Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19 został przedłużony o kolejne dwa tygodnie. Uprawnieni będą mogli z niego skorzystać do 28 lutego.
O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą się starać nie tylko opiekunowie dzieci do 8. roku życia. Przysługuje on także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, w przypadku umiarkowanego bądź znacznego stopnia niepełnosprawności oraz do 24 lat, jeśli mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, którzy nie mogą wykonywać pracy, bo muszą zapewnić swoim podopiecznym opiekę w przypadku zamknięcia placówki, do której uczęszczają.
Świadczenie, poza zamknięciem, czy też ograniczeniem funkcjonowania przez COVID-19, żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko przysługuje też, gdy z tego powodu dzieckiem nie może zająć się opiekun dzienny lub niania, z którą rodzic zawarł umowę uaktywniającą.
Świadczenie nie przysługuje jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę. Zasiłku nie otrzymają też rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki zdecydowali o pozostawieniu dziecka w domu.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku przyznawanego na ogólnych zasadach. Oświadczenie o sprawowaniu opieki, które jest jednocześnie wnioskiem o wypłatę zasiłku należy złożyć u swojego pracodawcy bądź zleceniodawcy. Prowadzący działalność gospodarczą oświadczenie składają w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych np. elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Krzysztof Cieszyński