Coraz więcej ludzi udziela się na wszelkiego rodzaju portalach społecznościowych. Nową jakość wprowadził już dawno temu facebook.pl, który umożliwia swoim członkom tworzenie różnego rodzaju grup czy zakładanie stron poświęconych konkretnym zjawiskom społecznym. Ten trend, rozwija się z niewyobrażalną prędkością. Ostatnimi czasy, odnotowuje się dużą popularność grup, które są bezpośrednio związane z miejscowością, w której się mieszka.
Już dawno działa w cyberprzestrzeni strona "Hejted Elbląg" czy "Propsy Elbląg". Pierwsza, na obecną chwilę zrzesza 4.873 fanów. Na łamach serwisu, mieszkańcy mogą dać upust swojemu niezadowoleniu i anonimowo napisać co im przeszkadza. Polacy, są uważani za naród, który ma skłonność do marudzenia. Na stronie "Hejted Elbląg", zrzeszeni fani mówią o tym czego nie lubią, m.in o komunikacji miejskiej, działalności różnych służb czy zjawiskach społecznych.
Strona "Propsy Elbląg" zrzesza zdecydowanie mniej osób niż "Hejted Elbląg", bo 475. Jak piszą twórcy: - Strona poświęcona tematyce pisania o Elblągu lub jego mieszkańcach czy wydarzeniach w jak najmilszych słowach. Po prostu już nie hejtujemy tylko piszemy jaki jest ten Elbląg cudowny – czytamy na stronie.
Na tego typu stronach, mieszkańcy mogą anonimowo napisać co, im się w mieście podoba, a co nie. Często nie komentując różnych zjawisk głośno, a swoje bolączki przenosząc na portal społecznościowy. Na facebook.pl ruszyła nowa akcja zatytułowana: Nie polecam w ... . Na tej stronie mieszkańcy różnych miast mogą napisać jakich miejsc nie polecają i dlaczego.
Największa społeczność jak do tej pory zrzeszyła się w Olsztynie. Tamtejsza strona działa od 18 lipca br. ma ponad 3 tysiące fanów. Na jej łamach ludzie piszą nie tylko o miejscach, jakie ich zdaniem nie zasługują na uwagę, ale także o pracodawcach, usługodawcach i wielu wielu innych. - NIE polecam w Olsztynie, czyli strona poświęcona dobrym radom dotyczącym tego, jakich miejsc / usług w Olsztynie lepiej unikać – piszą założyciele.
Mieszkańcy wymieniają doświadczenia i opinie o pracodawcach, miejscach (restauracjach, sklepach, myjniach, fryzjerach, szkołach itp.), a nawet osobach, które oferują wynajem mieszkania. Fani strony Nie polecam w Szczecinie, oprócz komentarzy często umieszczają zdjęcia zjawisk, które udało im się uchwycić, a które budzą ich niezadowolenie.
Najpopularniejsze strony, Nie polecam w... mają między innymi takie miasta jak Olsztyn, Płock, Toruń, Kraków, Słupsk czy Szczecin. Co ciekawe, na zarzuty osób publikujących komentarze odpowiadają inni internauci zgadzając się z opinią lub ją korygując. - Nie polecam pana Czesława z nauki jady "motorex" zero zainteresowania kursantem – pisze jeden z internautów. Pod wpisem pojawiły się jednak głosy polecające zarówno szkołę jazdy, jak i samego instruktora.
- Nie polecam mieszkania na stancji u pani Jadzi na ul. Bankowców, chyba ze ktoś lubi wchodzenie do pokoju pod nieobecność lokatora, przekładanie rzeczy, zakręcanie kaloryfera przy 20 stopniowym mrozie, wywiady i szukanie zniszczeń po, to by tylko potrącić z kaucji – ostrzega innych mieszkańców olsztynianka.
W Krakowie, strona nie ogranicza się tylko do krytykowania, ale zawiera także pozytywne opinie. - To miejsce na wymianę informacji i opinii dotyczących miejsc, usług czy nachodzących wydarzeń w Krakowie (np.: gabinetów stomatologicznych, restauracji, szkół nauki jazdy, klubów, parków, koncertów i wielu wielu innych). Opinii - zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych - świetna impreza w klubie czy może fatalna obsługa w kawiarni? A może po prostu szukasz dobrego klubu fitness albo włoskiej restauracji? Chcesz poznać opinię innych? - piszą twórcy strony.
Czy to zjawisko ma na celu tylko i wyłącznie informowanie o tym czego się nie poleca, czy jest to w pewnym sensie forma reklamy/antyreklamy? Jakie zdanie mają osoby, które tą stronę "lubią"? - Widziałem, że dużo moich znajomych polubiło tą stronę, więc chciałem poczytać co ludzie piszą. Można się dowiedzieć o restauracjach lub innych miejscach, które mają złą opinię, ale uważam, że jest to za mało rozwinięte – mówi Kamil, student z Olsztyna.
- Szczerze mówiąc to polubiłam tą stronę z ciekawości, na co ludzie narzekają w Płocku. Czytam, a dlaczego? Żeby się pośmiać z ludzkiej głupoty Nie sugeruję się opiniami. Podejrzewam, że połowa wpisów powstaje przez konkurencję – mówi Marta Gołębiewska, mieszkanka Płocka.
Jak widać, serwisy społecznościowe nabywają coraz to nowych funkcji, już dawno nie pełnią wyłącznie roli platformy służącej do komunikowania się ze znajomymi. Zarejestrowani użytkownicy tworzą grupy, dzielą się doświadczeniami, zdjęciami, korzystają z wielu oferowanych aplikacji. Niektóre dziedziny życia przenoszą się do Internetu, wiele firm korzysta z portali społecznościowych jako formy reklamy czy wymiany informacji. Czy Elbląg doczeka się swojej strony "Nie polecam w Elblągu"?
nie polecam pejsbuka trywializm, prymitywizm, płycizna, inwigilacja, stronniczość, jednostronność, podatność na sterowanie
https://www.facebook.com/NiePolecamWElblagu
Bredzisz, bracie. Na "pejsbuku" spotkasz dokładnie to z czym borykasz się w życiu codziennym, ni mniej, ni więcej. Co w najmniejszym stopniu nie umniejsza przydatności ów portalu.