Sobota, 25.11.2017, Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elbląski przedsiębiorca: Biedronki i Lidle nam szkodzą. Wróblewski: Nie może pan z nimi konkurować. Nie ta liga

14.11.2017, 16:30:47 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląski przedsiębiorca: Biedronki i Lidle nam szkodzą. Wróblewski: Nie może pan z nimi konkurować. Nie ta liga
Fot. Ryszard Biel

Elblążanin zwrócił się do Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z problemem, z jakim borykają się członkowie Stowarzyszenia Kupców Zawada. - Biedronki i Lidle nam szkodzą. Według jakich kryteriów wydawane są im pozwolenia? - pytał elbląski przedsiębiorca. - Nie może pan z nimi konkurować. Nie ta liga – odpowiedział włodarz naszego miasta.

- Jestem głosem lokalnej społeczności, która od ponad 20 lat funkcjonuje na osiedlu Zawada. W mikroprzedsiębiorstwach jest w zasadzie samozatrudnienie. Niestety spotykamy się z dużymi problemami związanymi z dalszym funkcjonowaniem na terenie Elbląga – mówił elblążanin podczas spotkania Prezydenta Elbląga z mieszkańcami osiedla Zawada, które odbyło się w październiku.

W czym tkwi problem? - Chodzi o coraz częściej powstające sklepy wielkopowierzchniowe. Biedronka, Lidl nam szkodzą. Jakie jest kryterium wydawania pozwoleń na lokalizację i budowę takich marketów przyjętych przez zarząd miasta? Co się dzieje, że tych marketów jest niestety coraz więcej, a jest to dla nas nierówna konkurencja – zaznaczył elbląski przedsiębiorca.

Mieszkaniec Zawady przyznał, że w sklepie, który przejął od rodziców pracuje z żoną i coraz ciężej idzie mu jego prowadzenie. - Kiedy robimy zaopatrzenie kupujemy produkty, które elbląscy hurtownicy przywożą z Gdańska i są one droższe od produktów, które można nabyć np. w Biedronce. To jest absurd. Stawiamy na produkty wysokiej jakości, ale słyszymy od klientów, że są one za drogie – zaznaczył.

 

Czy pan jako Prezydent Elbląga patrzy na to, aby ochraniać mikro przedsiębiorców, którzy naprawdę ciężko pracują?

- pytał elblążanin.

Witold Wróblewski przyznał, że problem jest bardzo złożony. - Z jednej strony mamy mikro przedsiębiorstwa, z drugiej sieci handlowe, a z trzeciej strony mamy klienta, który sam wybiera, gdzie chce kupić. Jeśli chodzi o sieci wielkopowierzchniowe, to przepisy prawa stanowią na ten temat. Nie sądzę, żebyśmy byli miastem mocno obłożonymi hipermarketami. Na ponad 100 tysięczne miasto Carrefour, Kaufland i Leclerc to nie jest wielkie obłożenie – zaznaczył.

Co więcej Prezydent przyznał, że w naszym mieście brakuje jeszcze marketu budowlanego. - Często spotykam się z opiniami, że elblążanie muszą jeździć do Gdańska, żeby zrobić większe zakupy w Obi czy Castoramie – dodał. - W tej chwili przygotowywana jest procedura, żeby Castorama wybudowała u nas obiekt.

Jak sytuacja wygląda, gdy chodzi o mniejsze sieci sklepów, tj. Biedronka czy Lidl?

Nie ma uregulowań w przypadku jeśli powierzchnia nie przekracza tysiąca metrów. (…) Nie możemy nikomu zabronić (…) Dzisiaj mamy dla handlu lepszy okres, ludzie więcej kupują. Nie wiem czy jednak nie powinno się przemyśleć profilu sprzedaży czy usług, jaki się prowadzi, by być konkurencyjnym. Pan nie jest w stanie konkurować z marketami, bo to nie ta liga. Czasem się dziwię, że w miejscu, gdzie zlikwidował się sklep, później ktoś wchodzi z tym samym asortymentem i jest powtórka z rozrywki. A nie ma takiej możliwości, żeby nałożyć ochronę na jednych. Tak naprawdę to ludzie decydują

– stwierdził Witold Wróblewski.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 23Komentarze do artykułu (34)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ j23
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  MOŻE REDAKCJA NAPISZE JAKIE ZMIANY PANI Z BROSZKĄ SZYKUJE OD NOWEGO ROKU ODNOŚNIE URLOPÓW WYPOCZYNKOWYCH -1 nie można dorobić na urlopie ,2 zaległy urlop trzeba wykorzystać do końca 1 kwartału [bez możliwości wypłacenia ekwiwalentu] , - CZYLI JAK ZA PRL - PAŃSTWO ZADBA O TWÓJ CZAS WOLNY........

