W Elblągu obowiązuje już podatek za odprowadzanie ścieków, w postaci wód opadowych i roztopowych, z powierzchni zanieczyszczonej o trwałej nawierzchni, np. z parkingów. Opłata ta została przyjęta uchwałą na ostatniej sesji Rady Miejskiej na przyszły rok. Wyżej wymieniony podatek nie dotyczy dachów. Na razie. Od 2014 roku ma się to zmienić.
Według ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków gminy mogą pobierać opłaty wyłącznie od deszczówki, która trafia do kanalizacji z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z „miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów”. (za dziennikiem ustaw - przyp. red.).
Z możliwości tej skwapliwie korzystają gminy, które dzięki tej opłacie chcą ratować swoje nadszarpnięte budżety, m.in Elbląg. W 2006 roku ówczesny minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, Jerzy Polaczek, w swoim rozporządzeniu jako podstawę obliczeń tego podatku wskazał zanieczyszczoną opadami powierzchnię, czyli metry kwadratowe. Tymczasem ustawa dopuszcza tylko możliwość nakładania podatku od konkretnej ilości spływającej wody (w metrach sześciennych).
Wyraźnie więc widać, że rozporządzenie jest.. sprzeczne z prawem, a uchwały gmin łatwo można zaskarżyć w sądzie. Dlatego posłowie Platformy Obywatelskiej czym prędzej chca naprawić ten błąd(?). Ażeby gminy mogły prawnie pobierać ten podatek, samorządy lokalne musza zostać wyposażone w nowe przepisy, by bez przeszkód mogły nakładać tę opłatę. Posłowie Platformy Obywatelskiej, na żądanie marszałek Sejmu, uzupełnili już uzasadnienie projektu z 2 października, dotyczącego zmian w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Za kilka miesięcy Sejm zajmie się więc nowelizacją ustawy, która umożliwi gminom nakładanie na mieszkańców opłaty od opadów, liczonej na podstawie metrów kwadratowych, m.in. od dachów.
Efekt? Od 2014 roku, po wejściu w życie nowego prawa opłatami "od deszczu" mogą zostać objęte miliony mieszkańców i przedsiębiorstw. Przypominamy, ze w Elblągu na chwilę obecną decyzją uchwały Rady Miejskiej opłata wynosi 1,08 zł brutto za 1 m kw. Do 2014 roku i do czasu wejścia w życie znowelizowanej ustawy, gminy zdążą już jednak opracować nowe uchwały dotyczące opłat, na kolejny rok podatkowy.
proponuje podatek od chmurek-wakat na stanowisko kierownika d..partamentu UM i 10 asystentów po dobowemu liczeniu z uwzględniem gęstości,koloru,kształtu,prędkości
skandal tyle moge powiedziec najwieksze idioctwo jakie slyszalem ani grosza nie zaplace
ciekawe kiedy będzie podatek od wiatru z kierunku województwa pomorskiego
a w Poznaniu opłata wynosi 13gr. za 1m2.... Dziękujęmy Elbląg! :D
Prosiłbym ,żeby nie proponować od czego można jeszcze pobierać podatki,bo nasi radni są bez radni i uchwalą nawet od śmiechu ,powiedzą zobacz jeszcze się śmieje i sru 10 procent od usmiechu .Dlatego trzeba być ostrożnym
Szkoda że nasi radni nie są tak sprawni w ściąganiu inwestorów co by się przełożyło na miejsca pracy.Najłatwiej to podnosić podatki i wymyślać nowe.Takie mamy tęgie głowy naszej władzy.Nas obywateli opłatami obciążają i za to jeszcze niezłą kasę dostają.
1.Jeszcze podatek od śniegu. Asystent śniegowy z UM będzie chodził w towarzystwie policjanta , strażnika miejskiego, żandarma wojskowego i geodety po podwórkach i liczył ile spadło śniegu na łeb pojedynczego mieszkańca danej kamienicy. Potem polecony z wezwaniem do zapłaty i parę dużych baniek wpadnie w pazerne łapki tych sku....wieli. 2.Podatek od trawy.Asystenci ogrodnika miejskiego plus kolegium jak wyżej prrzejdą się co miesiąc po podwórkach i obliczą ile w danym sezonie wyrosło kilogramów trawy na łeb mieszkańca plus zwierzęta domowe. 3- hit legislacyjny na skalę światową- PODATEK OD CIENIA ! . Zacienioną pow. w m2 dzielimy przez liczbę mieszkańców i mnożymy np x 2Pln na łeb.Śmieszne?Nieubłaganie zbliża się przesilenie i wówczas My Rąbani Na Żywca pośmiejemy się z WAS...
miało być od faktycznego zużycia, teraz towarzysze znowu uznali że dawny sposób opłat ustalanych uznaniowo jest mniej krępujący
a od przyszłego roku 1,19,- http://podatki.wp.pl/kat,66248,title,Wkrotce-wszyscy-mozemy-zaplacic-za-deszcz,wid,15155097,wiadomosc.html
Taki jest w demokracji wpływ obywatela na władzę :-) Wasze zadanie kończy się zaraz po opuszczeniu lokalu wyborczego. Potem zaczyna się już tylko finansowanie potrzeb władzy ludowej.