Jakie inwestycje w mieście planowane są na bieżący rok? Jak przedstawia się sytuacja w elbląskiej oświacie i kulturze? Co z polityką mieszkań komunalnych i jaki jest obraz styczniowej podwyżki czynszów dla lokatorów zamieszkujących te budynki? Grzegorz Nowaczyk i jego współpracownicy przemawiają. Dziś ekipa prezydenta Elbląga, oprócz podsumowanie stanu finansowego miasta, dokonała prezentacji miejskich planów na cały bieżący rok.
Prezydent Nowaczyk zapewniał dziś, że otrzymał od partnerów finansowych miasta zapewnienie, że chcą oni nadal kontynuować współpracę z Elblągiem związaną z finansowaniem inwestycji samorządu miejskiego - Miasto dzisiaj spłaca zobowiązania finansowe z lat 2003-2011 - wyjaśniał grzegorz Nowaczyk. - Są one na bieżąco, zgodnie z podpisanymi umowami spłacane. Nasza wiarygodność nie zmieniła się, jesteśmy dla instytucji finansowych partnerem przewidywalnym, mamy zdolność kredytową do tego, by zaciągać nowe zobowiązania i spłacać te, które jeszcze zostały - zapewnie prezydent Elbląga.
Inwestycje - co za nami, co przed nami?
W tej chwili w mieście prowadzonych jest 70 inwestycji. Jedną z najwiekszych jest przebudowa dróg 503 i 504 - Żadna z tych inwestycji nie posiada w tej chwili opóźnień harmonogramowych - zapewniał dziś wiceprezydent Adam Witek. - Wszystkie prace zawarte w rozpisce zostały doprowadzone do końca. Ekipy wykonawcy tych robót także są obecni na newralgicznych odcinkach, gdyż w tym momencie najważniejszym dla nas jest doprowadzenie do przepustowości linii tramwajowych na przebudowywanych drógach - informował Adam Witek. - Główny plan na ten rok, to przede wszystkim doprowadzenie do stanu użyteczności Placu Słowiańskiego.
Według zapewnień elbląskich włodarzy na drogach już powinniśmy zaobserwować ekipy, które prowizorycznie łatają dziury, które odkrył topniejący na traktach śnieg - A koszt załatania takiej dziury, przy jeszcze trudnych warunkach, jakie panują na zewnątrz jest trzykrotnie wyższy niż zaklejenie takiej, w warunkach temu odpowiednich - informuje wiceprezydent Witek.
Została również zakończona duża inwestycja, jaką była budowa czterech Orlików na przyszkolnych boiskach elbląskich - Jak tylko pogoda na to pozwoli wznowione zostaną również prace przy budowie skejtparku przy ul. Mickiewicza - mówi Witek. -Będziemy też baczniej, niż to było w zeszłym roku, zwracać uwagę na terminowość wykonywanych inwestycji, szczególnie po stronie wykonawców zadań.
A w oświacie i kulturze?
Tegoroczny budżet przeznaczony na elbląską oświatę i kulturę jest budżetem wyższym, niż zeszłoroczny. Wynika to z ogólnie przyjętych założeń - Jesteśmy jednym z nielicznych miast w Polsce, które daje 7 godzin darmowych w przedszkolach, myślimy też o roku przyszłym, aby opłata ta zeszła do symbolicznej złotówki - informowała Grażyna Kluge, wiceprezydent Elbląga.
W ubiegłym roku w elbląskich przedszkolach zostało także przygotowanych 50 dodatkowych miejsc, dzięki modernizacji i remontom pomieszczeń w już istniejących placówkach przeznaczonych dla najmłodszych dzieci - Na ten rok planujemy również zwiększenie ilości miejsc, korzystając z budynków istniejących przedszkoli, gdzie można do tego celu przygotować dodatkowe sale - wyjaśnia wiceprezydent Kluge.
W tym roku planowana jest też duża inwestycja, jaką ma być remont całej bazy oświatowej: sal dydaktycznych i gimnastycznych - te ostatnie choćby w I LO i II LO, czy SP nr 21 - Trwa także termomodernizacja budynku Gimnazjum nr 5 przy ul. Agrykola, a także remont wewnątrz budynku tak, by 1 września mogli się tam juz pojawić uczniowie - tłumaczy Grażyna Kluge.
W dalszej kolejności nowe docieplenie mają uzyskać Gimnazja nr 9 i 2. Sale w elbląskich szkołach mają również zostać doposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne - Przygotowany jest już projekt, który ma na celu wprowadzić do szkół ponadgimnazjalnych i zawodowych kolejne pracownie komputerowe - mówi Grażyna Kluge. - Podobnie w szkołach podstawowych i gimnazjach. Ruszył także potężny projekt, jakim jest remont Podzamcza i dziedzińca Muzeum Archeologiczno-Historycznego.
Komunałki... do przodu?
Od 1 stycznia 2013 roku obowiązuje elblążan zamieszkałych w budynkach komunalnych Nowy Wieloletni Program Mieszkaniowy, który wprowadził nowe zasady polityki czynszowej, oparte na nowych, wyższych stawkach czynszowych - Ale również na katalogu obniżek technicznych i dochodowych - dodaje wiceprezydent Tomasz Lewandowski. - Chcemy odczarować mit, który mówi o tym, że podwyżki czynszów komunalnych sięgają często 100 proc. Fakty są inne - one są na średnim poziome 50 proc., bo już wpłynęło do nas 1500 wniosków o skorzystanie z ulgi dochodowej - wylicza Tomasz Lewandowski. - Takich wniosków spodziewamy się jednak więcej.
