Środa, 15.01.2025, Imieniny: Pawel, Izydor, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Festiwal Pielgrzymi Północy w Tolkmicku

12.07.2017, 08:19:28 Rozmiar tekstu: A A A
Festiwal Pielgrzymi Północy w Tolkmicku

Idea festiwalu „Pielgrzymi Północy” zrodziła się ze spotkania ludzi i ich pasji. Mieszkańcy Gminy Tolkmicko, zafascynowani odkrywaniem przeszłości Wysoczyzny Elbląskiej, a szczególnie ziemi tolkmickiej – przeszłości zapisanej w jej krajobrazie kulturowym, zabytkach archeologicznych, architekturze i innych śladach historycznych, zaprosili, na organizowane w 2016 roku obchody 800-lecia Chrztu Lanzanii, Wagantów Północy – zespół muzyki dawnej, skupiający artystów, których pasją jest odnajdywanie, zgłębianie i rekonstruowanie muzycznej, teatralnej, plastycznej oraz oralnej kultury dawnych wieków.

 

Współpraca zaowocowała stworzeniem inscenizacji ukazującej chrzest Warpody – przywódcy pogańskich Prusów i władcy Lanzanii oraz pielgrzymkę ochrzczonych Prusów do papieża w Rzymie. To plenerowe działanie teatralne było zarówno dla jego wykonawców, jak widzów poruszającym doświadczeniem natury estetycznej i duchowej.

 

Już w trakcie prób do wspomnianej inscenizacji powstał pomysł stworzenia wydarzenia artystycznego o charakterze cyklicznym, które korzystając z wyjątkowych walorów krajobrazowych i architektonicznych Tolkmicka i okolic, wpisywałoby tradycje historyczne i kulturowe ziemi tolkmickiej w szeroki kontekst kultury dawnej Europy. Wydarzenia, które łączyłoby we wspólnym działaniu profesjonalnych, doświadczonych artystów i amatorów, w którym splatałyby się wątki sakralne i świeckie, a wykonaniom dzieł należących do kultury wysokiej towarzyszyłyby prezentowanie tradycji sztuki popularnej, plebejskiej.

 

Ideą przewodnią naszego festiwalu i towarzyszącego mu jarmarku jest pielgrzymowanie, które poza swym podstawowym znaczeniem – wędrówki do miejsca kultu – oznaczać może również każdą  podróż duchową, wysiłek podjęty, aby poznać samego siebie, a także wędrowanie przez tradycje i w głąb tradycji, kultur, epok, stylów i wykonawstwa w muzyce oraz innych sztukach. Pielgrzymowanie to wędrówka i poszukiwanie, to przestrzeń spotkań, wymiany, fermentu i mieszania się różnych idei, tworzenia nowych trendów.

 

Tradycja pielgrzymowania, w której znajdujemy inspirację dla naszych działań, różnorako obecna była (i wciąż jest) w historii ziemi tolkmickiej: przez wieki, a nawet tysiąclecia, wędrowały tędy, na pewien czas się zatrzymując, różne ludy (łowcy reniferów, Goci, Normanowie, Prusowie, Niemcy, Holendrzy, Polacy); przez Zalew Wiślany i jego wybrzeża wiodły szlaki handlowe. Pozostałością ożywionego średniowiecznego ruchu pielgrzymkowego, który odradza się dzisiaj jest Droga św. Jakuba z kościołem św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, będącym przystankiem na pielgrzymim szlaku. Historia XX wieku przyprowadziła na te tereny kolejnych wędrowców. Współczesna ludność tych ziem  przybyła tutaj z różnych miejsc zaledwie 70 lat temu. Może zatem w historii miejsca, w którym, przyszło jej żyć odnaleźć własne doświadczenie wędrówki, organizowania życia w nowej przestrzeni, współtworzenia jej kultury i tożsamości w poczuciu nie wykorzenienia, ale właśnie wrastania w wielokulturową tradycję. 
 

Magdalena Dalman

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7795100212097