Aleksandra Buła zaprasza w sobotę (12 sierpnia) o godz. 11:00 do Ptasiego Ogrodu przy PTTK Elbląg na drugie warsztaty w cyklu „Myślinatura: z literaturą w naturze”, realizowane w oparciu o lekturę utworów literackich.
Czy można pisać o roślinach z perspektywy badacza i poety jednocześnie? Okazuje się, że tak, a najlepszym dowodem na to jest książka „Patyki, badyle” Urszuli Zajączkowskiej, botaniczki i poetki. W życiu roślin wydarza się więcej niż nam się wydaje i niż widać "gołym" okiem, a autorka pisze o tym w sposób zupełnie wyjątkowy. Nikt tak wcześniej tego nie robił.
Michał Książek w książce „Atlas dziur i szczelin” to z miasta czyni przyrodnicze obserwatorium. Autor książki – inżynier leśnik i ornitolog, poeta i reportażysta uczy, jak "patrzeć" na miejską naturę, żeby dostrzegać więcej.
Co łączy te dwie książki? Może dla niektórych będzie to zaskoczeniem, dla innych nie, ale jest to "CZUŁOŚĆ", z jaką autorzy opisują naturę.
Podczas spotkanie będzie też co nieco o innej "czułej" autorce, Wisławie Szymborskiej, patronce roku 2023, w twórczości której natura odgrywa również szczególne miejsce.
Podczas warsztatów zapoznamy się z krótkimi fragmentami ze wspomnianych książek i przyjrzymy się temu, jak ich autorzy piszą o przyrodzie. Spróbujemy też stworzyć własne opisy z obserwacji natury. Wszystko to oczywiście przebiegać będzie w luźnej i przyjaznej atmosferze rozmowy, w otoczeniu Ptasiego Ogrodu przy siedzibie PTTK Ziemi Elbląskiej (ul. Krótka 5).
Uczestnicy nie muszą czytać wymienionych książek przed warsztatami – będziemy pracować na ich fragmentach. Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży 15+ i osób dorosłych.
Bardzo proszę o zgłoszenie udziału na adres mailowy czytanieswiata@gmail.com, a jeśli ktoś zdecyduje się w ostatniej chwili, również zapraszam.
Zadanie realizowane jest w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg.