Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Po co odbyła się debata budżetowa? Obecnych było na niej zaledwie pięciu mieszkańców! "Nie poznaliśmy zasad tej debaty"

10.01.2019, 10:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Po co odbyła się debata budżetowa? Obecnych było na niej zaledwie pięciu mieszkańców! "Nie poznaliśmy zasad tej debaty"
We wtorek, 8 stycznia, o godz. 15.00, w Urzędzie Miasta odbyła się debata budżetowa. Obecni na niej byli radni (przynajmniej większość), dyrektorzy departamentów, skarbniczka miasta i oczywiście Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Zabrakło mieszkańców.
 
Podczas debaty nie było dyskusji. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski i skarbniczka Miasta Rozalia Grynis omówili projekt budżetu na 2019 r. po czym radni wymieniali swoje pomysły na to, co jeszcze powinno znaleźć się w budżecie. Lista życzeń nie miała końca. Wymienianie przez radnych brakujących w projekcie budżetu kwestii zajęło 2,5 godziny. Niestety zabrakło propozycji stąd wziąć na to środki, czyli mówiąc wprost - komu je zabrać.
 
Na spotkaniu zabrakło też mieszkańców. W sumie na sali było ich pięciu. Wśród nich Ryszard Klim – były radny SLD, który na początku odniósł się do, jego zdanie, nieskutecznie promowanej informacji o zorganizowaniu otwartej dla wszystkich debaty budżetowej.
 
- Przepraszam Państwa za moją obecność jako mieszkańca Elbląga. Czuję się prawie intruzem. Brakiem informacji, poza zdawkowym zaproszeniem na stronie miejskiej, de facto nie zapraszano elblążan. Poczuwam się więc do reprezentowania strony społecznej, przynajmniej części – mówił.
 
 
Samorządy do dyskusji nad budżetem zapraszają etapami konsultacji, ich podsumowywaniem oraz zachęcają i oczekują na wnioski mieszkańców, organizacji pozarządowych i radnych. To uspołeczniająca normalność. Nie odbiera ona władzy wykonawczej ostatecznej decyzyjności. I mamy Elbląg z debatą prawie konspiracyjną ogłoszoną w ostatniej chwili. To brak szacunku dla Wyborców. Nie poznaliśmy zasad tej debaty. Może będę miał zaraz odebrany głos?
 
- pytał Ryszard Klim.

Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk zaproponował, aby radni swoje pomysły przedstawiali w ciągu trzech minut, a mieszkańcy w ciągu 4. Nie zdało to egzaminu. - Chcielibyśmy aby debata trwała dwie godziny - mówił.
 
Projekt budżetu na 2019 r. został przedstawiony radnym w połowie listopada ubr. Przed debatą radni otrzymali poprawki, jakie od tego czasu zostały naniesione do projektu. - Nie sposób podczas tej debaty „podejść” do wszystkich dylematów budżetowych. Nie mając wiedzy, jakie zaistniały zmiany w pierwotnym projekcie. Byłoby inaczej w przypadku samorządu otwartego, wsłuchującego się w głos mieszkańców, wiedzy i doświadczenia pasjonatów, chcących mieć wpływ na rozwój naszego Miasta. W ramach procesu rozłożonego w czasie. Dzisiaj podczas „pierwszego czytania” można tylko „kawałkować” temat – stwierdził Ryszard Klim.
 
Podczas debaty radni wracali do spraw, które poruszali już podczas sesji RM. Sami przyznawali, że składali już interpelacje w niektórych poruszanych podczas debaty kwestiach. - Ciekawi mnie rola Państwa radnych i konsekwencja we wprowadzaniu do projektu budżetu programów wyborczych tak szeroko niedawno prezentowanych. Wiem, że jest to sprawa niełatwa, bo merytoryczny upór radnego w elbląskich warunkach oznacza wielozakresową niełaskę. Niestety, już trwa odgradzanie się murem wygranej, jak to obserwowaliśmy podczas poprzedniej sesji. „Oddłużaniem” i podwyżką odpadów, bez przygotowania – zaznaczył Ryszard Klim. - Znana też prawda: jeżeli poważna propozycja nie zaistnieje w budżecie pierwszego roku, to przesłoni ją proza innych potrzeb. Nie było więc społecznej dyskusji, nad budżetem, ale i nad zasadniczymi zadaniami na kadencję. Ktoś może powiedzieć, że zadania zostały zawarte w programach wyborczych. I na tym się skupiam, szukając śladów programów rządzących miastem w dzisiejszym projekcie budżetu 2019.
 
