Dziś, 1 października odbyło się uroczyste pożegnanie sztandaru 16. Batalionu Zaopatrzenia w Elblągu. Decyzją Ministra Obrony Narodowej, z końcem grudnia tego roku jednostka zakończy działalność.
Smutna - jak podkreślali zgromadzeni goście, uroczystość odbyła się w 63. rocznicę powstania batalionu. - Batalion został utworzony w ramach 16. Kaszubskiej Dywizji Pancernej w Garnizonie Elbląg. Z tym miastem jest związany nierozerwalnie od 1949 roku – przypomniał dowódca batalionu, ppłk Jurek Neumann. Podkreślał, że 16. Batalion Zaopatrzenia czynnie angażował się w życie miasta Elbląga. - Żołnierze batalionu oraz pracownicy cywilni brali udział w odgruzowaniu miasta oraz licznych pracach na jego rzecz. Udzielał pomocy przy organizowaniu imprez masowych. Jego żołnierze realizowali zadania dotyczące ochrony przeciwpowodziowej oraz brali udział w utrzymywaniu we właściwym stanie urządzeń melioracyjnym na Żuławach.
Ostatni rok to już jednak realizacja zadań, jakie wynikały z decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczącej zakończenia funkcjonowania batalionu. Sprzęt przekazano do innych jednostek, między innymi do formującego się 21. Wojskowego Oddziału Gospodarczego Najtrudniejszym zadaniem było znalezienie zatrudnienia około 130 żołnierzom i pracownikom batalionu. - Wszystkim żołnierzom zaproponowano stanowiska w innych jednostkach wojskowych podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych, Wojskach Lądowych, Marynarce Wojennej oraz Wojskach Specjalnych – informuje ppłk Jurek Neumann. - Jednak trzynastu naszych żołnierzy zdecydowało się na pożegnanie z mundurem – dodaje.
Sztandar, który 16. Batalionowi Zaopatrzenia został nadany 4 października 1997 roku, zostanie przekazany do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. - Przyjmowałem go osobiście jako młody dowódca tej jednostki – wspominał ppłk Neumann. - Towarzyszył nam na poligonach, w chwilach radosnych i smutnych. Otaczaliśmy go czcią i szacunkiem, jako symbol jednostki, w której przyszło nam służyć. W dniu dzisiejszym żegnamy go, w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku – podkreślał dowódca.
- Wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym wojska, służącym dzisiaj i w przeszłości w 16. Batalionie Zaopatrzenia serdecznie dziękuję za wniesiony trud i zaangażowanie w funkcjonowanie naszej jednostki. Przyjaciołom batalionu dziękuję za okazaną pomoc i wsparcie – zakończył ppłk. Jurek Nuemann.
Na zakończenie uroczystości na terenie koszar przy ulicy Łęczyckiej, gdzie stacjonowała jednostka, odsłonięto pamiątkową tablicę.
Która JW. następna ??????
Elbląg się rozwija,brawo !!!!!
I co teraz tam bedzie?
Elbląg przyśpiesz - no nie Nowaczyk . Fakty mówią same za siebie.
WOG. czyli Wojskowy Oddział Wojskowy, Ci co złożyli POdania o pracę o tym wiedzą.
olsztyn działa zlikwidują ch**e wszystko,jednostka po jednostce ,zakład po zakładzie.K***y przyjdzie na olsztyn pora ghcę tego doczekać jak rozparcelują olsztyn.
przyspiesza a jakże w likwidacji wszystkiego. Mam nadzieje, że chociaż na Jagiellończyka szubienice wystawią darmowe albo recepty na pawulon będą rozdawać zdychającym z głodu mieszkańcom
czas na 16 batalion remontowy
WOG to siedlisko emerytowanych biednych pułkowników wstyd młodym zabierać pracę biedaki !!!!!!!!!!!!!!!
Z mojej strony szacun dla płk. Durkiewicza - były z remontowego.