Piątek, 15.11.2024, Imieniny: Amelia, Albert, Leopold
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Wieża Kościoła św. Mikołaja obchodzi dziś 107. urodziny

24.10.2013, 10:36:50 Rozmiar tekstu: A A A
Wieża Kościoła św. Mikołaja obchodzi dziś 107. urodziny
fot. archiwum redakcji

107. rocznicę obchodzi dziś wieża Kościoła św. Mikołaja. Dokładnie 24 października 1906 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę jednej z najwyższych wież katedralnych w Polsce. Aby móc oglądać panoramę miasta z 97-metrowej wieży kościoła należy pokonać blisko 400 stopni.

Kościół św. Mikołaja to pierwsza świątynia, poświęcona patronowi żeglarzy św. Mikołajowi. Jej budowa w centralnym punkcie Miasta odbywała się w latach 1240 – 1242. Na szczególną uwagę zasługuje wysoka na prawie 100 metrów wieża. Mimo, że początki kościoła sięgają połowy XIII wieku, katedralna wieża jest dużo młodsza.

26 kwietnia 1777 roku w wyniku pożaru spłonęły trzy poprzednie wieże, a kościół uległ znacznym zniszczeniom. Dopiero w 1906 roku rozpoczęła się budowa nowej wieży, która zakończyła się rok później. Opiekę nad budową sprawował urodzony w 1852 roku Otto Depmeyer.

Po zakończeniu prac, na piętrze powstała biblioteka parafialna a na wyższych kondygnacjach zamontowano system napędzający zegar i sześć dzwonów wykonanych z brązu. W wyniku walk z 1945 roku, wieża została poważnie uszkodzona. Jej odbudową zajęto się trzy lata później.

Dzisiaj z wieży Kościoła św. Mikołaja rozpościera się piękny widok na Zalew Wiślany i okolicę. Bardzo możliwe, że w 2014 roku wieża będzie dostępna dla zwiedzających i stanie się ciekawą atrakcją turystyczną Miasta. Niestety, remont wieży i dostosowanie jej do potrzeb ruchu turystycznego jest bardzo kosztowny.

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 5

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ kuba
    Czwartek, 24.10

    Szkoda, że najwyższa galeria nie będzie dostępna dla odwiedzających.

  2. 2
    +6
    ~ Obserwator
    Czwartek, 24.10

    Zastanawia mnie fakt, że ł rozpoczęto budowę kościoła w roku 1240, a zakończono w roku 1242 i to bez dźwigów, cementu, utwardzonych dróg,dotacji i spalinowych środków transportu. To dopiero była organizacja i budowa. I jacy majstrowie budowali tą świątynie. A mówi się, że Średniowiecze to ciemnota. Porównajmy to do współczesnych mieszczan Elbląga. Budowa kościoła przy ulicy Częstochowskiej ciągnie się już kilka dziesięcioleci. A przecież świątynia te nie jest większa od katedry Św Mikołaja.

  3. 3
    0
    ~ znafca
    Czwartek, 24.10

    Panie Obserwator w XIII wieku taki kościół miał na własność kilka wsi i większosć zysków ze sprzedaży plonów szło na budowę + datki bogatych mieszczan!;)

  4. 4
    +2
    ~ Obserwator
    Czwartek, 24.10

    Panie Znawca. A ile liczył mieszkańców w XIII Elbląg i ilu w tych wsiach mieszkało osób oraz jakie mieli plony i dochody, że stać ich było na wybudowanie takiego kościoła? Mieszkańcy Elbląga i tych wsi też mieli rodziny które trzeba było utrzymać. No może ryb i dzikich zwierząt było w tym czasie więcej. Ale i środków do ich złapania nie można przyrównywać do środków dzisiejszych. W tedy decydował czynnik ludzki nie techniczny.

  5. 5
    --7
    ~ ???
    Czwartek, 24.10

    Dlaczego miasto remontuje wierzę katedry czyją ona jest własnością?Czy już po remoncie kto będzie pobierał opłaty za wejście i do czyjej kieszeni będą one szły?Dlaczego urzędnicy miejscy występowali o dotacje z UE na budynki nie będące własnością miasta?Kto im za to płacił?

  6. 6
    0
    ~ znafca
    Czwartek, 24.10

    Panie Obserwator, ciężko jest porównywac realia ekonomiczne XIII wieku z naszej perspektywy;) Pewnikiem jest, że koszt większości siły roboczej to był ino "wikt i opierunek", a i wartość materiałow budowlanych była wielokrotnie niższa;) co do ilosci elblążan i okolicznej ludności gminnej to pewnie ich było z kilka tysięcy ludzisków w kupie!;) Pamiętam, że w XVI wieku w latach swojej świetności, Elbląg należał do największych miast w Rzeczpospolitej z ludnością przekraczającą nawet 10 tys. mieszkańców czyli podobnie jak w ówczesnym Krakowie;)

  7. 7
    --1
    ~ W Polsce nie wiedzą o tym
    Czwartek, 24.10

    Mamy w Elblągu Sanktuarium a TVP olsztyn i TVP ogólna milczy na ten temat.WSTYD .

  8. 8
    --3
    ~ Elg.
    Czwartek, 24.10

    Miasto wydaje pieniądze na remont wierzy katedry a miejskie zabytki popadają w ruinę.

  9. 9
    0
    ~ elbinger
    Piątek, 25.10

    Elg. - wieża katedry jest też zabytkiem, jednym z ważniejszych. Co prawda po wojnie oszpecona(m. in. bez zegara) ale jest...

  10. 10
    --1
    ~ Elg.
    Piątek, 25.10

    elbinger nie zmienia to faktu że ma właściciela co więcej ten zabytek jest również miejscem pracy właścicieli i przynosi im dochód i jak widać po innych budynkach i samochodach tego właściciela nie taki mały.A miasto chyba nie jest aż takie bogate żeby remontować zabytki nie będące jego własnością!Tym bardziej że zabytki będące własnością miasta popadają w runę.Co to za gospodarz który zamiast swojego najpierw remontuje cudze.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8533811569214