W ramach programu opieki wytchnieniowej członkowie rodzin bądź opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kadry oraz poradnictwa w wielu dziedzinach.
- Wielokrotnie zastanawialiśmy się, jak możemy pomóc tym rodzinom, by nie musiały rezygnować z pasji, przyjemności, możliwości pójścia do kina, teatru czy na spacer – mówił Prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas zwołanej dziś konferencji prasowej.
Ministrostwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło program „Opieka Wytchnieniowa”. Program dotyczy członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, a także osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością egzystencji.
Na czym polega ten program?
Opieka wytchnieniowa może odciążyć opiekunów m.in. poprzez zapewnienie im wsparcia w wykonywaniu dodatkowych obowiązków lub zapewnia zastępstwa, dzięki któremu opiekunowie zyskają czas dla siebie
– stwierdził Witold Wróblewski.
Wsparcie może być realizowane poprzez świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub w ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej, świadczenie usługi opieki wytchnieniowej jako rozszerzenie usług opiekuńczych w ramach pobytu całodobowego czy świadczenie specjalistycznego poradnictwa.
W ramach programu opiekun może skorzystać z maksymalnie 14 dni opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego, 240 godzin opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego czy 240 godzin specjalistycznego poradnictwa.
To pilotażowa edycja. Dzięki temu, że powstał ten program mogliśmy skorzystać ze środków finansowych z Ministerstwa. Jesteśmy jedynym samorządem w naszym województwie, a 12 się o to ubiegało, który otrzymał dofinansowanie na wszystkie trzy moduły. Dzięki temu w ramach limitów opieka wytchnieniowa będzie bezpłatna
– zaznaczył Prezydent Elbląga.
Dofinansowanie z Ministerstwa na realizacje opieki wytchnieniowej wynosi ok. 77 tys. zł, wkład własny Miasta – ok. 23 tys. zł.
śmiech zajmij się miastem PASŁĘK MALBORK BRANIEWO bije elblążkowo wolę tam pojechać coś się dzieje
to jedź, na co czekasz ?
No i dobrze przynajmniej się uśmiałam na co wydają pieniądze unijne.
Nigdy w zyciu DPS, zwlaszcza nie elblaskie. Tragedia, a nie opieka...
Na fotce pierwszy pacjent z pilotażu .. to kiedy wytchniemy od niego ???!!!
Ale dlaczego krytykujecie ten program, czy ktoś z Was opiekuje się osobą niepełnosprawną? Moim zdaniem każda pomoc jest potrzebna.
Bo większość komentujących tylko w życiu potrafi wszystko nocować i krytykować. Tacy czytelnicy elblonscy.
To olbrzymia kasa!!! Warto o niej dąć w tubę Kozła. Kozioł - taka pomoc istnieje od dawna, choć nie wszyscy potrzebujący chcą z niej korzystać z różnych względów - głównie finansowych (utrata dodatków, emerytury podopiecznego). Popieram hegemonkę i trochę mogę dopłacić aby to wytchnienie było trwałe. Kozioł przygotował obiekty do spełniania takiej opieki - szuwary basenu adolfa, Dolinka, Chrobry, Bażantarnia - zniszczył coś czego inne miasta nie mają. Jeszcze tylko brakuje mu wykupu złomu z Chrobrego od kumpli za 1,5 mln i już będzie wytchniony. Koźle - miasto ma taką opiekę tylko inaczej się nazywa. A ta olbrzymia dotacja której nie dostało 11 innych aplikantów, to globalnie czy na jednego podopiecznego i za godzinę, dzień, miesiąc opieki. Info podane metodą Czerepaka na Koźle.
Tylko ciekawe czy program ten przeznaczony jest rośniesz dla Rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych z orzeczeniem osób które wymagają opieki 24h na dobę ? Czy ten wspomagający opiekun będzie mógł pomoc w kąpieli osoby chorej tzn czy pomoże włożyć do wanny taką osobę i po kąpieli wyjąć