Piątek, 15.11.2024, Imieniny: Amelia, Albert, Leopold
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy herb Elbląga na dobre powróci do łask?

23.07.2013, 11:18:55 Rozmiar tekstu: A A A
Czy herb Elbląga na dobre powróci do łask?

Jednym z głównych założeń przyjętego w październiku 2012 roku dokumentu Strategii promocji Elbląga na lata 2012-2015 było wykreowanie jednolitego, spójnego i pozytywnego wizerunku Elbląga zgodnego z założeniami Strategii. Zostanie on opracowany również na podstawie Księgi Znaku zawierającej szczegółowy opis herbu Elbląga, m.in. jego konstrukcję czy kolorystykę. Bo to wokół tożsamości, spuścizny i bogatej historii Elbląga miał oscylować dokument, który miał nadać nowe kierunki rozwoju i promocji naszego miasta. Do dziś wielu nie wybaczyło jednak poprzedniej ekipie rządzącej zgody na wykreowanie w nim znaku, który miasto ma skutecznie zareklamować - kontrowersyjnego logo, czule nazywanego "ślimakiem", "owsikiem" lub "sprężyną", oraz zepchnięcia na drugi plan herbu naszego miasta - przez lata uważanego za integralny z samą strukturą i historią Elbląga. Także dziś nie wiadomo, czy nowa władza szybko wycofa się z używania nowego logo.

Czy Elblążanie utożsamiają się z propozycją nowej marki? Czy strategia promocji jest im do końca znana? I w końcu, czy jest sens tworzenia kolejnych dokumentów, wypracowywanie strategii promocji, kiedy sami elblążanie nie mają poczucia tożsamości ze znakiem promocyjnym miasta, a dla wielu z nich to herb nadal stanowi pewną nierozerwalną część z miastem i jego wartość?

W tym miejscu jednak należałoby wyjaśnić, że przyjęty już w Elblągu dokument strategii wyraźnie odróżnił znaczenie herbu od logo. Te ostatnie ma  pełnić rolę promocyjną i odzwierciedlać strategię jego marki, która wg. założeń strategii jest trójdzielna i zamyka się w submarkach: mieszkaniec, przedsiębiorca i inwestor.

Herb jest zaś oficjalnym symbolem miasta, odzwierciedla jego historię i tradycję, a jego zastosowanie ograniczać się powinno do oficjalnych zastosowań urzędowych i podkreślać znaczenie władz miasta - Koloniści i założyciele Elbląga (...) skorzystali z kolorów swojego macierzystego miasta Lubeki – bieli i czerwieni, a herb natomiast otrzymał krzyż rycerzy zakonnych jako władców kraju - pisze Hans-Joachim Pfau w portalu Elbląg moje miasto. Historia elbląskiego herbu jest również niezwykle bogata, bo na przestrzeni wieków możemy wyróżnić chociażby kilka jego wizerunków.

Trochę historii


Na najstarszej elbląskiej pieczęci z 1242 widnieje koga z masztem, na czubku którego powiewa zamiast żagla chorągiewka wiatrowa. Pod chorągiewką widnieje na wolnym polu krzyż. W łodzi widoczna jest postać sternika ze szpiczastym kapturem na głowie.

Ok. 1340 roku zaczęto używać Herbu Nowego Miasta Elbląg, które w przyszłości połączyło się ze Starym Miastem. Powstał on na wolniźnie zamku krzyżackiego i przedstawiał tarczę przedzieloną w słup, w dwóch kolorach. Na srebrnym tle po prawej stronie herbu znajdowały się trzy róże, przeniesione z herbu rodowego komtura elbląskiego natomiast na czerwonym tle po lewej stronie znajdował się wysoki i wąski krzyż srebrnego koloru.

Przejściowo, w XV wieku używano także herbu z odwróconą kolorystyką: na górze czerwień na dole biel. Odwrócenie kolorystyki w stosunku do tradycyjnego herbu ma nawiązywać do sztandaru mieszczan elbląskich, którzy uczestniczyli w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Oficjalny herb Elbląga, został zatwierdzony przez Miejska Radę Narodową w 1962 roku. Na dolnej części tarczy herbowej znajduje się sieć, którą zinterpretowano jako fragment sieci rybackiej, która z kolei byłaby aluzją do związków miasta z morzem i rybołówstwem. Owa sieć rybacka może w rzeczywistości reprezentować także kratę w Bramie Targowej.

Czy herb Elbląga wróci do łask?