Jak Ryszard Klim oceniał debatę budżetową?
 
Dzisiaj, podczas debaty, może być tylko „koncert życzeń” bez pokrycia. Ugrupowania władzy miejskiej mają natomiast największe możliwości wdrożenia założeń programowych. Przyjąłem, że formułując atrakcyjne wyborczo programy, towarzyszyła temu kalkulacja możliwości realizacyjno- finansowych w budżecie 2019 i kolejnych. Przyznaję, że w programach wyborczych znalazłem kontynuację kilku tematów, którym poświęciłem sporo wysiłku
 
- mówił.
 
 
Ryszard Klim wyraził swoje zaniepokojenie względem polityki senioralnej. - Elbląg stał się miastem ludzi po 60-tce, których jest więcej niż młodzieży w wieku do lat 18. Zjawisko jest lawinowe, przodujemy w nim w sposób bezprecedensowy- zaznaczył. - Elbląscy seniorzy zostają często sami. Aktywizują się, są jednak bezradni wobec instytucjonalnych problemów leczenia i opieki. Pozbawieni wystarczającej ilości miejsc w ZOL-u, bez poradni i oddziału geriatrycznego. To wielospecjalistyczny aspekt, pierwszoplanowy dla władz Miasta. Realizacja oznaczałby wyjście z dotychczasowych wyłącznie papierowych zapisów.
 
Podczas swojego wystąpienia Ryszard Klim odniósł się także do obietnic składanych podczas kampanii wyborczej przez Prezydenta. - Opieka senioralna została zauważona w programach wyborczych. Wszystkich, ale szczególnie ugrupowania sprawującego dzisiaj władzę, czyli Pana Prezydenta. Więc już „Góry można przenosić”. Pozytywnie oceniam program „Bezpieczny Senior” i inne zawarte w programie wyborczym wspomnianego Komitetu. A więc: utworzenie kompleksowej strefy dedykowanej Weteranom i Seniorom na Zatorzu- w części byłych koszar przy ul. Lotniczej. W niej punkt opieki lekarskiej, opieka rehabilitacyjna, punkt pobytu dziennego, poradnictwo prawne, poradnictwo zdrowotne,zajęcia integracyjne i oświatowe. Zdziwiłem się nieco, bo do niedawna mówiło się o innym przeznaczeniu, czyli mieszkania, OHP. Bardzo ważne w Programie: otwarcie, podkreślam słowo otwarcie, poradni geriatrycznej. Ponadto: teleopieka- przycisk życia dla każdego seniora, i jeszcze bezpłatny wstęp na basen dla każdego seniora. Tak się pozyskuje Wyborców – stwierdził Ryszard Klim.
 
Opieka senioralna to nie jedyny obszar, do którego doniósł się Ryszard Klim.- Proszę o wskazanie budżetowego ujęcia zadań włącznie z Wieloletnią Prognozą Finansową wynikających z programu wyborczego „Szczęśliwy Rodzic” i „Zadowolony Pracownik”, a dotyczących mieszkań dla młodych rodzin, mieszkań dla pracowników w zawodach, na które jest zapotrzebowanie, mieszkań TBS dla najlepszych absolwentów elbląskich szkół wyższych. To zachęcające bodźce dla naszych absolwentów, kuszonych ofertami pracy i korzystnymi rozwiązaniami mieszkaniowymi przez samorządy Szczecina, Piły, Lublina – wymieniał Ryszard Klim. - Jednocześnie proszę o informację, jak w sensie zadaniowym i finansowym, budżet i Wieloletnia Prognoza Finansowa, ujęto zadania programu „Usatysfakcjonowany mieszkaniec” dot. budowy zbiornika retencyjnego i stworzenia systemu przeciwpowodziowego lewej strony rzeki Elbląg.
 
