiczny, według którego okres ten obejmuje czas pomiędzy świętem Trzech Króli a Środą Popielcową. Ponieważ Popielec jest świętem ruchomym, uzależnionym od daty Wielkanocy, dlatego karnawałowe zabawy bywają raz krótsze, raz dłuższe. Dla przykładu – w kończącym się 2014 roku przypadał od 6 stycznia do 4 marca, a w 2016 będzie jeszcze krótszy od nadchodzącego, bo potrwa jedynie od 6 stycznia do 9 lutego.

Okres karnawału kiedyś nazywano zapustami albo mięsopustem, ale i wówczas, i obecnie polega na urządzaniu zabaw, kuligów, spotkań towarzyskich i spożywaniu dobrego jedzenia oraz kosztowaniu wysokoprocentowych trunków. Huczne imprezy miały przygotować do następującego po nim Wielkiego Postu. Samo słowo „karnawał”, według różnych źródeł oznacza "połykać mięso", "z mięsa się oczyszczać" lub "mięso żegnaj". Właśnie pożegnanie mięsa, od łacińskiego „carne vale” przyjęło się jako najczęstsze tłumaczenie słowa „karnawał”.

Choć karnawał znany był już w starożytności, pierwszym najsłynniejszym karnawałem był średniowieczny karnawał w Wenecji, który królował tam aż do renesansu. Później równie znany stał się karnawał w Rzymie. Dzisiaj najbardziej popularny jest karnawał w Rio De Janeiro. Rozpoczyna  się on później niż karnawał polski. Początek brazylijskiego karnawału wyznacza piątek poprzedzający Środę Popielcową i trwa 5 dni i nocy. O paradach, sambodromach i feerii barw skąpych strojów tancerzy słyszał każdy, nie każdy miał jednak możliwość uczestniczenia w tej niesamowitej fieście. Zdaniem tych, którym dane było poczuć klimat brazylijskiego karnawału, każdy choć raz powinien go przeżyć.

Dawniej zabawy karnawałowe służyły zatarciu różnic między warstwami społecznymi. W tym celu m.in. zakładano na twarze maski lub przebierano się w kostiumy, by ukryć tożsamość  biorących udział w zabawie. Na okres karnawału odstępowano od obowiązujących reguł i  hierarchii społecznych.

Polacy, od czasów staropolskich, kiedy karnawał stał się popularny w naszym kraju, wykorzystywali ten czas głównie na zabawę. Wprowadzał on w monotonne życie wielskich dworków ożywczy powiew. Wyprawiali uczty i bale, ale przede wszystkim organizowali kuligi z ogniskami, na których pieczono mięsiwa. Kawalkada sań jeździła od jednego majątku do kolejnych, w każdym bawiąc się i ucztując.

Dziś tradycja kuligów nie jest już tak popularna, ale niezmienne pozostało upodobanie do spotkań i wspólnej zabawy.   Również karnawałowe bale nie są już tak popularne. Sylwestrowe spotkania na dużych salach, lub coraz częściej w mniejszym gronie, to często jedna z dwóch  aktywności w tym okresie. Druga związana jest z zakończeniem karnawału oraz dwoma charakterystycznymi dniami – Tłustym Czwartkiem i Ostatkami, popularnie nazywanymi „śledzikiem”.
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ kundzia
    Piątek, 16.01

    No i bardzo fajnie się w tym roku wszystko ułożyło! Nie dość, że jeszcze karnawałowo, to jeszcze weekend - bardzo dobra okazja, żeby trochę poszaleć!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0338900089264