Dodatkowe miliony przeznaczono na opiekę zdrowotną mieszkańców warmińsko-mazurskiego, w tym również elblążan. Pieniądze mają zostać przeznaczone między innymi: na skrócenie czasu oczekiwania na usunięcie zaćmy. Obecnie sytuacja jest dramatyczna. W Elblągu na taką operację czeka ponad 6 tysięcy pacjentów. Kolejni zapisywani są już na 2020 rok.
Do placówek medycznych na Warmii i Mazurach jeszcze w tym roku trafi dodatkowe 26,8 mln zł na leczenie pacjentów. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podjął decyzję o przekazaniu dodatkowych środków finansowych do oddziałów wojewódzkich funduszu, w celu poprawy dostępności do świadczeń medycznych i skrócenia kolejek na leczenie, informuje warmińsko-mazurski NFZ.
Pieniądze zostaną przeznaczone na: sfinansowanie, jeszcze w tym roku, dodatkowych operacji usunięcia zaćmy, wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego lub biodrowego, wykonanie diagnostyki obrazowej w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego i leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Zwiększone zostanie również finansowanie świadczeń udzielanych w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii (OAiT) oraz „nielimitowanych” świadczeń diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego udzielanych na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Pieniądze trafią do tych placówek, w których realizowane są te świadczenia, także do Elbląga. W tym momencie pracujemy nad podziałem tych środków. Dokładamy wszelkich starań, aby te pieniądza jak najszybciej zostały przekazane placówkom po to, aby skrócić czas oczekiwania na zabiegi
- mówi Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ.
Pieniądze są potrzebne. Sytuacja obecnie jest dramatyczna, pacjenci na niektóre zabiegi czekają latami. Tylko w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu w kolejce na zabieg zaćmy czeka 4533 pacjentów. Pierwszy wolny termin to czerwiec 2020 roku. W przypadku zabiegu wszczepiania endoprotezy stawu kolanowego sytuacja jest trochę lepsza, ale nadal daleka od normalności. W szpitalu miejskim zabiegi są już rozpisane do lipca 2018 roku. Gdybyśmy teraz chcieli skorzystać z podobnego świadczenia w szpitalu wojewódzkim, poczekamy jeszcze dłużej, bo kolejny wolny termin to czerwiec 2019 roku.
Nowinajak nie trzy lata to dwa i pół roku. Żarty.
Tak długo się czeka w Elblągu bo olsztyn dzieli pieniędzmi a wiadomo do Elbląga ochlapy. Czyli resztki.
to chyba cicha zmowa między kalecznym funduszem a lekarzami. Ustalają po cichu limit aby część zdesperowanych ludzi poszło prywatnie.!