Miejskie arterie - te stare i te nowe, dumny gmach elbląskiej Temidy, strzeliste wieżowce, ale i poniemieckie kamienice, kościoły, skrzyżowania, trakty, ścieżki i zieleńce.... Niby zwyczajna, elbląska codzienność, życie miasta, ale z tej perspektywy nabiera innego wrażenia. Zapraszamy naszych czytelników do obejrzenia zdjęć panoramy Elbląga wykonanej z balkonu Urzędu Miasta, autorstwa Ireneusza Rupniewskiego.
Elbląg jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Miasto zostało założone w 1237 roku przez rycerzy Zakonu Krzyżackiego na wyspie na rzece Elbląg i było nieoficjalną stolicą państwa zakonnego do 1309 roku.
Powiązania z Zakonem przyczyniły się do dynamicznego rozwoju miasta, dzięki czemu Elbląg stał się najważniejszym członkiem grupy miast hanzeatyckich w Prusach. W czasie przynależności do państwa polskiego, miasto było drugim co do wielkości portem morskim w obrębie Morza Bałtyckiego.
Drugi przełom w rozwoju gospodarczym miasta nastąpił na początku XIX wieku, kiedy państwo pruskie, do którego Elbląg trafił, po licznych zawirowaniach, zostało zreformowane, a miasto stało się ważnym centrum przemysłowym. To właśnie tu inżynier Ferdynand Schichau założył stocznię i fabryki produkujące lokomotywy, samochody i cygara.
Po I wojnie światowej Elbląg znalazł się na peryferiach państwa niemieckiego, a fabryka Schichau została przejęta przez rząd niemiecki, który przestawił przemysł w Elblągu na cele wojskowe.
Okres II wojny światowej to jeden z najbardziej tragicznych lat w historii dziejów naszego miasta. Doszczętnie zniszczone i ograbione, powoli dźwigało się z kolan. Sukcesywnie, ale dopiero w latach 80-tych XX wieku rozpoczęto odbudowę i rekonstrukcję Starego Miasta, którą poprzedziły badania archeologiczne i architektoniczne.
Dzięki temu, na starych fundamentach wzniesiono liczne kamieniczki, których kształt i fasady nawiązują do dawnego stylu, a duch wspaniałej przeszłości Elbląga powrócił do tej części miasta.
Dziś Elbląg to już inna rzeczywistość. Nowy wiek przyniósł także nowe możliwości rozwoju i zmiany, które w mieście widać gołym okiem. I choć wielu z nas trudno znosić ciągłe niedogodności wynikające z przebudowanych obecnie miejskich dróg, może warto pamiętać o tym, że remonty w końcu się skończą, a miasto zacznie cieszyć nasze oczy siecią nowoczesnych arterii?
Jednak "stary" elbląski duch unoszący się nad miastem nie zapomina o swojej historii. Widać to na dołączonej galerii - Elbląg jak na dłoni pokazuje, że w jego przypadku to co było, jest nieodłączną częścią, tego co jest.
A to co będzie, jest tego kolejnym etapem.
świetne miejsce na umiejscowienie kamery online, ta co jest na starym mieście to lipa.
Zdjęcia świetne, chociaż za dużo podobnych ujęć i źle się wówczas ogląda. Mogłoby ich być mniej, ale konkretne. Najgorszy jest widok na "czarci bunkier" przy ul. Robotniczej:(
dotrwałem do 15 zdjęcia. Dalej, cóż jak w "Rejsie", patrzę w lewo, patrzę w prawo i nuda, NUDA PANIE, nuda
co za debil wydał zgodę na zielony dach psuje totalnie obraz takie rzeczy tylko w Polsce
"miejskie arterie" - no trochę pani Aleksandra przesadziła ...
Trochę się autor rozbujał i pojechał po bandzie. Nie wszystko w Elblągu (Elbingu) to Schichau, miasto miało jeszcze wielu wybitnych przemysłowców, m.in. samochody to Komnick, cygara to Loser &Wolff a nie wielce szanowny Ferdinand Gottlob.
spory ten Elblag