Z nowym rokiem miała w Elblągu powstać nowa komórka Centrum Rehabilitacji – Pracownia Fizjoterapii, która swoje miejsce miała znaleźć w hali Centrum Sportowo-Biznesowego. Niestety, jak się okazuje na powyższe nie uzyskano kontraktu z od Narodowego Funduszu Zdrowia.
Utworzenie nowej komórki pod nazwą Dział/Pracownia Fizjoterapii w hali CSB na ul. Grunwaldzkiej 135 podyktowane było koniecznością ułatwienia dostępności do ambulatoryjnych zabiegów fizjoterapeutycznych dla części mieszkańców osiedli oddalonych od siedziby Centrum Rehabilitacji, działającego przy ul. Królewieckiej.
Propozycja utworzenia pracowni została pozytywnie zaopiniowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który po uprzedniej ocenie zapotrzebowania na świadczenia rehabilitacyjne w latach 2012 i 2013 miał wziąć pod uwagę wniosek o zabezpieczenie środków na ten cel, ale dopiero od 2015 roku. Pomieszczenia nowego obiektu oraz urządzenia miały zostać przekazane CR-owi w nieodpłatne użytkowanie. Placówka zobowiązała się jedynie ponosić koszty bieżącego utrzymania obiektu w zakresie zmiennych opłat czynszowych za media, zgodnie ze wskazaniami urządzeń pomiarowych.
Jak się jednak okazuje - kontraktu na powstanie Pracowni Fizjoterapii nie ma - I na razie go nie będzie - mówi Ryszard Werchowski, dyrektor SPZOZ Centrum Rehabilitacji w Elblągu. - Nie ma możliwości wejścia z nowym podmiotem, gdyż nie ma kontraktu z NFZ - umowy wprawdzie były podpisane do końca tego roku, ale NFZ skorzystał z przysługującego mu prawa i przedłużył ich ważność aż do czerwca 2016 roku, czyli o 1,5 roku.
Założenie działania Pracowni miało być proste: jako dodatkową komórkę miało je prowadzić Centrum Rehabilitacji; do czasu kiedy uzyska kontrakt z NFZ miało się to odbywać na zasadzie usług komercyjnych dla mieszkańców Elbląga. - Dodatkowo z rehabilitacji oprócz mieszkańców mogłyby korzystać elbląskie kluby sportowe w sposobie finansowania podobnym jak w przypadku korzystania z miejskich obiektów sportowych, i póki nie będzie tego finansowania ze środków NFZ, to ceny muszą być – myślę – konkurencyjne i przystępne – przypominał na jednej z komisji radny Marek Burchardt (KWW Witolda Wróblewskiego).
Co istotne, pomieszczenia znajdujące się na terenie hali CSB są już wyposażone w sprzęt medyczny; posiadają urządzenie do krioterapii zimnym powietrzem Cryoflow 1000, wannę do kąpieli kończyn dolnych, wannę do masażu hydropowietrznego, oraz w dwie sauny: suchą i na podczerwień. Nie jest to może zbyt bogata oferta, ale CR miał nadzieję na to, że gdyby udało się uzyskać kontrakt z NFZ na świadczenie usług, to będzie trzeba dokupić jeszcze dodatkowy sprzęt. Niestety CR nie opływa w dodatkowe i nadprogramowe pieniądze, by taki sprzęt dokupić. Dyrektor placówki jest jednak dobrej myśli co do planowego powstania pracowni - Rozmawiałem w tej sprawie z dyrektorem NFZ - na początku pierwszego kwartału 2015 roku będziemy rozpatrywać możliwość rozszerzenia czy zwiększenia kontraktu, aby tę placówkę ewentualnie uruchomić - dodaje.
olsztyn blokuje wszystko nawet zmusza się Elbląskie zakłady by miały kierunkowy nr 89 ----- zamiast 55 -----.NFZ w Elblągu 89 ---- jakim prawem?????????????
POpaprańcy nie dali kasy!!!
tak wygląda ten kraj całe życie płaci się składki jak trzeba raz na 50 lat skorzystać z systemu to nic z tego tylko kasa na stół