Miasto realizuje też dwie inwestycje w zakresie mieszkalnictwa komunalnego: modernizację dawnej bursy szkolnej przy ul. Obrońców Pokoju i blok przy ul. Zw. Jaszczurczego. Dzięki modernizacji tego pierwszego jeszcze w tym roku Miasto spodziewa się uzyskać 71 mieszkań komunalnych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. Na Zw. Jaszczurczego powstanie 9 nowych mieszkań - Razem daje to liczbę 80 lokali, a jak analizowałem, w żadnym z lat poprzednich, przez ostatnich 20 lat nie było tyle mieszkań do zasiedlenia - mówi Tomasz lewandowski.
W zeszłym roku miasto sprzedało również 445 mieszkania, w zestawieniu do 500 planowanych. Jednocześnie wpłynęły 1434 wnioski o wykup takich lokali, z czego 100 wniosków przeszło na rok 2013. W styczniu sprzedano już 113 mieszkań, a 66 kolejnych terminów jest umówionych w kancelariach notarialnych. W tym roku miasto planuje sprzedać 800 mieszkań komunalnych - Myślę, ze ten plan jest wykonalny - mówi wiceprezydent Lewandowski.
Z tytułu sprzedaży lokali komunalnych na rzecz ich najemcy, do miejskiej kasy wpłynęło w zeszłym roku 4,5 mln zł.
Więc pytanie do wszystkich omnibusów jak rembelski i kula gdzie jest tu zagrożenie i sensacja o upadku "biura podróży"? Zastanówcie się kto jest odpowiedzialny za tą psychozę strachu nakręcaną przez wielu siejąc zamęt i szkodząc wizerunkowi miasta? Nie twierdzę, że jest idealnie, wielu w UM, czy radzie to nieporozumienie i chichot losy ale za dwa lata wszystko można zweryfikować. Taka jest cena demokracji. Proszę więc merytorycznie i na temat klikać posty. Zauważcie, że pani Rozalia i Skarbnik zajmują stanowiska od lat i wiedzą pod czym się podpisują. Tylko spokój może zaoszczędzić nam wielu nieporozumień i bólu.. Gdzie była GR za czasów Słoniny?
wyborco świadomy wyjaśnij zasady demokracji ludziom którzy czekają na mieszkania komunalne po 10 lub 15 lat a po znajomości tylko rok albo dwa ?
Najważniejsze zadanie to spakować szybko swoje manatki i wyczyścić biurka.
Zapomniano dodać o inwestycji za 40 mln „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg” do tego chodniki, nowe lampy oświetleniowe wzdłuż, Malborskiej ,Łódzkiej, parkingi wokół Parafii itd O mostach i opóźnieniu w oddaniu też należało dodać, że wcześniejsza ekipa zatwierdzając i wydając pozwolenia na budowę zapomniała o przeszkodach podwodnych.
klub wesołego szampana
Wyborco Świadomy- wiadomo kto jest odpowiedzialny za sianie zamętu ,frustracji, denne komentarze itd.Wiadomo kto.Ale normalni inteligentni ludzie nie czytają i nie słuchają tych dennych ,poniżej poziomu kanału elbląskiego podjudzań.Zostańmy normalni, i przestańmy uważać kogokolwiek z tych panów (i pań chyba) za godnych choćby otwarcia kompa,żeby poczytać ich nędznych wypocin...
~woj - to ja Ci wyjasnie - nie powinni czekac wcale, bo nie powinno byc wcale mieszkan komunalnych. Dlaczego jeden z drugim "uprzywilejowany" ma miec lepiej niz 8 pozostalych, ktorzy maja sie na tamtych zrzucic i im te mieszkanie sfinansowac. Miasto powinno wpiserac tanie budownictwo dla wszystkich, anie dla farciarzy ktorzy nie umieja znalezc sobie pracy
wypi.... te swninie od koryta na posredniak roboty niech poszukaja i jak znajda to niech pozyja za ta zapomoge bo wyplata to tego nazwac nie mozna
taki jakiś tam popieram cię w całości ale dalej nie rozumiem jak można przyznać mieszkanie komunalne osobie która ma mieszkanie już komunalne prowadzi działalność gospodarczą i otrzymuje mieszkanie tylko dla tego że jest czyjąś znajomą .
Do @. Rusz dupę i przyjdz na osiedle Malborska ( wieżowców) to zobaczysz te parkingi? te chodniki, na których parkują samochody? i tą wewnętrzną drogę oraz znaki drogowe uniemożliwiające poruszanie sie. Przy okazji zajrzyj na ulicę Dojazdową,i Fabryczną to dopiero zobaczysz! A jak ci bedzie mało to zajrzyj jeszcze na odległą od wieżowców petlę (przystanek dla miejskich autobusów) na Skrzydlatej. Wpadnij też na ulice i osiedla za kanałem i nie zwalaj wszystkiego na poprzedników bo ci teraźniejsi także ciagle o czymś zapominają, ale na ekspertyzy, badania i zlecenia mają czas i nasze pieniądze. Popatrz wkoło, popytaj ludzi, może otrzeźwiejesz.