Centrum Sztuki Galeria EL uzyskało dofinansowanie na konserwację kolejnych rzeźb. Sprawowanie opieki konserwatorskiej nad kilkudziesięcioma obiektami rozsianymi w przestrzeni miasta jest nie lada wyzwaniem i rodzi szereg trudności. Wszystkie formy przestrzenne narażone są stale na czynniki zewnętrzne, pogodowe. W efekcie ich kondycja wymaga stałego nadzoru i poddaniu rewitalizacji każdej z nich co kilka lat. Stąd też prace konserwatorskie.
Do konserwacji wybrano pięć form z kategorii “form parkowych”, umiejscowionych w parkach miejskich i na zielonych skwerach. Rzeźby te, powstały podczas I i II Biennale Form Przestrzennych w Elblągu:
- Jan Ziemski - Plac Grunwaldzki
- Jerzy Federowicz - Park Traugutta
- Adam Marczyński - Park Kajki
- Maciej Szańkowski - Zabytkowy park leśny Bażantarnia
- Krystyn Zieliński - Ulica Giermków
W tym momencie kończy się remont dwóch rzeźb: Krystyna Zielińskiego i Jana Ziemskiego
Aktualnie trwają prace nad usunięciem wszelkich powłok zalegających na konstrukcjach stalowych, czyszczenie strumieniowo-ścierne oraz malowanie antykorozyjne z zachowaniem bądź przywróceniem pierwotnej kolorystyki.
Działania zrealizowane są w ramach projektu „Formy «parkowe» – Konserwacja zbioru Otwartej Galerii Form Przestrzennych”.
Dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022”, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Centrum Sztuki Galeria EL
Kolejne tysiące wyrzucane w celu malowania złomu....
Rzeczywiście "Ręce opadają" jak pojawiają się takie komentarze. Oto ktoś uważa, że nie wolno wydawać pieniędzy na utrzymanie obiektów i przedmiotów materialnych dzieł kultury i dziedzictwa narodowego. Doprawdy jak długo wśród znacznej części elblążan będzie pokutowała niewiedza odnośnie naszych form przestrzennych. Jak długo można tolerować ten fakt, który dobitnie świadczy o tym, że wielu, zbyt wielu mieszkańców nie zna najnowszej historii swego miasta i nie wie, że te formy były i są w świecie kultury materialnym dowodem wartości kulturalnej. Nasze edycje Bienalle były unikatowym wydarzeniem, które wtedy i nadal wzbudza zainteresowanie światowej kultury. Jeśli ktoś traktuje te formy przestrzenne jak złom to rzeczywiście ręce opadają.
ale nie uzyskała dofinansowania na Jazzbląg i po raz pierwszy się nie odbedzie .
Pięknie. Gratulacje.
Szkoda, że nie będą podświetlone, byłyby o zmroku jeszcze piękniejsze 😪
.....zrobcie w koncu fontanne na pl Slowianskim. Czterdziesci lat juz mieszkam w Elblagu i ciagle prosze zeby dac pieniadze na cos naprawde pieknego a nie wmawiac ze jakies zardzewiale bryly sa swiatowa sztuka. Plakac sie chce widzac jak to wspaniale dzielo o prawdziwej historii marnieje w oczach.
Kupy złomu
Zabrać te pseudo dzieła w jednym miejscu na złomowiska niech posłużą po przetopieniu będzie więcej pożytku