 2. 2
  0
  ~ Życie
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  Opuścić ceny a nie macie w tych sklepikach drogo. A artykuły po kupienia, uważaj. Zdrowie ważniejsze

 3. 3
  +42
  ~ gall anonim
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  trzeba zlikwidować sieci obuwnicze bo szewc nie ma roboty. zlikwidować sieciówki z odzieżą bo krawiec bez pracy. pozbyć się sieci jubilerskich bo złotnicy narzekają. zamknąć markety spożywcze bo warzywniaki padają. kuriozalne podejście. wróblewski dobrze powiedział - trzeba zmienić profil działalności i dostosować się do potrzeb rynku.

 4. 4
  +2
  ~ qwerty
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  Wróbel robi się coraz bardziej arogancki. Nerwy puszczają, to dobrze. A drobnemu sklepikarzowi zamiast mówić , że to nie ta liga"" - a gdzie ty Wróblewski grasz z PSL? - powinien doradzić łączenie sie w grupy polskich handlowców. Już klika takich jest i dają sobie radę z biedrami i innymi lidlami. Ale skąd to on ma wiedzieć, ten słabiutki prez ...

 5. 5
  +11
  ~ Panie qwerty
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  Może prezydent, nie musi się znać na wszystkim - na chłopski rozum dobrze wytłumaczył. A to o czym Ty mówisz chyba sam zainteresowany sklepikarz powinien wiedzieć, bo przecierz w tym siedzi i to jest jego chleb. Nikt o nas lepiej nie zadba jak my sami.

 6. 6
  +16
  ~ do qwerty
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  przeczytaj chłopie całą wypowiedz Wróblewskiego do sklepikarza i nie kompromituj się. Realne spojrzenie na tą sytuację nie jest arogancją. Arogancją jest skrót myślowy dziennikarza

 7. 7
  --9
  ~ Jamaleg
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  Wystarczyło by zakazać budowy sklepów o powierzchni powyżej np 500 m w centrumiasta , na obrzeżach tak ale nie w centrum.

 8. 8
  --2
  ~ Ciekawski
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  Odpowiedź typowa dla wróbla , on na co i komu by nie odpowiadał morał z tego zawsze wynika jeden ,, mam cię w du...."

 9. 9
  --16
  ~ elblążanka
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  Tyle ziemi zostało sprzedanych pod budowę tylu Biedronek i Lidli, na co to poszło? Ta ziemia była też naszą własnością elblążan, mamy prawo do tych pieniędzy, teraz pan prezydent musi dać na odbudowę oczyszczalni ścieków.

 10. 10
  +2
  ~ zielonka
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  niestety prezydent Wróblewski też nie TA LIGA

 11. 11
  +11
  ~ `tot
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  Nie do końca się z p. Wróblewskim zgodzę. Miasto sprzedając kolejną działkę pod Biedronkę czy Lidla ma duży wpływ na strukturę handlu w mieście. Dla wszystkich znajdzie się miejsce jeżeli zachowamy zdrowe proporcje. Jeżeli takie sieciówki jak Biedroki i Lidle byłyby położone w znacznej odległości od siebie to mali sklepikarze zapełniliby tą lukę codziennych zakupów po które klientowi nie chciałoby się dalej iść. Przypominam tylko, że podatki z tych sklepów trafiają poza Polskę i tym samym za nasze pensje zostawiane w tych sklepach to w Niemczech i Portugalii naprawia się chodniki a nie u nas. Efekt będzie taki, że pan z małego sklepiku w końcu usiądzie na kasie w Biedronce. A jak wykończy się konkurencję to już nie będzie tak tanio.

 12. 12
  +9
  ~ Kat Na Idiotów
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  Ja, a właściwie my elblążanie jako konsumenci będziemy chodzili na zakupy gdzie chcemy i gdzie będzie taniej i lepszy towar! Stawiać jak najwięcej Biedronek,Lidli i innych centrum handlowych! A Wróblewski akurat tu powiedział prawdę!

