19 stycznia 2013 r. to ważna data dla osób, które myślą o zrobieniu prawa jazdy. Tego dnia mają wejść w życie nowe zasady, które w przyszłych kierowcach wzbudzają lęk. Część zapowiadanych zmian zostanie jednak przełożona na 2016 rok. Co to oznacza dla przyszłych kierowców?
W sobotę, 15 grudnia, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zorganizował spotkanie z przedstawicielami Ośrodków Szkolenia Kierowców, by omówić bieżące problemy dotyczące egzaminowania w odniesieniu do zapowiadanych zmian.
- Sam egzamin teoretyczny powinien być prostszy, aniżeli był do tej pory – mówi Zbigniew Lichuszewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu – Ta prostota ma polegać na tym, że to będzie egzamin, w którym system udzielania odpowiedzi będzie tylko jednowariantowy. Do tej pory prawidłowy mógł być więcej niż jeden wariant. Prawdopodobieństwo udzielenia prawidłowej odpowiedzi będzie zatem o wiele większe niż do tej pory. Mają zostać wprowadzone szkolenia z zajęć teoretycznych, których do dzisiaj w zasadzie nie ma, bo przyszły kierowca dostaje jedynie książkę i płytę z pytaniami, których się uczy na pamięć. Ustawodawca wprowadzając rozporządzenie ma nadzieję, że 30 godzin zajęć teoretycznych faktycznie będzie miało miejsce i obecność na nich pozwoli bez problemu zdać ten egzamin.
Jesteśmy gotowi?
Choć to pewne, że niektóre zmiany wejdą w życie od 19 stycznia 2013 r., to dla przyszłych kierowców pod wielkim znakiem zapytania staje kwestia, czy WORD-y zdążą do tego czasu nabyć i zamontować potrzebny do nowych egzaminów sprzęt. - Prawdą jest, że do kancelarii prawnej reprezentującej interesy wszystkich WORD-ów wpłynęły dwie oferty - Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Instytutu Transportu Samochodowego (ITS). Zgodnie z założeniami, które zostały ustalone, ostateczny wybór oferty spoczywa nie na kancelarii, tylko na dyrektorze reprezentującym dany ośrodek. Zgodnie z kryteriami wpłynęły dwie jednakowe oferty, które umożliwiają nam płynne wejście w dostosowaniu nowego systemu po 19 stycznia. Moja komisja przetargowa analizując obie oferty doszła do wniosku, że oferta złożona przez Instytut Transportu Samochodowego jest ofertą korzystniejszą i ostatecznie ją wybraliśmy. Mogę powiedzieć, że zdecydowana większość WORD-ów wybrała ofertę ITS’u. Jestem przekonany, że po 19 stycznia pozwoli na ona na realizowanie działań, które WORD w Elblągu musi wykonywać.
W związku z tym, że zmiany dotyczyć będą egzaminu teoretycznego, elbląski WORD postanowił umożliwić jak największej ilości osób zdawanie tego egzaminu na starych zasadach. – Można jeszcze zdawać na starych zasadach – zapewnia Zbigniew Lichuszewski – Od 9 października wprowadziłem możliwość zapisywania się na sam egzamin teoretyczny, bo tylko on się zmienia, jeżeli chodzi o sposób jego przeprowadzenia. Część praktyczna, jeżeli patrzeć na rozporządzenia, ma nie ulec zmianie. Od momentu zdania egzaminu teoretycznego mamy pół roku na zdanie egzaminu praktycznego. Dzięki temu, jeżeli ktoś przyjdzie nawet 15 stycznia, to zrobimy wszystko, żeby umożliwić mu przystąpienie do egzaminu teoretycznego. Potrzebujemy dwa dni, żeby organizacyjnie to przygotować, ale jak trzeba będzie, będziemy pracować do północy, żeby to zrobić. Po 15 stycznia niestety wymogi organizacyjne nie pozwolą na to, by zrobić coś więcej.
Co się zmieni?
Oprócz egzaminu teoretycznego, od 19 stycznia 2013 r. zaczną obowiązywać nowe kategorie prawa jazdy. - Wejdzie kategoria AM, A1, A2 i A. Wejdzie też profil kierowcy – wyjaśnia Zbigniew Lichuszewski – Zmieni się droga młodego człowieka chcącego zdobyć prawo jazdy. Do tej pory było tak, że pojawiał się on w wybranym przez siebie ośrodku szkolenia kierowców i tam składał wszystkie dokumenty, łącznie z zaświadczeniem od lekarza. Od 19 stycznia trzeba będzie udać się do Wydziału Komunikacji i wymienić nazwę miasta. Tam przekazując urzędnikowi potrzebne informacji zostaje się wpisanym do bazy, czyli do tzw. profilu kierującego i on jest dostępny do pobrania i dla Ośrodków Szkolenia Kierowców, i dla WORD-ów. Pracownik Wydziału Komunikacji wydaje odpowiedni numer, pod którym dany kandydat jest zarejestrowany. Po tym wraca on do Ośrodka Szkolenia Kierowców, podaje swój numer, dzięki czemu zostaje pobrany jego profil i zaczyna się cała procedura.
