Rozmowa z Marianną Witkowską, starszym wizytatorem Kuratorium Oświaty w Elblągu.
Czy na szkole istnieję obowiązek organizowania zajęć z etyki dla dzieci innego wyznania i dzieci z rodzin ateistycznych?
Kwestię religii i etyki w szkole reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14.04.1999 wydane w sprawie warunków i sposobu organizowaniu nauki religii w szkole. Par. 3 ust. 1 mówi o konieczności zapewnienia opieki w trakcie trwania zajęć z religii dzieciom innego wyznania. Oznacza to, że szkoła nie ma obowiązku prowadzenia dla nich zajęć z etyki lecz ma obowiązek zapewnić im w tym czasie opiekę.
Kto wydaje decyzję dotyczącą sposobu zagospodarowania czasu dla dzieci nie uczestniczących w religii?
Decyzję w tej kwestii podejmuje dyrektor szkoły. Jeżeli widzi potrzebę prowadzenia zajęć z etyki organizuje je w oparciu o materiały szkoły.
Czy kiedykolwiek do Kuratorium Oświaty rodzice monitowali o wprowadzenie lekcji etyki?
Do tej pory nie wpłynęły do Kuratorium Oświaty żadne głosy od strony rodziców w sprawie potrzeby prowadzenia zajęć z etyki. Głośniej na ten temat było na początku lat 90 podczas wprowadzania do szkoły religii. Wówczas podjęte były próby organizowania zamiennie lekcji etyki, ze względu na brak chętnych pomysł się nie przyjął.