Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Realna pomoc społeczna czy wykluczenie? Jak Miasto gospodaruje swoim zasobem mieszkaniowym?

07.03.2013, 07:00:02 Rozmiar tekstu: A A A
Realna pomoc społeczna czy wykluczenie? Jak Miasto gospodaruje swoim zasobem mieszkaniowym?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. arch. red.)

Niemałym  - i ciągłym problemem w Elblągu jest potrzeba zabezpieczenia znacznej ilości mieszkań socjalnych. Samodzielne mieszkanie jest prawem każdego obywatela i każdej rodziny, jednak polityka mieszkaniowa od wielu już lat należy do najbardziej zaniedbanych dziedzin. A sprawy mieszkaniowe należą do jednych z bardziej żywotnych potrzeb społecznych. Zapewnienie potrzeby własnego mieszkania jest jednak, przy ich obecnych cenach, bardzo utrudnione. Elblążanie więc poszukują lokali komunalnych, które otrzymują na podstawie przydziału bez obowiązku wnoszeni wysokiej zapłaty. Społeczna Komisja Mieszkaniowa, która rozpatruje w tych sprawach wnioski elblążan przedstawiła ostatnio coroczny raport ze swojej pracy. Na koniec listopada 2012 roku na przydział mieszkania ciągle czeka ponad 300 osób, a także 50 osób niepełnosprawnych.

Zasób mieszkaniowy Miasta tworzą lokale mieszkalne położone w budynkach stanowiących w całości własność Miasta oraz lokale mieszkalne będące własnością Miasta położone w budynkach wspólnot mieszkaniowych.

Elbląscy radni na czerwcowej (2012r.) sesji uchwalili "Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2012 -2020". Miasto przyjmuje w nim nową  politykę czynszową, ustala standardy budynków i mieszkań komunalnych, ale nie odzyskuje lokali mieszkaniowych i nie dostrzega potrzeb osób niepełnosprawnych. Te ostanie potwierdzają dane przedstawione na ostatniej sesji Rady Miejskiej przez Społeczną Komisję Mieszkaniową, której coroczna pracę podsumowała radna Maria Kosecka - Członkowie Komisji przy rozmowach z wnioskodawcami oraz przy rozpatrywaniu wniosków zwrócili szczególną uwagę na sytuację mieszkaniową na terenie naszego miasta, znikomy odzysk lokali mieszkalnych, rosnące potrzeby mieszkaniowe związane z koniecznością wyburzenia budynków mieszkalnych ze względu na ich stan techniczny, obowiązek wskazania lokali socjalnych na rzecz osób eksmitowanych oraz sprzedaż mieszkań na rzecz najemców - wylicza Maria Kosecka. - To powoduje, że pomoc w formie przydziału mieszkania skierowana może być tylko do najbardziej potrzebujących.

W zeszłym roku Komisja odbyła 15 posiedzeń, na których spotkała się z ponad 50 wnioskodawcami, rozpatrzyła 258 wniosków o przydział mieszkań i 57 wniosków o wymianę zajmowanego mieszkania ze względu na niepełnosprawność, w tym również o wymianę na lokal po wyroku eksmisyjnym dla osób niepełnosprawnych oraz rozpatrzyła łącznie 150 wniosków w sprawie legalizacji umów najmu, w tym ponownego spisania umowy najmu w związku z uregulowaniem zadłużenia oraz spisanie umowy po śmierci poprzedniego najemcy - Na dzień 16 listopada 2012 roku na przydział mieszkania oczekuje nadal 308 wnioskodawców - wyjaśniała Maria Kosecka. - Na wymianę zajmowanego lokalu mieszkaniowego z uwagi na niepełnosprawność oczekuje 50 wnioskodawców.
Komisja w br. zaopiniowała pozytywnie tylko 8 wniosków osób niepełnosprawnych na zamianę na lokale po wyroku eksmisyjnym, bez obowiązku spłaty zaległości oraz 2 wnioski osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, które zostaną dołączone do listy wymiany na 2012 rok.

Jak to wygląda w liczbach?

