Środa, 13.11.2024, Imieniny: Arkadia, Mikolaj, Stanislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

(Pra)dawny Elbląg

02.01.2006, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

(Pra)dawny  Elbląg  w pigułce czyli... co, gdzie, kiedy? to nowy dział w naszym serwisie, w którym dowiedzą się Państwo o historii, jakże intrygującej i fascynującej naszego miasta. Serdecznie zapraszamy, na początek o pierwszej zapisanej wiadomości w naszym regionie.

Pierwsze pisane wiadomości o obecnych północno-wschodnich terenach nadbałtyckich Polski pochodzą od Pliniusza Starego, według którego pewien rycerz rzymski przybył w te rejony około 60-tego roku naszej ery i przyniósł do Rzymu dokładne wiadomości o „ziemi bursztynu”.

Następna ściślejsza wiadomość pochodzi z 98 roku od Publiusza Tacyta, który utrzymywał z plemionami staropruskimi kontakty handlowe. Również znalezione na terenie osady Truso monety arabskie wskazują że na przestrzeni VIII i IX wieku ludność tych terenów prowadziła handel z kupcami arabskimi.

Wczesnośredniowieczna rzemieślniczo-kupiecka osada dawnych Prusów-Truso znajdowała się w okolicy dzisiejszego Janowa Pomorskiego nad jeziorem Drużno i została odkryta w 1982 roku w czasie wieloletnich badań archeologicznych, prowadzonych przez elbląskiego archeologa Marka Jagodzińskiego, który w przyszłości planuje jej rekonstrukcję. To sensacyjne odkrycie wzbudziło wielkie zainteresowanie w naukowym środowisku całej Europy.

Pierwsze wzmianki opisujące tereny osady Truso, pochodzące z IX wieku. Sporządził je anglosaski żeglarz i podróżnik Wulfstan, którego relacja z podróży po Zalewie Wiślanym, ówczesnym Zalewie Ostyjskim, za czasów krzyżackich nazywanym Zalewem Świeżym. Relacja znajduje się w anglosaskim przekładzie dzieła Pawła Orozjusza „Historiae adversum paganos” napisanego w V wieku, które przetłumaczył angielski król Alfred Wielki, który sprawował władzę w latach 872-893. Napisaną relację uzupełnił o własny zarys geografii i historii Europy oraz świata, odnoszący się do czasów mu współczesnych, wykorzystując m.in. relację Wulfstana z jego podróży do portu Truso w końcu IX wieku. 

Jutro w naszej publikacji o okolicznościach powstania zamku krzyżackiego. 

                                                                         Czesław Latoch

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ daga
    Wtorek, 03.01

    Dobry pomysł! Popieram!!!!

  2. 2
    0
    ~ hh
    Wtorek, 03.01

    A nie Estyjski ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3547990322113