Pytanie to o tyle zasadne, gdyż nadal wielu elblążan ocenia nowy logotyp miasta bardzo krytycznie nie mogąc odżałować w tym kontekście zepchnięcia herbu na drugi plan. Dziś nadal nie wiadomo, czy nowa władza odejdzie od pomysły promowania naszego miasta "ślimakiem". Prezydent miasta Jerzy Wilk nie ukrywał, że najbliższe miesiące przyniosą raczej rządy oparte na mocnym zaciskaniu pasa i rezygnacji z niektórych miejskich inwestycji by nie powiększać potężnego długu miasta. W dokumencie strategii promocji nie zajdą więc zapewne zmiany na szeroką skalę - Nie będę ukrywał, że logo promocyjne miasta mi się nie podoba - mówił na konferencji prasowej 17 lipca prezydent.

Prezydent wskazywał, że można by także spróbować ogłosić konkurs wśród studentów elbląskich szkół wyższych w sprawie zaprojektowania nowego logo promocyjnego miasta. Dzięki temu by raz na zawsze pożegnać się z elbląskim "ślimakiem" - Ale najpierw trzeba przejrzeć zapisy umowy i wyjść z tego, ale z głową - zapowiedział Jerzy Wilk.

A więc może warto naostrzyć już ołówki i pomyśleć o pierwszych szkicach?

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +8
    ~ logotype
    Wtorek, 23.07

    Miasto nowe logo powinno przekać Elbląskiej Platformie Obywatelskiej z zastrzeżeniem, że członkowie tej partii mają z niego obowiązkowo korzystać ( skoro im się podoba to znaczy, że będą korzystać), radni platformy w koszulkach z logo powinni chodzić cały dzień i do tego mieć pizamki też z tym logo i oczywiście pościel też z logo, ich samochody muszą być wymalowane w logo,

  2. 2
    +3
    ~ chodzi jak chce
    Wtorek, 23.07

    Dlaczego zegary w Elblągu nie chodzą dokładnie :Brama Targowa ,Ratusz jeden i drugi.

  3. 3
    +3
    ~ turban
    Wtorek, 23.07

    Ja bym to logo porównał do sfastyki III rzeszy, to jest symbol POwcow, zla,zlodziejstwa,cwaniactwa,arogancji i kolesiostwa i tandety! To logo powinno sie palic i usuwac jak sfastyki!!! Elblag ma swoj herb . Nie bylo nam potrzebne logo za 150 tys zl, ktore wygralo w ustawionym glosowaniu na stronie UM.

  4. 4
    0
    ~ grafolka
    Wtorek, 23.07

    Ustawionym? A na co niby było tam glosować? Propozycje były beznadziejne. Nie sztuka zaprojektować byle znaczek żeby się podobał, sztuka stworzyć go tak, żeby potem nadawał się do używania na wielu nośnikach, a przede wszystkim był zgodny z, przynajmniej podstawowymi, standardami. Co do samego "ślimaczka" żal się go pozbywać, wszak trochę kosztował - rezygnacja z tego znaku dopiero będzie wywaleniem pieniędzy w błoto!

  5. 5
    +2
    ~ Hanza
    Wtorek, 23.07

    Raka operuje się natychmiast, a nie hoduje. OWSIKO LOGO Elbląga to wizualny nowotwór na wizerunku miasta. Być może założenia strategii promocyjnej były i słuszne, ale egzekucja wizualna w postaci znaku graficznego jest warsztatowo zła. Dotyczy to zarówno elementu graficznego jak i typografii. Umowy nie przewidują obowiązku wdrażania znaku, a nabyte majątkowe prawa autorskie pozwalają miastu nim w pełni dysponować łącznie z rezygnacją z użytkowania. Elbląg nie byłby jedynym miastem, które usunie przyjęte wcześniej logo. Ustka po rocznym "doświadczaniu" znaku promocyjnego, zwanego tam niepieszczotliwie "ANUS MUNDI", zrezygnowała z jego użytkowania. Dla wiadomości decydentów - strategię promocyjną Ustki opracowała ta sama firma: 2BA, a logo ten sam autor: Andrzej Ludwik Włoszczyński.

  6. 6
    +2
    ~ zły
    Środa, 24.07

    Po cholerę ogłaszać konkursy na logo miasta jak stary poczciwy herb jest bardzo dobry.

  7. 7
    +1
    ~ ziom
    Środa, 24.07

    Co tu dużo gadać, pewnie że musi!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2213070392609