Środa, 13.11.2024, Imieniny: Arkadia, Mikolaj, Stanislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elbląscy wolontariusze zrealizowali projekty z Ministerstwem Edukacji Narodowej

29.01.2012, 10:05:26 Rozmiar tekstu: A A A

Fundacja Rozwoju Wolontariatu zakończyła realizację trzech projektów w ramach ogłoszonych w 2011 roku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zadań publicznych „Szkoła z pasją”, „Szkoła z pasją II” oraz „Zdrowe dzieci to nasz kapitał”. Główną ideą praktycznych warsztatów przeprowadzonych przez studentów było zainteresowanie uczniów lokalnych szkół wiedzą z zakresu nauk ścisłych i historycznych oraz zachęcenie ich do prowadzenia zdrowego stylu życia. Projekty w ramach programów MEN prowadzone były na terenie województw wielkopolskiego i lubelskiego.

„Obalanie mitu nudnego naukowca, zarażanie pasją do pogłębiania wiedzy, kształtowanie pozytywnych wzorców osobowych - choćby takich jak integracja czy promowanie zdrowego stylu życia - to bardzo istotne zadania realizowane dzięki projektom zaproponowanym przez Fundację Rozwoju Wolontariatu, w ramach zadań publicznych ogłoszonych przez MEN w 2011 roku. Dzięki temu wspólnie przekonaliśmy młodzież do podejmowania ciekawych aktywności naukowych i sportowych” - mówi Klaudia Wojciechowska, Naczelnik Wydziału Młodzieży w Departamencie Młodzieży i Organizacji Pozarządowych w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Projekt „Noc Odkrywców” prowadzony przez 38 wolontariuszy-studentów Fundacji Rozwoju Wolontariatu został zrealizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, w ramach zadania publicznego „Szkoła z pasją II”. Gimnazjaliści z Kotlina, Witaszyc oraz Nekli w województwie wielkopolskim brali udział w zajęciach m.in. z takich dyscyplin jak kryminalistyka, astronomia, biotechnologia, fotografia, akustyka, mechanika, czy informatyka. Każda z nietypowych lekcji miała charakter warsztatowy i opierała się na wykorzystywaniu niestandardowych i innowacyjnych narzędzi dydaktycznych, które aktywizowały uczniów do poszerzania horyzontów i kreatywnego myślenia.

Ideą projektu „Tajemnice Horodła” było poszukiwanie i dostarczanie wiedzy historycznej uczniom Zespołu Szkół w Horodle w województwie lubelskim. Poprzez podkreślenie różnych wymiarów historii: lokalnego, regionalnego aż po historię kraju, dzieci mogły dostrzec, że bohaterami są ich bliscy, sąsiedzi, a bohaterstwo to nie tylko walka zbrojna lecz codzienne dbanie o rodzinę, historię i kulturę. „Pomysł rósł z chwili na chwilę, wolontariusze zafascynowani historią, kulturą i tradycją wybrali szkołę w małej miejscowości, o bogatej historii, związanej między innymi z unią polsko-litewską,  a także Manifestacją Jedności Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Akcja szybko zyskała aprobatę Ministerstwa Edukacji Narodowe,j a cały projekt został zrealizowany w ramach zadania publicznego „Szkoła z pasją ” – powiedział Zdzisław Hofman, Prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu.

Ciekawą odpowiedzią Fundacji Rozwoju Wolontariatu na zadanie publiczne MEN zatytułowane „Zdrowe dzieci to nasz kapitał” był cykl spotkań pod hasłem „Wspólna Sztafeta”. Studenci, wolontariusze programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” zachęcili do uczestnictwa w autorskich zajęciach sportowych 14 wolontariuszy z Zespołu Szkół Technicznych w Poniatowej oraz 25 osób z niepełnosprawnością z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Poniatowej. Studenci-wolontariusze poprzez zabawę popularyzowali integrację, naukę oraz zdrowy sportowy tryb życia zarówno wśród młodzieży szkolnej, jak również podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Dodatkowych informacji udziela:

Ewelina Kliza
e.kliza@projektor.org.pl
tel. 603 167 103

Fundacja Rozwoju Wolontariatu

Fundacja powstała w 2010 roku. Głównym celem Fundacji Rozwoju Wolontariatu jest tworzenie warunków dla systematycznego, trwałego, opartego o wiedzę rozwoju wolontariatu w Polsce. Fundacja ma na celu także promowanie idei wolontariatu a przez to zaangażowanej, odpowiedzialnej i aktywnej postawy wśród Polaków. W rozumieniu Fundacji wolontariat jest skuteczną metodą  budowania kapitału społecznego, dlatego szczególną wagę przywiązuje do zwiększania świadomości i edukacji nt. wolontariatu, w tym do zwrócenia uwagi różnych środowisk – studentów, uczniów, pracodawców, społeczności i władz lokalnych - na korzyści płynące z doświadczeń wolontariackich. Swoje cele Fundacja realizuje poprzez program „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, którego autorem i fundatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Program Fundacji uzyskał także wsparcie Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a honorowy patronat nad inicjatywą objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Informacje o programie „PROJEKTOR – wolontariat studencki”:

Celem programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z całej Polski poprzez edukacyjne realizowane przez studentów – wolontariuszy. Projekty realizowane przez Fundację koncentrują się na umiejętnościach i kompetencjach wolontariuszy. Zajęcia proponowane i realizowane przez studentów mają formę projektów edukacyjnych, dzięki czemu dzieci i młodzież uczą się przez doświadczenie. Projekty dotyczą konkretnej dziedziny nauki, przedmiotu lub wybranego obszaru aktywności. Studenci prowadzą zajęcia lingwistyczne, artystyczne, związane z ochroną środowiska, psychologiczno-pedagogiczne, informatyczne, humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, sportowe i inne.

 

Ewelina Kliza

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ MX
    Niedziela, 29.01

    http://www.facebook.com/pages/Organizacja-melan%C5%BCy/374415199238719

  2. 2
    +1
    ~ pejsbug
    Niedziela, 29.01

    Gdyby rodzicom stworzono równe szanse to nie trzeba byłoby dzieciom nic wyrównywać

  3. 3
    0
    ~ reven
    Niedziela, 29.01

    a gdzie było elbląskie RCW (Regionalne Centrum Wolontariatu) ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.6917560100555