Co roku, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi bierze udział w programie "Pola Nadziei" sadząc cebulki, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów. Wczoraj, 15 kwietnia, o godz. 11:00 odbyła się konferencja informacyjna poprzedzająca akcję "Pola Nadziei 2013". Jest to akcja organizowana przez Elbląskie Hospicjum, z siedzibą przy ul. Toruńskiej 17B.
To juz 10-ty festyn rodzinny organizowany przez Elbląskie Hospicjum. Tegoroczny, odbędzie się 27 kwietnia (sobota) na Placu Jagiellończyka o godzinie 11:00.
Program festynu przewiduje szereg atrakcji dla mieszkańców naszego miasta. Z racji obchodów 20-lecia Hospicjum Stacjonarnego w Elblągu, został ogłoszony konkurs nawiązujący do tego jubileuszu. Jest to konkurs na baner. Zwycięscy mają zostać wyłonieni i nagrodzeni właśnie podczas festynu, 27 kwietnia, około godziny 13:00
Kolejną atrakcje przygotowali Elblascy Strażacy. Udostepnią oni samochód ratowniczo-gaśniczy. Odbędzie się także prezentacja sprzętu, pokaz ratownictwa medycznego, a także omówione zostaną zasady bezpieczeństwa w domu, szkole, na wakacjach itp. CSE "Światowid" przygotuje występy dzieci i młodzieży. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zorganizuje tor przeszkód, a także udostępni bardzo ciekawe urządzenie – symulator zderzeń, który, co roku cieszy się dużym zainteresowaniem.
Dzieci biorące udział w festynie będą mogły liczyć na wiele atrakcji. Będą konkursy z nagrodami przygotowanymi przez PGNiG oraz malowanie twarzy. Do akcji przyłączy się również Elbląski Oddział Abstrakcyjny, który wraz ze Stowarzyszeniem Elbląg Europa zapewni wiele niespodzianek dla najmłodszych. Wśród nich będą: szczudlarze, duże bańki mydlane, warsztaty z poi, kijów ogniowych, żonglowania, jazdy na monocyklu, a także kręcenia talerzami.
Tegoroczne kwesty odbedą się na ulicach naszego miasta. Na współpracę zgodziły sie także markety Kaufland i Leclerc. Do tej pory zgłosiło się około 20 szkół, na terenie których także odbędą sie kwesty. - W tamtym roku udało nam się zabrać niecałe 20 tysięcy. Z czego, po odliczeniu kosztów, zostało około 16 tysięcy. Tą kwotę przeznaczyliśmy na sprzęt. Jest to sprzęt, który po jakimś czasie używania, wymaga wymiany. Drogie są także przeglądy i naprawy. Mamy pacjentów, którzy są zależni od respiratorów. Ogromne koszta niesie za sobą również drobny sprzęt medyczny, z którego na codzień korzystamy - mówi Dyrektor Elbląskiego Hospicjum – Wiesława Pokropska. - W ubiegłym roku stacjonarnie przyjęliśmy do naszego hospicjum około 350 pacjentów. Około 300 osób zostało objętych opieką domową. W Hospicjum mamy 27 łóżek. Koszt dobowy utrzymania i pielęgnacji jednej osoby waha się w okolicach 260-270 złotych. Z czego 210 złotych jest finansowane przez NFZ. Resztę dopłacamy, aby zapewnić komfort naszym pacjentom i jak najlepsze warunki – dodaje Dyrektor Hospicjum.
Warto dodać, że w akcje zaangażowali się także wolontariusze. Co roku ich liczba wynosi od 300 do 500 osób. W tym roku, festyn odbędzie się również na terenie miasta Pasłęk, gdzie Hospicjum Elbląskie ma swoje Hospicjum Domowe. Festyn odbywa się w ramach Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Więcej informacji dostępnych na stronach www.ehospicvjum.pl oraz na facebook'u.