W zasobie mieszkaniowym na koniec 2011 roku było łącznie 8.351 lokali mieszkalnych, w tym: 2.003 lokale w budynkach w całości gminnych oraz 6.348 lokali w budynkach wspólnot mieszkaniowych. W latach 2007-2011 zasób mieszkaniowy zmniejszył się z 10345 lokali do 8351 lokali (ubyło 1994 mieszkań) na skutek rozbiórki budynków, przekazania budynków pod inwestycje, scalenia lokali, zmiany ich statusu oraz w wyniku sprzedaży mieszkań na rzecz najemców.

Pomiędzy rokiem 2007 a 2011 dokonano w Elblągu rozbiórek 16 budynków gminnych w wyniku czego ubyło z zasobu 81 lokali. Dodatkowo 4 budynki (2010 i 2011 rok) o 15 lokalach mieszkalnych, w związku z inwestycją drogową, zostały przekazane w całości Zarządcy drogi, a następnie rozebrane.

W zasobie mieszkaniowym dominują budynki wybudowane przed 1945 rokiem, które stanowią 82 % tego zasobu. Głównym celem polityki remontowej, przyjętej w Wieloletnim programie  gospodarowania zasobem mieszkaniowym miasta na lata 2012-2020, winno być zatem dążenie do poprawy standardu technicznego tego zasobu by dostosować go do wymogów technicznych i powstrzymać pogłębiającą się degradację substancji mieszkaniowej.

Jaki jest stan techniczny tych budynków? Lokale mieszkalne położone w budynkach gminnych oraz wspólnot mieszkaniowych są wyposażone w całości w instalację wodociągową oraz niemal w całości w instalację kanalizacyjną (99,50%) i gazową (93,20%) z miejskiej sieci. Wyposażenie mieszkań w system grzewczy z miejskiej sieci ciepłowniczej obejmuje 39,6% zasobu mieszkaniowego.

Niepokojącym jest natomiast fakt, że ponad 60% lokali gminnych nadal wyposażonych jest w piece lub ogrzewanie centralne etażowe, oraz to, że prawie 30% z tych budynków nie posiada łazienek. Na rok 2012 mamy w mieście aż 82 budynki gminne (35% gminnego zasobu), których stan określono jako zły - w efekcie nadają się one do kapitalnego remontu lub rozbiórki. Dopiero w 2020 roku ich liczba ma spaść do zera.

Nowe budynki socjalne


Mając na uwadze niewielki odzysk lokali mieszalnych i rosnące potrzeby mieszkaniowe związane z koniecznością wyburzenia budynków, Społeczna Komisja Mieszkaniowa wystąpiła o adaptację budynku przy ul. Obrońców Pokoju 40 na cele mieszkaniowe - W niedługim czasie Miasto będzie miało do dyspozycji lokale mieszkalne w budynkach przy ul. Związku Jaszczurczego i Obrońców Pokoju, co mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu zabezpieczy pilne potrzeby mieszkaniowe elblążan - mówi Maria Kosecka.

Radna w imieniu komisji zawnioskowała na sesji Rady Miejskiej o przeznaczenie kilku mieszkań w budynku przy ul. Obrońców Pokoju na mieszkania chronione m.in. dla wychowanków Domu Dziecka, osób niepełnosprawnych  oraz osób starszych.
W połowie br. cztery osoby zakończą także program wychodzenia z bezdomności, który ma na celu nauczanie oszczędnego gospodarowania posiadanymi zasobami materialnymi, nawyku regularnego i terminowego dokonywania opłat związanych z eksploatacją mieszkania - Po upływie tego okresu oraz uzyskaniu pozytywnej oceny komisji mieszkaniowej osoby bezdomne zostaną umieszczone na liście przydziału mieszkań zasobu gminy - wyjaśnia Maria Kosecka.

Ponadto w br. ruszyła II edycja programu do którego skierowane zostały kolejne cztery osoby bezdomne.

W latach 2012-2020 zakłada się pozyskanie do zasobu 9 nowo wybudowanych budynków mieszkalnych z 242 lokalami, w tym 170 lokali w 5 budynkach komunalnych oraz 72 lokali w 4 budynkach socjalnych. Jednocześnie z zasobu ubędzie około 587 lokali w wyniku rozbiórki budynków oraz około 3 600 mieszkań w drodze sprzedaży najemcom.

