Emeryci z naszego województwa wolą otrzymywać renty i emerytury na konto. Z terenu ZUS w Olsztynie jest to 70%, natomiast w Elblągu 71%. Oba oddziały wypłacają 279 124 świadczeń, z czego 197 208 to wypłaty za pomocą przelewów bankowych. W całym kraju ponad 73 proc. seniorów otrzymuje świadczenie z ZUS na konto. Jeszcze dziesięć lat temu z takiej możliwości korzystał tylko co drugi emeryt.
Wskaźnik ubankowienia seniorów rośnie. Z danych NBP wynika, że 57 proc. osób powyżej 59 roku życia ma konto w banku. Wśród klientów Zakładu ich liczba jest jednak znacznie większa. Już 73 proc. osób otrzymuje emeryturę na konto bankowe.
Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski. Najgorzej pod tym względem sytuacja wygląda w rejonie Radomia, Tarnowa i Nowego Sącza, gdzie nieco ponad połowa emerytów wybiera gotówkę.
ZUS bardzo aktywnie walczy z wykluczeniem cyfrowym seniorów. Od wielu lat organizuje specjalne konkursy dla banków i instytucji finansowych, których celem jest promocja bezgotówkowej formy odbioru świadczeń. Zwycięskie podmioty oferują starszym klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostęp do w pełni darmowych rachunków bankowych. W lipcu tego roku umowę o współpracy w zakresie promocji bezgotówkowej formy odbioru świadczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zawarł Bank Pocztowy. Za prowadzenie konta nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli tylko co miesiąc wpływała na nie renta lub emerytura.
Przelew emerytury na konto to większe bezpieczeństwo dla emerytów, a dla ZUS mniejsze koszty obsługi świadczeń. Wypłaty emerytur i rent w formie gotówki kosztują ZUS ok. 240 mln złotych, natomiast za przelewy na konto Zakład nie wydaje ani grosza -mówi Anna Ilukiewicz rzecznik ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.
Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
No i nie trzeba dawać napiwku listonoszowi?;)
trzeba wnieść opłatę za konto - i to niemało , a listonoszowi daje napiwek - ten kto chce
Na emeryturę przechodzą ludzie, którzy od lat otrzymywali wynagrodzenia na konto. Dla takich emerytów rachunek bankowy to żadna nowość.
Skoro ZUS ma takie koszty tej gotówkowej formy, to dlaczego na konto nie dostaje się więcej ? Podzielcie się tym po połowie i wszyscy będą zadowoleni.