Sobota, 11.01.2025, Imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Fundusz Kościelny do likwidacji. Sami wycenimy swoją wiarę

01.08.2013, 14:15:40 Rozmiar tekstu: A A A
Fundusz Kościelny do likwidacji. Sami wycenimy swoją wiarę
Fot. Majka Brejdak/arch. redakcji

To już pewne. Rząd zadecydował o likwidacji Funduszu Kościelnego na rzecz tzw odpisu. Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji nowy projekt ustawy skierował do konsultacji społecznych. Co się zmieni? - Wierni będą mogli dobrowolnie oddać 0,5 proc. swojego podatku na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych - wyjaśnia ks. Dariusz, wikary w jednej z dużych elbląskich parafii. - Z Funduszu Kościelnego była do tej pory opłacana część składek ubezpieczenia zdrowotnego duchownych, a także remonty zabytków, czy działalność charytatywna Kościołów i związków wyznaniowych.

Jeszcze w zeszłym roku posłowie Ruchu Palikota i SLD proponowali, by zlikwidować  Fundusz Kościelny bez wprowadzania zamian innych form finansowania Kościołów z budżetu państwa. Sejm odrzucił jednak tę propozycję, uważając ją za zbyt restrykcyjną.

Miesiącami szukano kompromisu w tej sprawie. Po rozmowach rządu z Konferencją Episkopatu Polski założono, że dobrowolny odpis podatkowy, m.in. na Kościół katolicki lub związek wyznaniowy, będzie wynosił 0,5 proc. i decydować mają o nim obywatele w rocznym rozliczeniu podatkowym (PIT). Zgodnie z projektem, po zastąpieniu Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie będą płaciły też składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych - Ale to nie do końca jest tak, że księża w ogóle nie płacą podatków - mówi ks. Dariusz. - Co miesiąc 2/3 moich składek zusowskich i emerytalnych opłaca jak na razie Fundusz Kościelny, ale resztę robię to ja sam.

Jak już wspomnieliśmy wyżej oprócz składek zdrowotnych, z Funduszu Kościelnego były także opłacane m.in. remonty zabytków. Czy po likwidacji FK znikną kwoty dofinansowujące renowację historycznych, sakralnych budowli, lub wspomaganie działalności charytatywnej Kościołów? - O ile się orientuję w pierwszych latach po wprowadzeniu zmian, państwo ma wyrównywać Kościołom i związkom wyznaniowym różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną z odpisu, a wysokością dotacji z budżetu państwa przewidzianą jeszcze na Fundusz Kościelny - mówi elbląski duchowny.

Jak czytamy na stronach ministerstwa administracji i cyfryzacji po trzech latach ma nastąpić weryfikacja funkcjonowania odpisu, wtedy też możliwa będzie ewentualna zmiana jego wysokości.

Elblążanie pytani o komentarz w powyższej sprawie, różnie podchodzą do kwestii likwidacji FK. Szalenie trudno przytoczyć logiczne argumenty za i przeciw likwidacji funduszu, gdyż większość z nas bardzo emocjonalnie podchodzi do spraw związanych z polskim kościołem i duchowieństwem. "Czarna mafia", "pasożyty" i "pingwiny" to kilka z wielokrotnych komentarzy, które usłyszeliśmy zadając pytanie, a które - odchodziły niestety od sedna sprawy - Przykro to mówić, ale duża liczba duchownych naprawdę żyje ponad stan, a ciągle finansuje ich państwo - słyszymy w końcu od elblążanina w średnim wieku. - Być może odcięcie finansowania kościoła przez państwo grubą kreską i oddanie tego pod rozsądek i dobrowolność obywateli będzie dla księży takim kubłem zimnej wody - zastanawia się mężczyzna. - Przecież nawet nowy papież Franciszek nawołuje do życia w pokorze, skromności i ubóstwie, dając chyba jeden z lepszych przykładów, jak ma wyglądać praca duchownego na rzecz Kościoła i wiernych.

- Każdy ma prawo pytać o to, jak wyglądają finanse kościoła - dodaje ks. Dariusz. - Ale nie wiążmy tego z wiarą i religią, która jest jednocześnie sferą ważną i zbyt delikatną, by stawiać ją w tym samym szeregu. Rozmawiajmy za to o naszym katolicyzmie, ale nie tego spod znaku biurokratyzacji, tylko o tym, który sięga znacznie głębiej.