 13. 13
  --14
  ~ Łapówka
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  Jak w tytule. Urzędas dostaje w łape od JM lub Lidl i tyle w temacie. Reszte se dopowiedzcie.

 14. 14
  --3
  ~ opinia
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  Prawdziwa twarz Pana Wróblewskiego .Kiedy przegra Pan wybory wtedy powiem w oczy nie ta liga .Skandal,arogancja i zwykła bezczelność .

 15. 15
  +11
  ~ Leon 60
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  Jestem ciekawy czy ci wszyscy wymądrzający się jak stracą miejsce pracy za rok dwa albo pięć lat bo to co produkują będzie niepotrzebne bo sieci ściągną to ze swoich krajów też będą tak pisali i tak mówili, fakt że przed sklepami wielkopowierzchniowymi nie uciekniemy bo taki jest koszt postępu, ale zarządzający danym terenem powinien dbać o własne lokalne firmy jakie by nie były i poprzez właściwą lokalizację wielkich sieci na obrzeżach miasta umożliwiają tym lokalnym firmom ich rozwój. Wszędzie tam gdzie mieszkałem obojętnie czy to była Szwajcaria Niemcy Włochy czy Hiszpania wszędzie dbają o własne firmy o własne marki o własnych obywateli, a takie stwierdzenie burmistrza - że nie ta liga - byłoby podstawą do jego natychmiastowego odwołania bo on też nie ta liga by zarządzać daną gminą

 16. 16
  +9
  ~ Realista
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  Przegieli z buidronkami 16szt.zamykajac furtke innym sieciom np. Netto. Polo market, Tesco. Teraz cos kombinuja z lidlami, ma byc piec. Czemu az tyle znowu. Czy ktos ma z tego korzysc?Co do sklepikarza, to klient zawsze ma racje. Jak dasz dobra cene, za dobra jakosc ludzie sami przyjda.

 17. 17
  +8
  ~ Giereki
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  O to to nie pana zona napewno nie pracuje tylko siedzi na krzesle z klucznikiem i kazdego kto wchodzi do srodka obcina wzrokiem.

 18. 18
  +13
  ~ zawada
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 14.11

  Witam kupców Zawada po pierwsze opuścić z ceny po drugie wydłużyć czas pracy hali po trzecie wprowadzić promocje po czwarte przydał wam się gość od reklamy a na marginesie to mieliście czas się przekształcić pomyśleć i tak byliście monopolem na zawadzie w końcu się urwało i trzeba zamykać wiedzieliście że dłużej takiej sielanki nie będzie proszę nie spać pozdrawiam kupców

 19. 19
  +13
  ~ jan-49
  Ponad tydzień temu, Środa, 15.11

  gdyby nie biedronki i lidle to ceny w tych malych sklepach by byly duzo wyzsze a jakosc taka sama albo gorsza bo kupuja gdzie najtaniej i to malych sklepikarzy najbardziej boli bo wybor w tych sklepach marny a ceny ile sie da powstrzymuja ich tylko biedronki bo doskonale wiedza ze nie moga tego zrobic bo padna

 20. 20
  --7
  ~ Jamaleg
  Ponad tydzień temu, Środa, 15.11

  Jan49 - marny towar to masz w smieciowkach zresztą tam towary wyglądają na tańsze ale prawie zawsze jest go mniej w opakowaniu Ja nie robię zakupów w smieciowkach tylko w osiedlowym sklepiku i kasyi nie brakuje

 21. 21
  +5
  ~ ogod
  Ponad tydzień temu, Środa, 15.11

  troche widzicie PRL

 22. 22
  +18
  ~ gosc
  Ponad tydzień temu, Środa, 15.11

  No to jest masakra sklepikarz jest slaby tj. nie daje promocji, nie daje reklamy, nie ma pomyslu na siebie, to co robi - protestuje. Ale nie tedy droga, tak probowali grac kupcy z gildii i jak skonczyli?

