Odzyskiwanie niepodległości, choć nie było radosne samo w sobie i pochłonęło wiele ofiar, było aktem budującym i pozytywnym. Właśnie dlatego, z wdzięczności dla tych, dzięki którym dziś żyjemy w niepodległej Polsce, powinniśmy ten dzień uczcić nie tylko obchodami przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Dziś, 11 listopada, Polacy nie pójdą do pracy, by móc świętować ważne wydarzenie w dziejach naszego kraju. Jak będziemy obchodzić ten dzień w Elblągu?
11 listopada przypada polskie święto państwowe upamiętniające rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległości. Po 123 latach zaborów Polska zaczęła wracać na mapy świata. Zaczęła, bo powracanie trwało kilka lat. Szansą odzyskania niepodległości stała się I Wojna Światowa. W myśl zasady, gdzie dwóch się bije (w tym wypadku trzech), tam trzeci korzysta, Polakom trafiła się szansa odzyskania państwowości. W tamtym okresie Polacy, podobnie jak obecnie, nie byli jednomyślni. Wykorzystując wojenne zamieszanie stworzyli dwa obozy - prorosyjski i proaustriacki. Przywódcą pierwszego był przeciwnik Prus, Roman Dmowski, drugiego zaś, antysowiecki Józef Piłsudski.
Piłsudski zaproponował Austrii pomoc wojskową i wywołanie powstania w Królestwie Polskim. Dlatego w 1914 roku polski oddział, pod nazwą Pierwsza Kadrowa Kompania Strzelców, przekroczył granicę z Rosją. Niestety, zniechęceni wcześniejszymi klęskami powstań Polacy nie podjęli walki. Wtedy stworzono Legiony Polskie, które walczyły na frontach I wojny światowej.
Za datę odrodzenia Państwa Polskiego przyjęto 11 listopada 1918 roku. Dziś, by upamiętnić tamte wydarzenia w Elblągu odbędą się koncerty, inscenizacje historyczne, msza święta oraz przemarsz z 50-metrową flagą.
Uroczystości Dnia Niepodległości rozpoczną się o godz. 11.00. Przed dworcem PKP odbędzie się przemarsz z 50-ciometrową flagą. Pochód przejdzie ulicami: al. Grunwaldzką, Tysiąclecia, Rycerską, Wigilijną, Stary Rynek. Uczestnicy marszu zajdą przed Ratusz Staromiejski, gdzie odbędzie się inscenizacja historyczna, koncert Orkiestry Wojskowej oraz chóru Cantata.
O godz. 13.00, w Katedrze św. Mikołaja odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny. Odprawi ją biskup elbląski, Jacek Jezierski. Po mszy zebrani złożą kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.
Wieczorem, o godz. 19.00, elblążanie bezpłatnie będą mogli uczestniczyć w koncercie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, która wystąpi z programem pt. "Muzyka polska na Żuławach". Muzyczna uczta EOK pod batutą Marka Mosia, z udziałem znakomitego skrzypka, Janusza Wawrowskiego, odbędzie się w Katedrze św. Mikołaja.
Po 123 latach zaborów Polska zaczęła wracać na mapy świata,by po 1989 roku zacząć powoli zanikać dzięki styropianowcom i żyd komuchom!!!
Hucznie, ale bez udekorowania miasta flagami. Czyżby już zabrakło pieniędzy w UM na ich wyieszenie. Widać, że ten p. Wilk słucha się sam siebie i dba o swoje dobro? Tylko Elbląga Żal.
Pięknie zorganizowane święto w którym brałem udział. Dobrze że w Elblągu rządzi PiS.
Bardzo piękne Święto Niepodległości obchodzone przez mieszkańców naszego miasta. Gołym okiem widać jaki jest Pan Prezydent otwarty dla elblążan maszeruje razem z nami ,słucha elblążan.Taki Prezydent jest potrzebny dla Elbląga.Popieram wyborce ostatnim zdaniem.
Bardzo smutne i nędznie zorganizowanie najwazniejsze polskie święto. Kosami pomylone trochę z powstaniem styczniowym.Bierzemy udział, ale bez satysfakcji. Takiej chałtury dawno nie było.Nic radości . Chór sie starał, orkiestra też, nagłośnienie słabe. Potem nic. I jeszcze naparstek wyborczej gróchówki. Najważniejsze ,że radne PiS-u prowadziły sędziwego księdza.Mogą już grzeszyć. Mało z tych obchodów pozostanie.
tak Najlepszy jest Hofman !!! pokazał jak okradać POLAKÓW !!!! reszta nie lepsza !!!!