Dokładnie przed 762 laty - 10 kwietnia 1246 roku - Elbląg otrzymał swoje prawa miejskie. To właśnie dziś przypada kolejna rocznica nadania przez Krzyżaków przywileju lokacyjnego opartego na prawie lubeckim.
Był to akt usankcjonowania faktu, że w zasadzie od momentu wybudowania w 1237 roku tego grodu, ekspansywni kupcy lubeccy i prawdopodobnie miśnieńscy natychmiast zaczęli rozwijać u jego boku własna osadę handlową. Robili to na tyle prężnie, że już w 1238 roku określano ja mianem "civitas", zaś w 1242 roku użyto oficjalnie miejskiej pieczęci Elbląga.
Jednakże do 10 kwietnia 1246 roku była to raczej nie usankcjonowana koegzystencja polegająca na stopniowym docieraniu się stron, bowiem nieco rozbieżne były interesy Zakonu i kupców lubeckich. Przywilej lokacyjny stanowił kompromis pomiędzy tymi interesami. Na mocy tego przywileju Elbląg otrzymał rozległe terytoria ziemskie, dziedziczny urząd sołtysa oraz funkcje sądownicze. Regulowano też sprawy obronności, wymiany pieniędzy, ceł oraz opłat na rzecz Zakonu.