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 8

%87.5 %12.5


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +19
    ~ Tomek G
    Czwartek, 01.08

    Tym chciwym ludziom w czarnych sukienkach wiecznie mało !!!!!!!!!!!! Religia w szkołach to coś chorego ,rozumiem szerzyć słowo Boże bezpłatnie a nie brać za to grube miliony !!!!! Religia na plebanie a nie w szkole !!!!!!!!!

  2. 2
    +14
    ~ znowu oszustwo
    Czwartek, 01.08

    "Z Funduszu Kościelnego była do tej pory opłacana część składek ubezpieczenia zdrowotnego duchownych, a także remonty zabytków, działalność charytatywna Kościołów i związków wyznaniowych" Bardzo interesujący sposób prowadzenia działalności charytatywnej można by rzec charytatywny. Jakie będą wydatki państwa nigdzie nie określono nie podano także ile pieniędzy przyniesie 0,5% odpisu kościołowi. Bez emocji stwierdzę że jest to instytucja nie transparentna, a co się z tym ściśle wiąże moralnie podejrzana

  3. 3
    +15
    ~ Benek
    Czwartek, 01.08

    Zabieg jest kosmetyczny i ma jedynie pokazać,że państwo nie finansuje już Kościoła.Pryjęto bowiem zasadę, ,że Kościół nie może na zmianach nic stracić. Jeśli okaże sie ,że wiernych jest mniej niż sie wydawało lub,że nie będą chcieli na swych kapłanów płacić państwo z podatków dołoży Kościołowi brakujące sumy aby łacznie otrzymywal tyle samo co dziś.

  4. 4
    +7
    ~ obywatel
    Czwartek, 01.08

    Nareszcie! Faktycznie tym pasibrzuchom ciagle malo a moherowcy sobie od ust odejmuja i niosa na tace. powinno byc jak na zachodzie, jest to ich praca powinni dostawac pensje i nic pozatym.Wszelkie poslugi powinny byc darmowe a nie ceny z sufitu i nie opodatkowane.

  5. 5
    +7
    ~ Daniel
    Czwartek, 01.08

    ,,O ile się orientuję w pierwszych latach po wprowadzeniu zmian, państwo ma wyrównywać Kościołom i związkom wyznaniowym różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną z odpisu, a wysokością dotacji z budżetu państwa przewidzianą jeszcze na Fundusz Kościelny - mówi elbląski duchowny." a że księża kłamią na każdym kroku to będą doić to głupie Państwo i jego głupich mieszkańców mówiąc że im mało że na to nie starcza i na to nie starcza , Polak głupi da bo co tam. Tylko niech jakiś katolik później nie pisze ze doi lekarza musi czekać miesiącami lub emeryturka za niska . Biedny boś głupi , Głupi boś biedny

  6. 6
    --1
    ~ Daniel
    Czwartek, 01.08

    Gdzie był bóg kiedy w czasie II wojny zabijano bezbronnych ludzi lub roztrzaskiwano kolbami dzieciom czaszki , Pytam sie gdzie był bóg i ta jego matka niby dziewica po porodzie , co ?/ jakies sensowne wytłumaczenie tego prosze !!

  7. 7
    +2
    ~ Elg.
    Piątek, 02.08

    Czyli od 01.01.2014r. koniec z tacą i co łaska ale nie mniej niż pięćset!

  8. 8
    +5
    ~ E-g,1982
    Piątek, 02.08

    Środki przeznaczane na kościół a raczej na KLER trafiały - Bóg wie gdzie !!! Gdyby te środki przeznaczyć na służbę zdrowia to poziom leczenia i profilaktyki byłby na poziomie krajów bardzo rozwiniętych. Kto chce płacić na KLER niech to robi, ale niech później nie narzeka , ze mu się źle żyje i nie ma na chleb. ZAWSZE MOŻNA LICZYĆ NA POMOC KLERU ............. W OSKUBANIU DO CNA !!!

  9. 9
    +8
    ~ 123
    Piątek, 02.08

    To jest chyba jedyna sensowna rzecz jaką zrobiło PO.

  10. 10
    +3
    ~ wróg zakłamania
    Piątek, 02.08

    czarne złodzieje i pedały; samochody ,paliwo i wiele innych rzeczy mogą ściągać bez płacenia cła i podatków Pastor to rozumiem ma rodzinę dzieci zna realne życie on ma prawo komentować i pouczać .A nie teoretycy i zboczeńcy w czarnych spódniczkach

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.88410711288452