Środa, 22.01.2025, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Już nie Grunwaldzka, ani Tysiąclecia? Radni ujednolicą pisownię istniejących nazw ulic

29.08.2017, 12:00:29 Rozmiar tekstu: A A A
Już nie Grunwaldzka, ani Tysiąclecia? Radni ujednolicą pisownię istniejących nazw ulic
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Wśród projektów uchwał, nad którymi radni będą debatować w czwartek (7 września) podczas sesji RM, znalazła się również ta dotycząca ujednolicenia pisowni istniejących nazw ulic w Elblągu. Co to oznacza w praktyce?

 


Według tego projektu uchwały pięć nazw placów, dwie nazwy alei i jednego osiedla otrzymają inne, pełniejsze brzmienia. „Grunwaldzka" stałaby się „Aleją Grunwaldzką”, a „Tysiąclecia” - „Aleją Tysiąclecia”.

Idąc dalej - nazwa osiedla „Marynarzy” otrzymałaby brzmienie „Osiedle Marynarzy”. Ta sama reguła dotyczyłaby placów - „Plac Dworcowy”, „Plac Grunwaldzki”, „Plac Kazimierza Jagiellończyka”. „Plac Słowiański” i „Plac Wolności”.

 
Przedłożony projekt uchwały w sprawie ujednolicenia pisowni nazw ulic w mieście Elblągu, został przygotowany z uwagi na wynikłe rozbieżności w pisowni nazw ulic występujące między innymi pomiędzy systemem ewidencji ludności, krajowym rejestrem urzędowego podziału terytorialnego kraju Teryt, ewidencją miejscowości, ulic i adresów, jak również operatem ewidencji gruntów i budynków miasta Elbląga
 
– mówi Marek Pruszak, Przewodniczący Rady Miasta.

Dlaczego tak ważne jest by zmienić akurat te nazwy? - Wymienione w projekcie uchwały ulice, figurują w bazie Teryt z niepełną nazwą. Zgodnie z operatem ewidencji gruntów i budynków miasta Elbląga cecha ulicy z bazy Teryt stanowi człon jej nazwy w bazie EGIB. Dla przykładu aleja o nazwie „Aleja Grunwaldzka”, w bazie Teryt ma nazwę „Grunwaldzka” z cechą „al.”.Podobnie jest z placem o nazwie „Plac Słowiański”, który w bazie TERYT ma nazwę „Słowiański” z cechą „pl.”. Szczególnym rodzajem ulicy jest ulica o nazwie „Osiedle Marynarzy”, która w bazie TERYT ma nazwę „Marynarzy” z cechą „os.” - wyjaśnia Marek Pruszak.

Ujednolicenie pisowni wymaga od samorządów ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej.- Nakłada ona na organy administracji prowadzące rejestry publiczne, w tym nazwy ulic, obowiązek zapewnienia interoperacyjności zbiorów i usług danych przestrzennych oraz harmonizację tych zbiorów – tłumaczy Marek Pruszak. - Zgodnie z art. 2 pkt.16 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1629 z późn. zm.) za harmonizację zbiorów danych rozumie się działania o charakterze prawnym, technicznym i organizacyjnym, mające na celu doprowadzenie do wzajemnej spójności tych zbiorów oraz ich przystosowanie do wspólnego i łącznego wykorzystania.

Wprowadzone zmiany nie będą miały wpływu na mieszkańców.
 
Podjęcie tej uchwały ma charakter korygujący, nie zmienia stanu faktycznego w zakresie adresów zamieszkania czy zameldowania i nie powoduje konieczności wymiany dokumentów. Jest ona zasadna i niezbędna do prawidłowego funkcjonowania jednolitego słownika nazw ulic, wykorzystywanego w systemach informatycznych
 
– zaznacza Marek Pruszak.


 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --13
    ~ Fakt
    Wtorek, 29.08

    I bardzo dobrze, brak jest tablic narzekami, np, rzekę Elbląg nazywają kanałem bobrakjeztkilku tablic. Ronda w Elblągu nadal nie mają swoich nazw.