 23. 23
  +11
  ~ jan-49
  Ponad tydzień temu, Środa, 15.11

  do JAMALEG twoja wola gdzie kupujesz i wydajesz swoje pieniadze ale niech sklepikarze nie narzucaja i probuja wymusic gdzie ludzie maja kupywac bo najchetniej by chcieli zeby wszystkie sieci zlikwidowac a wtedy chulaj dusza

 24. 24
  +1
  ~ A-Z
  Ponad tydzień temu, Środa, 15.11

  To poczytajcie jak niewolnicy harują , żeby towar był tani w tych wielkich centrach. Kto ma z nimi szansę z tych małych sklepików.http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/droga-odziez-szyta-za-grosze-wyzysk-tuz-u-bram-ue,2544728,4199

 25. 25
  --3
  ~ Papa Ropuszki
  Ponad tydzień temu, Środa, 15.11

  Ob. Wróblewski dba tylko i wyłącznie o interes własny i swoich kolesi. Czas na pakowanie nadchodzi. 10 mln za 900 m bezsensownego tramwaju. Wiadukt donikąd za jeszcze większe pieniądze. Strumyk niszczy miasto. Nepotyzm skrajny w urzędzie i podległych jednostkach organizacyjnych, np. promowanie nowej członkini PSL.

 26. 26
  +5
  ~ ada
  Ponad tydzień temu, Środa, 15.11

  i bardzo dobrze, że są lidle i biedronki bo sklepikarze osiedlowi mają takie ceny, żeby jak najszybciej się dorobić. Nie narzekajcie nie macie źle. Bardzo dobrze że są markety

 27. 27
  +2
  ~ hgf
  Ponad tydzień temu, Środa, 15.11

  Biedronka jest siecią, która nie kupuje na własność a wynajmuje. Te lokale są własnością innych osób lub firm. W nich mogły powstać różne sklepy.

 28. 28
  0
  ~ Jamaleg
  Ponad tydzień temu, Środa, 15.11

  Ostatnio żona przyniosła wędlinę z smieciowki kiedy ją spróbowałem myślami że jem ja z opakowaniem .

 29. 29
  +3
  ~ do hgf
  Ponad tydzień temu, Środa, 15.11

  Ale za to Lidle kupują, prawda? to kasa jest.

 30. 30
  0
  ~ do Jamaleg
  Ponad tydzień temu, Środa, 15.11

  Wydawałoby się , ze to polskie wędliny, a to niespodzianka , to co się dziwić, ze smakuje jak opakowanie. Chcecie sieciówki to miejcie sieciówki, ja już od dawna żadnej żywności nie kupuję w sieciówce.https://finanse.wp.pl/morliny-to-chinczycy-balcerzak-to-niemcy-polski-prezes-chce-osobnych-polek-na-polskie-produkty-6188020279801985a

 31. 31
  +3
  ~ zawada
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 16.11

  najlepiej zamknijcie juz o 14, bo o 16 kiedy normalnie człowiek wraca z a pracy to u was juz zamkniete hahaha i dobrze ze jest biedra i lidl

 32. 32
  0
  ~ Morus
  5 dni temu, Niedziela, 19.11

  Na Nalazków jest sklep spożywczy . ŚWIETNIE SOBIE RADZI. A WY MACIE CENY Z KOSMOSU.CENY W DÓŁ LUDZIE WRÓCĄ!!!

 33. 33
  0
  ~ PRZESTAŃCIE KUPWAĆ
  4 dni temu, Poniedziałek, 20.11

  Przestańcie kupować w tych sklepach , to nie będą powstawały nowe . A jak tam kupujecie to nie narzekajcie . Brakuje porządnego marketu budowlanego . I co nie powstanie bo Mrówka / Mak chemia i Nomi / będą protestować ??? A na Borysa nikt nie narzeka ?

 34. 34
  0
  ~ TAKA_PRAWDA
  3 dni temu, Wtorek, 21.11

  Macie tu te równe szanse i wolny rynek: https://finanse.wp.pl/wlasciciele-lidla-i-kauflandu-dostali-prawie-miliard-na-rozwoj-w-europie-srodkowej-6114857940186753a. Podejrzewam że gdyby ktoś dał przedsiębiorcom z Zawady MILIARD $ na rozwój też by pobudowali dyskonty. Do tego zagraniczne dyskonty i supermarkety drenują Polskę na miliardy zł! A ten tak znienawidzony przez was "polski sklepikarz" płaci na wasze drogi, szkoły, leczenie, +500 itd. Bo on nie ma spółki na Szeszelach czy innym Cyprze i jego zawsze złupi US i ZUS. Tak na marginesie - Norwegów zapytano kiedyś czy chcą zagraniczne sieci które transferują pieniądze do swoich central w rajach podatkowych, czy wolą żeby te pieniądze zostały w Norwegii, no i Norwegowie wybrali i podziękowali Kauflandom, Lidlom itp.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2017 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.