15 września 1463 roku flota elbląsko-gdańska odniosła zwycięstwo nad flotą krzyżacką w bitwie na Zalewie Wiślanym (Zatoce Świeżej). W najbliższą sobotę, 16 września w Tolkmicku odbędzie się inscenizacja tego wydarzenia.
Tolkmicko w sobotę, 16 września zaprasza na wydarzenie, związane z bitwą stoczoną 560 lat temu na Zalewie Wiślanym. O godzinie 13 na rynku rozpocznie się Festyn kaperski. W programie jest jarmark jadła, strojów i rzemiosła oraz występy zespołów.
Inscenizacja bitwy odbędzie się w porcie rybackim w Tolkmicku. Początek o godz. 16.
Program wydarzenia:
13.00 -15.30 Festyn kaperski na Rynku Miasta Tolkmicko - Plac Wolności
występy zespołów Amber Chant z Malborka, „Sasanki” z Suchacza” „Український цвіт” z Redy, jarmark średniowiecznego jadła, strojów, rzemiosła;
13.00-15.30 I Turniej Łuczniczy z pokładu starych żaglowców;
16.00-17.00 BITWA MORSKA NA ZALEWIE WIŚLANYM - nabrzeże portu rybackiego w Tolkmicku – inscenizacja historyczna z odtworzeniem przebiegu bitwy na wodzie.
Organizatorzy: Stowarzyszenie "Eureka", Szkoła Żeglarska "Zielony Rzepa" Mariusz Rzepnikowski, Miasto i Gmina Tolkmicko Partnerzy wydarzenia: Lokalna Organizacja Turystyczna "Zalew Możliwości – Dziedzictwo Kulturowe Wody", Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Patronem inscenizacji jest Starostwo Powiatowe w Elblągu.
Żródło: www.bitwanazalewie.com
Rozrywka, rozrywka , ale pamiętajmy cały czas . Jak przyjdzie do głosowania to głosujemy Na PIS poz. 3 pan Śliwka
@wyborca jesteś jednym z tych 250 tyś osób co kupili wizę w Afryce i teraz wychwalają pis?
A czerepaka nie ma jako patrona śliniącego? On lubi wodę. Po co (rozumiem że organizatorzy i patroni są z `47) wciskacie ukraińców aż z Redy, nie macie nadmiaru miejscowych - swoich? Gdyby nie ukry, to bym przyszedł. Wojna polsko - krzyżacka stała się ukraińskim festynem (watrą).
Jestem jednym z Tych co chcą zatrudniać ludzi do pracy na roli. No cóż . u Nas ludzie już nie chcą wykonywać takich prac , nawet Ci z Ukrainy. Więc kogoś trzeba szukać. Polacy nawet rezygnują z pracy przy szparagach w Niemczech.Rynek pracy musi być uruchomiony, prawie w każdym kraju tak to się odbywa.
Po treści komentarzy wynika, że Polacy nie tylko, że nie lubią historii, ale przede wszystkim jej nie znają. Nic ich nie zainteresuje, wolą nawet w takich momentach odwoływać się do bieżących wydarzeń. Jest to dla nich wygodniejsze, bo nie wykazuje ich niewiedzy. A ponieważ wszyscy Polacy są specjalistami w polityce to lepiej komentować takie fakty niż potwierdzać swoją ignorancję historii.
Aleś zabulgotał. Przeczytaj co nabazgrałeś i jak wytrzeźwiejesz, to napisz jeszcze raz "po naszemu". Widać wiadomości z rodzinnego Tarnopola trzęsą myślami " Ale spróbuj i nie pouczaj Polaka, bo wylądujesz w Terespolu razem z "panem szuchewyczem" w magazynie zboża i kukurydzy.