Środa, 1.01.2025, Imieniny: Mieczyslaw, Mieszko, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Mimo obowiązujących przepisów, miganie w urzędzie wciąż należy do rzadkości

30.08.2012, 13:55:21 Rozmiar tekstu: A A A
Mimo obowiązujących przepisów, miganie w urzędzie wciąż należy do rzadkości
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. www.gazetapraca.pl)

Od kwietnia br. urzędy, szpitale i jednostki policji muszą zapewnić osobom niesłyszącym pomoc tłumacza języka migowego. Przepis jest martwy, bo rejestry tłumaczy języka migowego są praktycznie puste. Problemem jest brak zleceń, bo niesłyszący rzadko korzystają z ich usług, i niskie wynagrodzenie.

W województwie warmińsko-mazurskim jest zaledwie czterech tłumaczy. Jednym z nich jest Anna Garbarska-Werner, która współpracuje między innymi z Urzędem Miejskim w Elblągu. - Dopiero po trzech miesiącach od wejścia w życie ustawy, zdarzyła się pierwsza sytuacja, że głucha osoba zwróciła się do urzędu z wnioskiem o przyznanie tłumacza – wspomina Anna Garbarska-Werner. - Niesłyszący często nie wiedzą, że mają taką możliwość. Poza tym lata doświadczeń utwierdziły ich w przekonaniu, że nie są w stanie nic zrobić samodzielnie – dodaje.

Problem leży również po stronie służby zdrowia i urzędów, które nie wiedzą, jakie obowiązki wynikają dla nich z wprowadzenia nowych regulacji. Anna Garbarska-Werner przytacza historię kobiety, którą szpital odesłał ws. finansowania usługi do NFZ, a Fundusz z powrotem do lecznicy. - To pierwszy taki przypadek, kiedy głucha kobieta zapisała się do szkoły rodzenia i złożyła w szpitalu wniosek o pomoc tłumacza – opowiada. - Czas leci, a ona nadal nie wie, czy ktoś sfinansuje jej usługi, czy będzie musiała zapłacić za nie z własnej kieszeni.

Trudności ze sprawnym wprowadzeniem nowych przepisów w życie może tłumaczyć fakt, że ustawa weszła w życie nie od początku, ale już w trakcie roku budżetowego. - W związku z tym urzędy mogły nie zagwarantować w swoich budżetach żadnych kwot na tłumaczy – tłumaczy Anna Garbarska-Werner.

Przyznaje również, że ustawa o rejestrach tłumaczy nie funkcjonuje tak, jak należy, bo tłumaczy jest po prostu niewielu. - Zainteresowanie uczeniem się języka migowego jest niewielkie, bo jest to mało opłacalny zawód – twierdzi Anna Garbarska-Werner. - Być tłumaczem języka migowego, to jak być tłumaczem każdego innego języka. Trzeba się go uczyć latami, osiągnąć wiedzę, mieć kontakt z żywym językiem, bo wciąż dochodzą nowe pojęcia. A jednak łatwiej jest angliście zarobić na życie, niż tłumaczowi języka migowego – dodaje.

Dodajmy, że osoba niesłysząca, która chce, aby podczas wizyty w urzędzie towarzyszył jej tłumacz, powinna zgłosić to co najmniej 3 dni wcześniej. Wyjątkiem są sytuacje nagłe.

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +7
    ~ Taki jakis tam
    Czwartek, 30.08

    Jak to do rzadkosci??? Przeciez w urzedach wszyscy sie migaja od pracy.

  2. 2
    0
    ~ Elg.
    Czwartek, 30.08

    Tak tylko z ciekawości czy osoby migające nie umieją pisać?Znowu jakiś nawiedzony próbuje wszystkich uszczęśliwić szkoda tylko że nie za swoje tylko za nasze pieniądze.

  3. 3
    +2
    ~ 123qaz
    Czwartek, 30.08

    Przełożeni też powinni znać język migowy.

  4. 4
    0
    ~ ALFA I OMEGA
    Piątek, 31.08

    do: Taki jakiś tam. Z całego serca życzę Ci ..... PRACY W KTÓRYMŚ Z ELBLĄSKICH URZĘDÓW

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.85006499290466