Piątek, 27.12.2024, Imieniny: Zaneta, Jan, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W przyszłym tygodniu ruszają próbne matury. Jak się do nich przygotować?

03.02.2012, 07:00:24 Rozmiar tekstu: A A A
W przyszłym tygodniu ruszają próbne matury. Jak się do nich przygotować?
Za kilka dni wielu elbląskich uczniów będzie pisać matury próbne z języka polskiego, obcego oraz matematyki. O tym, że należy odpowiednio przygotować się do tego „przedostatniego dzwonka przed prawdziwą maturą” przekonuje Małgorzata Sowicka – konsultant Warmińsko- Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, egzaminator egzaminu maturalnego, koordynator ośrodka ds. matury. 
 
Co roku, kiedy przychodzi majówka, część z nas odpoczywa od codziennej pracy. Pierwsze dni maja są jednak wyjątkowe dla tych, którzy przygotowują się do zdania egzaminu maturalnego. I choć szkoły starają się, by zdenerwowanie nie było duże (przykładowo, szkolni psycholodzy zapraszają na indywidualne konsultacje), to i tak każdego dopada tzw. stres przedmaturalny. Dawka adrenaliny zapewne pojawi się też w najbliższym tygodniu - po powrocie z zimowego odpoczynku tegoroczni abiturienci przystąpią do próbnej matury.
 
Jak wykorzystać najbliższe miesiące do dobrej, efektywnej nauki? Zdaniem Małgorzaty Sowickiej, która od wielu lat jest przewodniczącą zespołów egzaminacyjnych, należy dobrze zaplanować sobie ten czas. Porządkuje on bowiem chaos, zapobiega atakom paniki, pozwala odczuć satysfakcję z wykonania zaplanowanej części zdania. - Swoim czasem trzeba zarządzać,  a do nauki podchodzić „radośnie i ochoczo", zastanowić się, jakie metody uczenia sprawdziły nam się dotychczas, jakie formy pracy są najlepsze - mówi ekspert. - Może urozmaiceniem będzie współpraca z przyjaciółmi, wymiana spostrzeżeń i informacji, wspólne rozwiązywanie problemów. Ważne jest, by wyrobić w sobie poczucie kontroli nad sytuacją. Zwłaszcza że egzamin jest sytuacją trudną, generującą stres - niezwykle jednak ważną, bo otwierającą drogę na studia.
 
Już dziś trzeba poczynić przygotowania szczegółowe. Obejmują one m.in. uporządkowywanie materiałów potrzebnych do nauki; oddzielenie tego, co jest nam niezbędne od tego, co dodatkowe.   - W porządkowaniu materiału przydatne jest  streszczczenie, najlepiej z wykorzystaniem różnego rodzaju tabel, schematów, odsyłaczy – radzi konsultant Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. - Gotowe zestawienia  można  znaleźć w internecie oraz różnych publikacjach poświęconych egzaminom maturalnym, ale jeśli np.  tabelę zbiorczą zagadnienia, danego działu, zrobimy samodzielnie, to na pewno nauczymy sie więcej. Przydatne będą też fiszki z informacjami, które odsyłają do głównych zagadnień i kręgów tematycznych.
 
Należy też sprawdzać stan swojej wiedzy. W tym celu uczniowie często sięgają po arkusze maturalne z poprzednich lat. – Warto to robić – przekonuje nasza rozmówczyni. – Zachęcam do zaglądania do informatora maturalnego, ale i na strony CKE i OKE. Istotne jest też prowadzenie rozmów z nauczycielami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu wskażą te obszary i zagadnienia, które wymagają szczególnej uwagi. 
 
Jednak nauka to nie wszystko. Ważne by zadbać o jak najlepsze funkcjonowanie organizmu: dostarczenie mu niezbędnych substancji odżywczych,  zapewnienie ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. - Ale równie dobrze może to być praca fizyczna np. posprzątanie pokoju przy otwartym oknie. Naukę warto też poprzedzić spacerem – proponuje ekspert. - Konieczne jest robienie w nauce odprężających przerw. Nasz organizm podczas wytężonej pracy umysłowej szczególnie źle znosi obecność takich substancji jak dym papierosowy czy  nadmiar kofeiny. 
 
Jakie są jeszcze najważniejsze wskazówki przydatne w trakcie egzaminu? Należy dokładnie czytać polecenia. - Warto podkreślić w zadaniu to, co mamy zrobić, w jakich warunkach, w jaki sposób, na bazie jakiego materiału – mówi Małgorzata Sowicka. - Tak prowadzona analiza pozwala na precyzyjną odpowiedź, jednocześnie uspokaja nerwy w pierwszym zetknięciu się ze złożonym poleceniem. Trzeba też pamiętać, że gdy zdarzy się problem z zadaniem, nie należy go w danym momencie rozwiązywać za wszelką cenę. Należy przejść do zadań pozostałych trudniejsze zostawiając na koniec… Rekomendowane jest też korzystanie z brudnopisu, w którym można zanotować wszystko, co przychodzi nam na myśl i dotyczy danej tematyki. Takie „rozpisanie” problemu bardzo sprzyja koncentracji i znacznie ułatwia zbudowanie odpowiedzi.
 
Tegoroczną maturę rozpocznie egzamin z języka polskiego, który odbędzie się 4 maja.  – W tym dniu nie możemy zapomnieć o pożywnym śniadaniu, pełnym węglowodanów – mówi Małgorzata Sowicka. – Aby uniknąć spóźnienia, bo nigdy nie wiadomo, co zdarzy się w czasie drogi do szkoły, trzeba wyjść z domu wcześniej niż zazwyczaj. Warto też pamiętać, że wynik egzaminu… zawsze można poprawić. Tegorocznym maturzystom życzę jednak , by majowe  matury zakończyły się wynikami najbardziej satysfakcjonującymi.
 
Nauczyciele, uczniowie oraz rodzice maturzystów mogą skorzystać z bezpłatnych porad dwóch organów: Warmińsko- Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu lub w Nauczycielskim Centrum Pomocy Rodzinie przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu. 
 
Antek Rokicki, korespondent info.elblag.pl
Antek Rokicki
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --2
    ~ mała
    Piątek, 03.02

    szkoda tylko ze szkoly nie infromuja o probnych maturach, tylko zawsze mowia dzien wczesniej -.-

  2. 2
    --2
    ~ ..
    Piątek, 03.02

    Dokładnie. Nauczyciele nie wspierają ani nie dają żadnych rad !

  3. 3
    0
    ~ magdalenczyk
    Piątek, 03.02

    buahahahahaha zo wy za bzdury piszecie !!!! do ,,mała'' - co to za różnica kiedy będzie próbna i tak większość się uczy 2 dni przed główną matur ą !! do ,,..'' pffff rada jest jedna wyłącz kompa na 1 dzień i więcej się nauczysz niż przez kilka miesięcy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0844111442566