Wtorek, 19.11.2024, Imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

"Osoba samotna umiera. Pozostawia po sobie pamiątki, oszczędności. Kto przejmuje nad tym kontrolę?"

27.10.2017, 16:00:59 Rozmiar tekstu: A A A
"Osoba samotna umiera. Pozostawia po sobie pamiątki, oszczędności. Kto przejmuje nad tym kontrolę?"
źródło: pixabay.com

Podczas październikowej sesji RM, radna Maria Kosecka zawnioskowała o opracowanie czytelnych i precyzyjnych procedur postępowania w zakresie opieki nad samotnymi osobami starszymi oraz zasad nadzoru i dysponowania majątkiem pozostawionym przez zmarłych nie mających spadkobierców. - Zmarły pozostawia po sobie pamiątki, meble, wyposażenie, rzeczy osobiste, czasami biżuterię czy też oszczędności. Co się z tymi rzeczami dzieje, kto przejmuje nad tym kontrolę? - pytała.
 
-  Śmierć osoby bezdomnej lub kompletnie samotnej, która nie ma żadnych bliskich, a z sąsiadami nie utrzymuje kontaktu czy zwłoki, których tożsamości nie można ustalić – to przypadki sporadyczne, ale i takie występują. Gmina jako organ samorządowy w świetle przepisów ma obowiązek zorganizować i sfinansować pogrzeb osoby samotnej. Przepisy również określają, że majątek takiej osoby przechodzi na własność Skarbu Państwa – zaznaczyła radna Maria Kosecka podczas październikowej sesji RM.

Radna opisała sytuacji jednej z elblążanek.

W ostatnim okresie miałam możliwość zapoznać się w praktyce jak wygląda w Elblągu opieka nad osobami samotnymi, schorowanymi w podeszłym wieku. Starsza pani, która po stracie najbliższej osoby znajdowała się w złym stanie psychicznym z ograniczeniami ruchowymi pewnego dnia traci przytomność i leży w swoim mieszkaniu bez możliwości samodzielnego podniesienia się. Tylko dzięki trosce i zainteresowaniu sąsiadki przychodzi pomoc, hospitalizacja, diagnoza udar mózgu, jednak trafia z powrotem do mieszkania. Po kilku dniach Pani umiera. Osoba ta była znana naszej pomocy społecznej, przydzielono nawet opiekunkę

– mówiła Maria Kosecka.

Ta historia, jak podkreśliła radna, ukazuje dwa podstawowe problemy,   które należy uporządkować. - Po pierwsze jest zagadnienie monitorowania osób starszych, najczęściej schorowanych i jednocześnie zamieszkujących samotnie – zauważa. - Musimy opracować i wdrożyć w życie odpowiednie procedury dotyczące roli i uprawnień stosownych jednostek samorządu odpowiedzialnych za opiekę społeczną.

Kolejną kwestią jest spawa postępowania z majątkiem zmarłej osoby samotnej.

Zmarły pozostawia po sobie pamiątki, meble, wyposażenie, rzeczy osobiste, czasami biżuterię czy też oszczędności. Co się z tymi rzeczami dzieje, kto przejmuje nad tym kontrolę?

- pyta radna.

Maria Kosecka przyznała, że są to kwestie, które należy prowadzić w sposób niezwykle transparentny, delikatny, a nade wszystko zgodny z prawem. - Dane statystyczne dla naszego miasta pokazują rosnący udział w ogólnej populacji osób starszych. Należy, więc przygotować się na zwiększoną ilość opisywanych przeze mnie zdarzeń – dodała.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +28
    ~ mieszkaniec
    Piątek, 27.10

    Sprawa godna rozeznania Każdy z nas może zostać samotnym i bezradnym

  2. 2
    +1
    ~ Motornicza z Wilhelma
    Piątek, 27.10

    Marysia się zajmie wszystkim co zostało po zmarłej -no chyba że długi to sory.

  3. 3
    +12
    ~ Jamaro
    Piątek, 27.10

    Pani Mario.Prosze pomyslec o ulicy B żeby była jednokierunkową.Ulica bez chodników,Czy musi ktoś zginąć żeby zrobic z niej jednokierunkową .Całe te peryferyjne Bielany jeżdzą teraz tą ulicą.Ruch i głosno jak pani wiadomo jest juz od 4. rano do 22 w nocy.Czas o tym pomyslec.Pozdrawiam

  4. 4
    --2
    ~ No cóż .
    Sobota, 28.10

    Jak zwykle temat zastępczy , czyli u Pani Marii bez zmian , może sobie Pani podać dłoń z Rudnickim .

  5. 5
    +4
    ~ Prawnik
    Sobota, 28.10

    To nie jest materia dla radnych, ale dla sejmu

  6. 6
    --4
    ~ antymk
    Sobota, 28.10

    Zgadzam się z Prawnikiem. A pani Kosecka niech sprawdzi ile tych osób starszych jest naprawdę samotnych. Większość ma dzieci, wnuki, rodzeństwo, tylko że one/oni mają to gdzieś skoro państwo ma być tak "opiekuńcze". A mieszkanko przepisane...

  7. 7
    +4
    ~ Szczerzy radni
    Sobota, 28.10

    Jak tam, wygrała pani z "Newsweek" w sprawie pobytów w "solidarnościowym" hotelu w Kołobrzegu? Szumnie zapowiadała pani pozew, a tu cisza?

  8. 8
    +11
    ~ opinia
    Niedziela, 29.10

    Osoby starsze coraz częściej pozostawione są same sobie ,brak opieki naraża ich na wszelkiego rodzaju zagrożenia .Za mało jest miejsc opiekuńczych .Widać ,że dla niektórych wypisujących ten temat jest nieważny ,używają klawiatury jako elementu swoich słabości i braku empatii

  9. 9
    +2
    ~ Witek
    Niedziela, 29.07

    Wiele osób samotnych posiada wystarczającą ilość zaoszczędzonych pieniędzy aby pokryć koszt własnego pogrzebu. Komu może je powierzyć z zadaniem zorganizowani pogrzebu po śmierci? Potrzebna jest instytucja, najlepiej państwowa, posiadająca rządowe gwarancje trwałości działania, która mogłaby przyjąć wpłatę na pokrycie kosztów pogrzebu i ponadto posiadająca prawo do podjęcia dodatkowo zasiłku pogrzebowego ZUS, co bardzo wzmocni ekonomikę takiej działalności. Rolą takiej instytucji bałaby organizacja pogrzebu poprzez zlecenie dla zakładu pogrzebowego i rola kontrolna czy wszystkie wymagania zmarłego, za które zapłacił i określił za życia w umowie z instytucją zostały rzetelnie wykonane. Procedura byłaby następująca: zawarcie umowy pogrzebowej - oszacowanie kosztów - wpłata na konto.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1672699451447