Przewiduje się, że na 31.12.2020 roku zasób mieszkaniowy gminy wyniesie około 4 406 lokali i zmniejszy się w stosunku do 2012 roku o 3 945 lokali.


 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ Jurek M
    Czwartek, 07.03

    Na budynkach i mieszkaniach ZBK można jeszcze nieźle zarobić. To powinien być nasz hit turystyczny. Proponuję na terenie Elbląga stworzyć skansen miejski. W tym celu należy wytypować 100 budynków ZBK i udostępnić je do zwiedzania turystom z UE. Mieszkańców udostępnionych turystom mieszkań możemy w ramach rekompensaty zwolnić z płacenia czynszów, pod warunkiem, że nie będą w nich nic zmieniali i na kilka godzin w tygodniu udostępnią je do zwiedzania.. W Polsce są skanseny z budownictwem wiejskim ( Wdzydze Kiszewskie, Szymbark, Olsztynek itp.) brakuje z miejskim. Elbląg powinien wypełnić tę lukę. Można wyznaczyć pomiędzy budynkami szlaki: piesze, rowerowe i autokarowe. Wkrótce zapełnią się elbląskie hotele i ruszy przemysł turystyczny. Powstanie mnóstwo miejsc pracy.

  2. 2
    +4
    ~ Mietek
    Czwartek, 07.03

    Problem lokalowy to problem całego kraju .Jestesmy społeczeństwem które dużo mówi a mało robi

  3. 3
    +5
    ~ eb
    Czwartek, 07.03

    przecież ten bełkot to sprawozdanie Koseckiej, które czytała na sesji, widziałem w Vectrze, ta to się potrafi lansować.

  4. 4
    --3
    ~ po
    Czwartek, 07.03

    w tych statystykach nie zostały ujęte mieszkania przydzielone poza kolejnością i po znajomości .

  5. 5
    0
    ~ wiem
    Czwartek, 07.03

    czy pani Kosecka i jej komisja opiniowała także przydział kontrowersyjnego mieszkania na ulicy Traugutta ?, bo niedługo spyta ją o to prokurator ../..

  6. 6
    +2
    ~ Benek
    Czwartek, 07.03

    Rozumiem ,że jeżeli każdy ma prawo do samodzielnego mieszkania to jeśli je sobie kupi za swoje pieniądze to miasto mu część odda. Droga Redakcjo.Gdzie sie należy zgłaszać z wnioskiem o zwrot poniesionych kosztów.?

  7. 7
    +5
    ~ Do wiem
    Czwartek, 07.03

    To jest pomówienie

  8. 8
    --4
    ~ woj.
    Czwartek, 07.03

    a czy pani KOSECKA jako członek komisji opiniuje takie przypadki że po eksmisji uciążliwego mieszkańca na to mieszkanie przydziela się jeszcze gorszego ?

  9. 9
    +8
    ~ TERAZJA
    Czwartek, 07.03

    W mieście, w którym rządzi nienawiść i głupota, żadna inicjatywa nie spotyka się ze zrozumieniem. Zamiast okazać szacunek Koseckiej, że stara się robić coś na rzecz społeczności, obraża się ją bezkarnie. Fakt, w wirtualnym świecie tchórze i nienawistnicy czują się jak ryby w wodzie, przecież nie muszą nikomu spojrzeć w oczy. Podajcie swoje wirtualne adresy, podyskutujemy o etyce, bo spora liczba elblążan ma z nią problemy. A skoro tak, to buzia w kubełek, a ręce na kołdrę.

  10. 10
    +7
    ~ ZM
    Czwartek, 07.03

    Do "po" i "wiem", jak masz dowody to zgłoście do prokuratury a nie po raz kolejny anonimowo opluwacie ludzi. Ponadto jest to Wasz obowiązek pod rygorem odpowiedzialności karnej. Jeżeli ktoś ma wiedzę o łamaniu prawa jest zobowiązany zgłosic to do odpowiednich organów.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2736780643463