Były radny powrócił do swoich propozycji do budżetu, które przedstawił w ubiegłym roku. - Proszę o podanie zakresu uwzględnienia moich 10 propozycji budżetowych złożonych w dniu 17 września 2018r., zgodnie z uprawnieniami radnego – dodał Ryszard Klim. - Chcę wskazać jedną propozycję. To wniosek o rewitalizację Pomnika Odrodzenia wraz z otoczeniem. Jego stan techniczny jest wstydem dla Miasta. Domagała się tego opinia publiczna podczas niedawnej dyskusji. Nie jest to więc kwestia ideologiczna, chociaż przyznaję, że dla człowieka lewicy ważna. Dziwię się, że nie została postawiona przez deklarujących lewicowe przekonania, a mających większe szanse z powodu swojego udziału w sprawowaniu władzy w Mieście. Czy wesprą?
 
Ryszard Klim pytał także o ciepłownictwo. - Mówimy o projekcie budżetu Miasta na 2019 rok. Czy można jednak pominąć budżety domowe mieszkańców, obciążanych z wielu stron, także kosztami usług komunalnych? Panie Prezydencie, proszę o informację podczas debaty nt. zakresu wdrażania „Koncepcji budowy nowego źródła ciepła w Elblągu”, jak również w jakim terminie ceny ciepła ulegną zmniejszeniu o 20%. To jednoznaczne zapewnienia wyborcze -podkreślał Ryszard Klim. - Podnosiłem temat, jednak bez demagogii wskazywałem, że w wyniku programu oszczędnościowego w EPEC istnieje możliwość obniżenia cen ciepła o 5-10%. Czy takowy program został podjęty? Proszę o jego udostępnienie.
 
 
Niezależnie od odpowiedzi podczas debaty, w związku ze zbliżającą się sesją budżetową, proszę o całościową odpowiedź pisemną w terminie 7 dni. W oparciu o nią będzie można dokonać oceny budżetu 2019 w jego służbie mieszkańcom. Czy jest kontynuacją zadań infrastruktury czy otwarciem zadań społeczno- gospodarczych kadencji 2018-2023
 
– mówił Ryszard Klim.
 
Prezydent zapewnił, że odpowiedzi na wszystkie zgłoszenia przedstawi na piśmie.

Sesję budżetową zaplanowano na 24 stycznia.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Galeria / Debata budżetowa ( zdjęć 40 )
Dodano: 2019-01-08 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +32
    ~ Stefan Rembelski
    Czwartek, 10.01

    Jeżeli nie można było prowadzić dyskusji to trudno nazwać to spotkanie debatą raczej fasadą debaty co jest charakterystyczne dla tego prezydenta. Szkoda czasu tych pięciu obywateli. Debata ma sens jak się ją rozpoczyna w maju nad założeniami do budżetu, ale na to prezydenta nie stać w żadnej sprawie i w tym tkwi problem że nieomylny samson prowadzi miasto na manowce w każdej sprawie. Pozdrawiam

  2. 2
    +24
    ~ tu mieszkam
    Czwartek, 10.01

    Co racja to racja Panie Ryszardzie.

  3. 3
    +21
    ~ Ryszard Klim
    Czwartek, 10.01

    Sz.P. Normalne są skróty redakcyjne, jednak w odniesieniu do programu "Bezpieczny Senior" muszę przywrócić myśl. To jest dobry program , rzecz w tym, czy pozostanie "kiełbasą wyborczą" . Dlatego domagałem się wskazania konkretów w budżecie 2019 (chyba ich nie ma). Także z innego względu. Niedawno „oddłużono” Elbląg kadencji 2018-2023. Zadłużono mieszkańców i samorząd Elbląga 2030 roku i kolejnych. Uzasadnieniem miały być wielkie założone cele, które trzeba finansować. Domyślam się tych celów. Z pewnością komunikacja publiczna, basen odkryty (nie popieram „sadzawki”), modernizacja szpitala . Nie poznaliśmy zadań nowego otwarcia w priorytetach społeczno- gospodarczych. Dopiero w oparciu o nie można by było formułować zapisy szczegółowe w projekcie budżetu. Będzie chyba odwrotnie.