Co zostanie przesunięte na 2016 rok? – „Młody kierowca” zostanie przesunięty przez pryzmat szkoleń, czyli nie obowiązuje go szkolenie pomiędzy 4 a 8 miesiącem, nie obowiązuje go decyzja administracyjna pana starosty, jeśli chodzi o cofnięcie uprawnień po zdobyciu 20 punktów i kursy reedukacyjne, czyli szkolenia dla „punktowiczów” zostaną przesunięte.
Dbajmy o swój czas
Od dwóch miesięcy coraz częściej zdarza się, że przyszli kandydaci na kierowców przychodzą do WORD-u nieprzygotowani już na etapie składania kompletu dokumentów. – Wszyscy tak się spieszą, że dokumenty z którymi przychodzą nie są do końca wypełniane – zauważa Dorota Filipek, Kierownik działu obsługi i organizacji egzaminów państwowych na prawo jazdy WORD w Elblągu. – W związku z tym, że obecnie dwie osoby z działu obsługi klienta mamy na zwolnieniu lekarskim, chciałybyśmy przyjąć jak najwięcej ludzi w jak najkrótszym czasie, dlatego apelujemy, aby zwracać uwagę na to, by wypełnione były wszystkie rubryki.
Podczas spotkania Dorota Filipek zwróciła się z prośbą do przedstawicieli OSK, by pomagali swoim kursantom w wypełnianiu dokumentów. – Dla klienta, którego pozostawimy samego sobie, organ wydający dokument prawa jazdy to czarna magia. Natomiast kierownicy Ośrodków Szkolenia Kierowców wiedzą pod kogo podlegają. Jeżeli jest to Elbląg, to w nagłówku piszemy Prezydent Miasta Elbląg, Plac Dworcowy 4, 82-300 Elbląg. Jeżeli jest to okolica Elbląga, jest to Starosta Elbląski, Saperów 14a, 82-300 Elbląg. Jeżeli powiemy tylko, że dla danej osoby organem wydającym jest Prezydent Miasta, to ludzie często piszą „Grzegorz Nowaczyk”, co wymaga korekty, bo nie piszemy tego imiennie. Niby to nie jest nic wielkiego, ale gdybyśmy z każdym klientem miały to wypełniać, to musiałybyśmy przyjmować o wiele mniej interesantów.
Co prawda biuro czynne jest od godz. 7.00 do 20.00, ale obecnie codziennie zgłasza się do niego ponad 200 osób. Biuro obsługi klienta zajmuje się nie tylko przyjmowaniem dokumentów, ale także weryfikacją danych oraz opłat, które czasem potrafią nie wpłynąć na konto, za sprawą źle wpisanego numeru konta. – Człowiek jest tylko człowiekiem. Ma prawo coś takiego nastąpić, dlatego staramy się wszystko jak najdokładniej sprawdzać, a to wymaga czasu – tłumaczy Dorota Filipek. – Jest tych papierów strasznie dużo. Musimy je sprawdzić pod kątem merytorycznym. Czy są wszystkie pieczątki, czy terminy się zgadzają, podpisy są, czy nie ma pomyłki w PESELU. Wszystko musi się zgadzać, bo na tej podstawie dopuszczamy do egzaminu. Przez lata nie było z tym problemów, ale ze względu na to przyspieszenie, które nastąpiło, zauważyłam, że od dwóch miesięcy takie niedopatrzenia zdarzają się częściej.
O zmianach w zdawaniu egzaminu na prawo jazdy słyszy się od kilkunastu miesięcy. Czy w związku ze zbliżającymi się zmianami ilość chętnych znacząco się zwiększyła? – Liczba chętnych wzrasta systematycznie i myślę, że do 19 stycznia to się nie zmieni – dodaje Dorota Filipek. – Jednak nie jest to jeszcze taka liczba, żebyśmy nie mogli jeszcze przyjmować interesantów, by mogli zdawać na starych zasadach.
A gdzie pani prezydentowa?Ciekawe czy po referendum nowo uwożone stanowisko będzie dalej potrzebne?
Doimy kase od obywateli,aby kasa i utrudnić życie obywatelowi.
WORD wrescie sie nachapie pieniedzy bedzie zdawalność 10 % ha ha zobaczymy jak na długo wejda te zasady ile osób bedzie zadowolonych
Zbyszek pilnuj stołka! Ten obok widzę się czai.
Całkiem fajnie wygląda ten dyrektor
ten obok to chyba nie ten na zdjęciu, mówią, że czai się gdzieś na mieście ...
zona Nowaczyka juz sie nie udziela w mediach?
moze ktos jej podpowiedział zeby nie przesadzala poki co z parciem na szklo
Zbyszek , jak tam żoną Grzesia ??
To nie Zbyszek, to Rick Astley !!!