Głębokie koleiny, kałuże i breja błota po deszczu - niestety tak jeszcze wygląda część pobocznych ścieżek i przejść między grobami, szczególnie na cmentarzu komunalnym Agrykola. I o ile w ostatnich latach część głównych ciągów pieszych na tej elbląskiej nekropolii zostało gruntownie zmodernizowanych, o tyle nie ma co liczyć na to, że na ścieżkach pobocznych pojawi się w najbliższym czasie utwardzenie. I wcale nie chodzi o brak pieniędzy na remonty. Powód jest prozaiczny - brak kanalizacji deszczowej w tym miejscu, która jest niezbędna pod utwardzeniem terenu.
- Do Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych już w zeszłym roku dochodziły zgłoszenia o nieciekawym stanie dróg na elbląskich cmentarzach, szczególnie na cmentarzu Agrykola - mówi radna Maria Kosecka (PO). - Niektóre ciągi piesze nie są bowiem utwardzone i przy deszczowej pogodzie alejki zamieniały się bagniste ścieżki.
W odpowiedzi Andrzej Dratwa, kierownik Wydziału Administracji Cmentarzy w Elblągu wskazuje, ile ścieżek w na elbląskich nekropoliach zostało wykonanych i co jeszcze zostało w tym zakresie do zrobienia. Jeszcze w zeszłym roku Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął na cmentarzu Agrykola remont alejek. Roboty budowlane polegały na wymianie nawierzchni na istniejących alejkach ziemnych na nawierzchnię z kostki betonowej. Ogółem wykonano 614 m2 na kwaterach XVII, XVI, XV, XIV.
Zakres prac obejmował wykonanie robót ziemnych, w skład których weszły roboty pomiarowe przy liniowych robotach ziemnych, rozebranie obrzeży na podsypce piaskowej, wykonanie podbudowy poprzez mechaniczne odsączenie warstwy odsączającej na poszerzeniach i umieszczenie podbudowy z kruszywa łamanego. W ostatnim etapie robót wykonane zostały nawierzchnie z kostki brukowej betonowej na podsypce cementowo – piaskowej, ławy pod krawężniki betonowe i obrzeża betonowe na podsypce piaskowej z wypełnieniem spoin piaskiem. Na wykonanie tego zadania w budżecie miasta na 2012 rok przeznaczono kwotę 130 tys zł.
W tym roku zaś, jeszcze przed listopadowym Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami, Administracja cmentarzy odebrała po remoncie jedną nową ścieżkę na Agrykoli, przy kwaterze XXXI oraz na cmentarzu Dębica - W tym roku finanse nie pozwoliły na gruntowny remont i budowę ścieżek na elbląskich nekropoliach - mówi Andrzej Dratwa. - Udało się wyremontować tylko te dwie alejki. W perspektywie ostatnich kilku lat doposażyliśmy, szczególnie cmentarz Agrykola w nowe ciągi piesze dodatkowe, oczywiście są tam też jeszcze miejsca, gdzie chciałbym, aby utwardzenie zostało położone. Problem polega jednak na tym, że już istniejące alejki, które są ciągami w zasadzie spacerowymi, wymagają remontu kapitalnego, tym bardziej że kiedyś nie były one budowane na podłożu, które by zakładało np. wywóz śmieci, po które przyjeżdża ciężki sprzęt - dodaje Andrzej Dratwa.
Na cmentarzu Agrykola ścieżki będą też utwardzane tylko pod główne ciągi. Nie ma się co spodziewać, że modernizacji ulegną poboczne alejki - Te nie posiadają bowiem kanalizacji deszczowej. Tego problemu nie ma na Dębicy - ona jak najbardziej może być doposażona w nowe ciągi i jest to tylko kwestia odpowiedniej puli pieniędzy potrzebnych na tego rodzaju remonty - dodaje Anna Kulik, dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Elblągu.
Mam groby na cmentarzu Agrykola i powiem tak : odkąd cmentarzem kieruje Pan Dratwa widać rękę gospodarza. Odłączenie działu pochówków od administracji cmentarzy było trafnym posunięciem.
1. Nie ma się co spodziewać, że modernizacji ulegną poboczne alejki - Te nie posiadają bowiem kanalizacji deszczowej. 2.Zakres prac obejmował wykonanie robót ziemnych, w skład których weszły roboty pomiarowe przy liniowych robotach ziemnych, rozebranie obrzeży na podsypce piaskowej, wykonanie podbudowy poprzez mechaniczne odsączenie warstwy odsączającej na poszerzeniach i umieszczenie podbudowy z kruszywa łamanego. W ostatnim etapie robót wykonane zostały nawierzchnie z kostki brukowej betonowej na podsypce cementowo – piaskowej, ławy pod krawężniki betonowe i obrzeża betonowe na podsypce piaskowej z wypełnieniem spoin piaskiem 3. Czy ktoś może mi napisać gdzie w pkt. 2 wypowiedzi p. Dratwy jest o kanalizacji deszczowej? Czy może ktoś widział takową przy lub pod ścieżkami utwardzonymi?