Wtorek, 26.11.2024, Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Lecą liście z drzew... A do wysprzątania - ponad 300 hekatrów terenu

22.10.2014, 07:00:02 Rozmiar tekstu: A A A
Lecą liście z drzew... A do wysprzątania - ponad 300 hekatrów terenu
Fot. arch. redakcji

Za oknami piękna polska jesień. Złote i pomarańczowe dywany z liści ścielą się pod nogami elblążan. Ale mimo niewątpliwego uroku, jaki o tej porze roku niosą za sobą obrazki z parków i zieleńców miejskich, chodzenie po alejkach zaściełanych liśćmi nie należy do bezpiecznych: szczególnie wtedy, gdy spadnie deszcz, a opadłe rośliny zaczynają proces naturalnej biodegradacji. Nietrudno wtedy poślizgnąć się i zrobić sobie krzywdę. Miasto wskazuje, że już na początku października rozpoczęło cykliczne oczyszczanie ulic z liści.

Do wysprzątania z opadłych roślin pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej mają ponad 300 hektarów terenu - To przede wszystkim parki i zieleńce, skwery, tereny cmentarzy i pasy drogowe - wylicza Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy w Biurze Prezydenta Miasta. - Na prace, w skład których weszło oprócz grabienia liści także przycinanie krzewów i koszenie trawy, w ubiegłym roku wydaliśmy 1 mln 125 tys. zł, więc także i w tym roku będzie to suma podobna, jeśli nie większa.

Co się dzieje ze zebranymi liśćmi? Zgodnie z ustawą o odpadach wykonawca robót jest zobowiązany do tego, aby przekazać je do najbliższego miejsca, w którym mogą zostać poddane procesowi biodegradacji (dotyczy to odpadów, które nie mogą być poddane odzyskowi albo unieszkodliwione na miejscu zebrania) - Na terenie Elbląga działa Zakład Utylizacji Odpadów, gdzie są kompostowane bioodpady - dodaje rzeczniczka prezydenta.

Ale jesienne grabienie liści to nie tylko obowiązek Miasta wchodzący w skład procesu utrzymania jego estetyzacji i zapewnienia nam bezpieczeństwa choćby na parkowych - czystych - alejkach. Jest ono także szczególnie istotne w kontekście choroby z jaką od lat borykają się elbląskie kasztanowce. Motyl Szrotówek, który je zaatakował, został odkryty w Macedonii w 1985 roku. W tym roku Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadził kolejną już akcję ratowania miejskich kasztanowców poprzez metodę tzw. lepowania pni.

Polegała ona na otoczeniu pnia drzewa opaską z folii nasączoną klejem, na której umieszczono dyspenser feromonowy - Aby zwiększyć skuteczność naszych działań w koronach drzew dodatkowo umieszczone zostały pułapki feromonowe. W sumie taką ochroną zostało objętych około 650 drzew. Pieniądze na ten cel zabezpieczono w planie finansowym ZZM na bieżący rok. Koszt całego przedsięwzięcia to 40 000 zł brutto – przypomina Joanna Deputat z Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu.

Warto dodać, że najtańszą i najlepszą metodą walki z tym szkodnikiem jest właśnie sukcesywne jesienne grabienie i utylizacja zarażonych liści.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ mieszkanka
    Środa, 22.10

    W parku Dolinka nigdy nie są grabione liście jak również ścinana trawa koło małego baseniku.Kiedyś spytałam pracowników dlaczego omijają ten teren .Odpowiedzieli że to teren niczyj i tam nie każą im robić. Więc kto ten teren ma sprzątać.Latem rosną pokrzywy po pas i też nie jakby ten teren był trędowaty.

  2. 2
    0
    ~ ja
    Czwartek, 23.10

    To nie jest tredowaty teren. Radni chca aby to byla ostoja dzikow, zubrow i innych gatunkow. Wiec teren ten porasta puszcza. Zimowa pora elblazanie powinni nosic tam marchewke i sianko, oraz lizaki dla zwierzat.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2378051280975