  2. 2
    +14
    ~ jjj
    Wtorek, 29.08

    czy te darmozjady nie maja nic lepszego do roboty??? nie sie wezma za naprawe sciezek rowerowych!!!

  3. 3
    +13
    ~ Andrew
    Wtorek, 29.08

    Przy okazji warto jeszcze zwrócić uwagę na al. kard. Stefana Wyszyńskiego, która na nowo zamieszczonym drogowskazie opisana jest jako "al. Ks. K. Wyszyńskiego". Co to za dziwoląg??? Poprawić i nie wprowadzać fuszerek, tak, jak z opisami elbląskich zabytków znad bulwaru, gdzie na skrzyniach z drzewami (wspaniały pomysł) zamieszczono opisy, których chyba nikt nie czytał, bo tyle błędów, a przede wszystkim na zasadzie CTRL x i v. Pomysł genialny, treść pozostawia wiele do życzenia.... Jeśli coś miasto robi, to niech robi z głową, szkoda marnotrawić pieniądze miejskie, czyli nasze (moje i Twoje). Pozdrawiam

  4. 4
    +19
    ~ eg
    Wtorek, 29.08

    faktycznie nie lada problem!!!!ciekawe czy dadzą rade na jednym posiedzeniu??

  5. 5
    +22
    ~ KUNEGUNDA
    Wtorek, 29.08

    ALE MAJĄ PROBLEM - NAPRAWDĘ NIE MAJĄ CO INNEGO DO ROBOTY ! !! W S T Y D

  6. 6
    +16
    ~ Jolka Jolka
    Wtorek, 29.08

    Taki nazwy jak al.Tysiąclecia czy os.marynarzy już były z jakich powodów zostały zmienione to nie pamiętam.Uważam,że są propblemy w naszym mieście niż co chwila zmiana nazwy jakiejś tam ulicy.Czy nikt nie jest wstaniev policzyć jakie to koszty dla miasta i ludzi,którzy mieszkają przy takich ulicach.Należy się zastanowić czy to jest takie ważne.

  7. 7
    +13
    ~ Paprykarz
    Wtorek, 29.08

    Plac Grunwaldzki,ok,gdyby jeszcze był tam plac lub rondo...

  8. 8
    +10
    ~ ulica,plac,aleja
    Wtorek, 29.08

    "Jak należy pisać w zdaniu nazwę AL. Niepodległości, Al. Stanów Zjednoczonych itp. Dużą czy małą literą? Piszemy Al. (wielką literą), jeśli jest to skrót słowa Aleje, oraz al. (małą literą), jeśli jest to skrót słowa aleja. Tak więc Al. Niepodległości to Aleje Niepodległości, natomiast al. Niepodległości to aleja Niepodległości. Mirosław Bańko", "Czy w adresie skrót placu powinno się pisać z dużej (Pl. ...), czy z małej (pl. ...) litery ? Zarówno całe słowo plac poprzedzające nazwę, jak i jego skrót powinny się zaczynać małą literą, np. plac Defilad, plac Solny, pl. Trzech Krzyży, pl. Na Rozdrożu. Więcej o placach i innych obiektach miejskich - zob. Słownik wyrazów kłopotliwych PWN w haśle ulica, plac, rynek, aleja. Mirosław Bańko" CZYLI SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO PWN DO POPRAWY ?

  9. 9
    +16
    ~ ojdyromuchomoro
    Wtorek, 29.08

    Szanowni NiepoRadni podrapcie się d.pskach, jak wam brak zajęcia, a później na rozdrapania i rany okłady. Będziecie bardziej hmm? pożyteczni?...

  10. 10
    +1
    ~ al. płk. Stanisława Dąbka
    Wtorek, 29.08

    Może warto przy tej okazji pomyśleć, aby ulicę płk. Dąbka podnieść do rangi alei? Chyba na to zasługuje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4000968933105