Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawcy i pracownicy w ciąży mogą rozwiązać stosunek pracy na mocy porozumienia stron. Jednak, pracownica, która w trakcie złożenia oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę, nie była świadoma, że jest w ciąży ma prawo uchylić się od jego skutków.
W myśl Art. 177 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie, kiedy kobieta jest w ciąży lub przebywa na urlopie macierzyńskim. Wyjątkiem mogą być jedynie okoliczności, które z winy kobiety uzasadniają rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia Jednak w tym wypadku reprezentująca kobietę zakładowa organizacja związkowa musi wyrazić na to zgodę.
Zgodnie Art. 177§ 4 ochrona stosunku pracy nie obowiązuje tylko wtedy, kiedy pracodawca ogłosi upadłość bądź zostanie zlikwidowany.
Art. 177.§4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Prawo umożliwia pracodawcy i pracownicy w ciąży rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron. Jednak pracownica, która w momencie składania oświadczenia woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę, nie była świadoma, że jest w ciąży może uchylić się od jego skutków. Zatem pracownica w takiej sytuacji może wycofać swoją decyzję i wrócić do pracy, a pracodawca ma obowiązek jej przyjęcia. Takie okoliczności powodują, iż zawarte porozumienie staje się nieważne od dnia jego podpisania, przy czym postanowienia i zobowiązania stron stają się bezskuteczne, a co za tym idzie stosunek pracy nieprzerwanie trwa nadal. Jeżeli pracownica nie złoży oświadczenia, w którym wycofuje swoją decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę, stosunek pracy zostanie rozwiązany z upływem okresu wypowiedzenia.
Wykładnia prawa w takiej sytuacji zawsze była jednolita. Pracownica , która rozwiązała umowę na mocy porozumienia stron i nie wiedziała, że jest w ciąży może taką decyzję wycofać. Warunkiem jest to, że w momencie składania oświadczenia woli nie wiedziała, że jest w ciąży. Takie są orzeczenia Sądu Najwyższego, zatem jest to bezsporne – mówi Eugeniusz Dąbrowski kierownik Państwowej Inspekcji Pracy Oddział w Elblągu.
Jeżeli pracownica zgodnie z zawartym pierwotnie porozumieniem uzyskała jakieś świadczenia, np. rekompensatę z tytułu rozwiązania umowy o pracę, musi ona otrzymane pieniądze zwrócić, ponieważ wycofała się z porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy. Przy wycofaniu się z zawartego porozumienia traci ono moc prawną.
Pracodawca zatem może domagać się zwrotu rekompensaty. W tym celu może zwrócić się do pracownicy o dobrowolny zwrot nienależnego jej świadczenia. Istnieją jednak sytuacje, kiedy pracownica nie będzie zobowiązana do zwrotu rekompensaty. Obowiązek ten wygasa, jeśli pracownik nie posiada już tej rekompensaty, a więc nie jest już wzbogacony, ponieważ wydał pieniądze, jednak w momencie wydawania pieniędzy nie zdawał sobie sprawy z obowiązku ich zwrotu. Pracodawca może zatem mieć trudności z odzyskaniem pieniędzy, jeżeli pracownica rozdysponowała rekompensatę nie wiedząc jeszcze, że jest w ciąży.
Hotel Europa to sami oszukancy zwolnili ndziewczyne w ciazy i co nato przepisy?
a jaki jest czas złożenia takiego oświadczenia...jestem teraz w 15 tygodniu ciązy a zwolnili mnie 9 maja...
Do Marty od redakcji! Pytanie jest zasadnicze czy Pani sama odeszła z pracy za porozumieniem stron czy pracodawca Panią zwolnił. Jeżeli rozwiązała Pani umowę za porozumieniem stron i nie wiedziała wtedy, że jest w ciąży takie oświadczenie może Pani złożyć. Nie wiem jednak jaki miała Pani okres wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca sam Panią zwolnił to zrobił to bezprawnie, gdyż nie można zwalniać pracownika w ciąży. Aby Pani pomóc potrzebowałabym więcej informacji. Może Pani skontaktować się ze mną i spróbuję Pani pomóc. tel. do redakcji 55 230-49-19, e-mail monika@info.elblag.pl - Monika Stando
ja jestem w 6 tyg ciązy zostałam zwolniona za wypowiedzenim dnia 17 pazdziernika, jak byłam zawalniana to nie wiedziałam ze jestem w ciazy dowiedzialam sie dopiero 7 listopada. co w takiej sytuacji moge zrobic??? czy pracodawca mnie przyjmnie??? mialam umowe na czas okreslony do 2011r
jestem w 3 miesiacu ciazy a dobiero teraz sie o tym dowiedzialam poniewaz nie mialam zadnych objawow.rozwiazalam umowe o prace takze 3 miesiace temu.Czy pracodawca przyjmie mnie spowrotem czy wszystko stracone???? prosze pomozcie co moge zrobic
witam serdecznie . jestem obecnie w ciaży,p Doktor wypisała dziś czyli 28 pazdz. zaswiadczenie dla pracodawcy ze jestem + - 9 tydzien a mam umowe o prace na czas okreslony do 15 listopada pracuje w tym sklepie około 6 lat czy pracodawca ma prawo mi nieprzedłużyc umowy skoro 18 listopada wypadnie mi jak to napisała p. doktor + - 12tydzień a termin porodu przyblizony czas to 3 czerwiec 2011r. pani doktor twierdzi ze to nie chroba i ze moge nadal pracowac... proszę o pomoc dziekuje z góry i pozdrawiam...