  4. 4
    +19
    ~ Ryszard Klim
    Czwartek, 10.01

    I cd : Uważam więc w imieniu prawie 30% mieszkańców, może i więcej, że jednym z tych wielkich celów powinno być kadencyjne wdrożenie programu „Bezpieczny Senior”.Tylko konsekwencja w stworzeniu systemu opieki zdrowotnej i usług opiekuńczych seniorów może złagodzić operację „oddłużenia” dzisiaj i zadłużenia przyszłości Elbląga .Proszę więc o wskazanie podczas debaty zapisów budżetowych 2019 i środków zapewniających rozpoczęcie realizacji programu „Bezpieczny Senior”. Analogicznie rozpisanie zadań w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata kolejne. Może uczynią to radni kierunkowo zajmujący się Programem „Bezpieczny Senior” i innymi. To sprawa wiarygodności ich i programów wyborczych. Przyczynkowo tylko: bezpłatny wstęp na basen; kiedy mamy się zgłaszać po karnety? Pozdrawiam.

  5. 5
    +16
    ~ tak tylko wtrąciłam
    Czwartek, 10.01

    Wróbel zaczyna gwiazdorzyć . Tyle w tym temacie. Ps. kto zapłaci za przegraną sprawę z Eurovią za drogę 503. Kwota 600 tyś to niezła suma która w grudniu uszczupliła budżet

  6. 6
    --19
    ~ Adam
    Czwartek, 10.01

    Niektórzy nie potrafią zejść ze seny. Na emeryturę czas Panie Klim.

  7. 7
    +24
    ~ Spacerowicz
    Czwartek, 10.01

    Kogo dzisiaj obchodzą seniorzy ? Zrobili swoje mogą odejść , władze przypomną sobie o nich za 5 lat jak będą potrzebni by pójść na wybory , wtedy to znowu obieca się im przysłowiowe " złote góry ". A teraz niech szybko odchodzą , bo służba zdrowia w kryzysie nie mówiąc już o ZUS - ie .

  8. 8
    +19
    ~ Kali
    Czwartek, 10.01

    Szkda ze jest tak niewielu aktywnych bylych i obecnych radnych których oprocz posadek i kasy z publicznych pieniedzy intersuje los miasta, jego coraz wiekszy marazm i znikanie z mapy jako miasta ktore kiedyś cos oferowalo mieszkancom oprocz kliki i układów towarzystwa wzajemnej adoracji, popieram Pana upor i konsewkwencje w dzialaniu choć przyjaciół panu nie przysparza ale z drugiej strony czy tacy byli?? Pozdrawiam

  9. 9
    +2
    ~ POKONANY
    Czwartek, 10.01

    No i mamy C Y R K na kółkach. PIS przegrał w Elblągu w samorządach i czepia się tych, którzy dziś pełnią w Urzędzie Miasta tę zaszczytną funkcję Prezydenta i Rady Miejskiej. Wilk to już pałę przegina, jak on był Prezydentem to było tak, że nikt mu kłód pod nogi nie kładł, a on co wyprawia, nie daje normalnie pracować całej radzie. Wstyd Wilku, tak się zachowujesz, bo nie możesz pogodzić się z przegraną w wyborach. CIEKAWY JESTEM KIEDY TEN WILK WRESZCIE PRZESTANIE. I zajmie się swoimi sprawami i swoimi wybrańcami PIS.

  10. 10
    +3
    ~ VN
    Czwartek, 10.01

    Bo przecież nie można zrobić debaty np.: o 18., albo w weekend! Trzeba zrobić kiedy czas mają tylko starzy UBecy i nieroby z KOD... Później powie się, że mieszkańcy nie są zainteresowani, więc nie ma po co...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0394530296326