Tak samo jak małe i średnie przedsiębiorstwa są niezwykle ważne dla ogólnej kondycji gospodarki, również właściwy rozwój małych ojczyzn jest niezbędny do utrzymania się na właściwej ścieżce wzrostu ekonomicznego i społecznego. Małe ojczyzny to tworzenie otoczenia, krajobrazu oraz pielęgnowanie tradycji pokoleń.
Jednak, aby nie zaburzyć rozwoju regionu należy wspomagać obszary stymulując je poprzez umożliwienie swobodnego przemieszczania się ludzi,a także swobodnego przekraczania granic na terenach przygranicznych. Program, który ułatwia takie działanie, to tak zwany Mały Ruch Graniczny. Jest on stymulantem rozwoju, nie tylko dobrych relacji sąsiedzkich, ale także handlu, a co za tym idzie rozwoju.
W lipcu 2016 roku został wstrzymany MRG, tym samym szlaki handlowe pomiędzy Polską a Obwodem Kaliningradzkim zostały skutecznie zablokowane. Odbiło się to w znacznym stopniu na kondycji lokalnej gospodarki i dobrobycie poszczególnych gospodarstw domowych.Wznowienie płynnej wymiany handlowej na tych terenach bezsprzecznie wesprze miejscowe społeczności. Powstrzyma lokalnych przedsiębiorców przed emigracją zarobkową, wesprze rozwój biznesu transgranicznego, jak również poprawi wzajemne relacje. Takie działania popiera Pan Poseł Piotr Cieślińskim, który wielokrotnie już interpelował za przywróceniem MRG w Sejmie.
Jego zdaniem przywrócenie tego systemu ochroni miejscową tradycję i zapobiegnie wyludnianiu się mniejszych miejscowości. Z tego względu Piotr Cieśliński apeluje także o wsparcie dla rozwoju Programu Polska-Rosja. Te dwa aspekty mają niezmiernie duży wpływ na rozwój regionu i zachowaniu tradycji lokalnych ojczyzn przez następne pokolenia. Poseł Cieśliński wskazuje również na projekt infrastrukturalny – Przekop Mierzei Wiślanej, który stworzy nowe szlaki handlowe dla lokalnej społeczności. Ważnym elementem przekopu jest rozbudowa portu w Elblągu, która wyceniana jest na 150 milionów złotych.
Rozwój portu to miejsca pracy stworzone tymczasowo – przy jego budowie, a także później – do jego obsługi. Poseł Cieśliński wskazuje, że mimo oczywistej konieczności i sensu takiej inwestycji, obecny rząd nie chce jej finansować. Projekt w połączeniu z Programem Polska-Rosja oraz przywróceniem Małego Ruchu Granicznego zapewni obszarom Elbląga perspektywy do rozwoju i zarobku, jednocześnie zachowując miejscową tradycję i uroki.
SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI