Od 28 czerwca obowiązują nowe przepisy dotyczące dziedziczenia, zgodnie z którymi więcej członków rodziny będzie posiadało prawo dziedziczenia z mocy ustawy, gdy spadkodawca nie zostawił testamentu. Zamiast gminy i Skarbu Państwa do spadku zostaną dopuszczeni dziadkowie i pasierbowie. Ponadto rodzice bezdzietnie zmarłego spadkodawcy będą mieli większy udział w majątku spadkowym.
Nowe zasady dziedziczenia przewidują przepisy ustawy z 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny (Dz.U. nr 79, poz. 662), które weszły w życie z dniem 28 czerwca. Zmienione reguły dotyczą jedynie spadków otwartych.
Więcej uprawnień dla rodziców
W myśl nowych przepisów zwiększają się uprawnienia rodziców kosztem rodzeństwa spadkodawcy. Gdyby zmarły nie pozostawił dzieci lub wnuków, to wówczas spadek z mocy ustawy odziedziczą razem z wdowcem lub wdową. Rodzice dostaną wówczas połowę spadku, czyli każdy z nich obejmie jego 1/4. Gdyby zmarły nie zostawił małżonka i dzieci, to wówczas cały spadek będą dziedziczyli jego rodzice w częściach równych. Dopiero wówczas gdyby jedno z nich zmarło przed spadkodawcą, to udział spadkowy, który przypadałby mu, obejmie rodzeństwo zmarłego, które będzie dziedziczyło w częściach równych.
Z kolei samotna matka po swoim bezdzietnym dziecku otrzyma połowę spadku, dziedzicząc w zbiegu z jego małżonkiem wówczas, gdy ojcostwo biologicznego ojca dziecka nie zostało ustalone.
Spadek dla dziadków
Zgodnie z nowymi przepisami w kręgu spadkobierców ustawowych znaleźli się dziadkowie zarówno ze strony ojca, jak i matki, oraz ich zstępni, czyli ciotki, wujowie i stryjowie zmarłego. Dziadkowie dziedziczą jednak tylko wówczas, gdyby zmarły nie pozostawił małżonka i bliższych krewnych: dzieci, wnuków, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa, którzy chcieliby i mogliby po nim dziedziczyć. Ich udziały są jednakowe i nie ma znaczenia, czy pozostają w związku małżeńskim.
Zanim nowe przepisy weszły w życie w sytuacji kiedy w wypadku giną rodzice i ich jedyne małoletnie dziecko cały majątek po tej rodzinie odziedziczali nie dziadkowie lecz gmina, która nie mogła tego spadku odrzucić.
Pasierbowie będą dziedziczyć spadek
Nowelizacja uwzględniła w kręgu spadkobierców ustawowych także pasierbów, którzy są dziećmi małżonka spadkodawcy. W razie braku bliższych krewnych będą oni mieli większe prawo do spadku niż gmina lub Skarb Państwa. Gdyby zmarły nie pozostawił małżonka i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, to spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło otwarcia spadku.