19 września 1962 r. w elbląskim kinie Światowid odbyła się pierwsza projekcja filmu. - Był to „Karmazynowy Pirat” – przypomniał zgromadzonym Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid, podczas zorganizowanego dzisiaj Jubileuszu 55-lecia istnienia kina. - Dokładnie 55 lat później otrzymaliśmy nagrodę „Najlepszego kina w Polsce”, którą przyznała Kapituła Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nagroda ta została wręczona podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zdobycie tytuły Najlepszego kina w Polsce było idealnym zwieńczeniem 55 lat pracy elbląskiego kina Światowid.
Od 55 lat zapraszamy widzów do przeżywania różnych emocji dzięki obrazom ukazywanym na dużym ekranie. Chcę podkreślić, że kino Światowid zawsze kładło duży nacisk na zainteresowanie widzów polskim filmem
– mówił Antoni Czyżyk.
Centrum Spotkań Europejskich Światowid jest instytucją kultury Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Jak zapewniał Jan Bobek, Przewodniczący Sejmiku Woj. War- Maz., Światowid jeszcze nigdy nie zawiódł zaufania.
Jubileusz 55 lat sam w sobie czyni tą uroczystość wielką, ale biorąc pod uwagę, że kino uzyskało tak prestiżową nagrodę czyni ją wyjątkową i dostojną
– mówił Jan Bobek.
Życzenia oraz upominki z okazji 55-lecia przygotował także Marszałek Woj. Warm.-Maz. Gustaw Marek Brzezin. - Z okazji 55-lecia istnienia kina Światowid wiele sukcesów, dalszego pomyślnego rozwoju instytucji, powodzenia w realizacji planów na przyszłość oraz wielkiej pomyślności w promowaniu kultury na Warmii i Mazurach – wymieniał Marszałek w liście, który odczytał podczas uroczystości Jan Bobek.
Dziękując za okazane wsparcie dyrektor CSE Światowid przyznał statuetki „Zasłużonych dla kina Światowid”. Trafiły one do: Marszałka - Gustawa Marka Brzezina, Prezydenta Elbląga - Witolda Wróblewskiego (odebrał ją wiceprezydent Jacek Boruszka), gospodarza cyklu „Elbląg na dużym ekranie” - Juliusza Marka, byłej kierowniczki kina Światowid i prowadzącej przez lata Dyskusyjny Klub Filmowy - Grażyny Słomki, byłego kierownika kina – Pawła Szulca oraz obecnej kierowniczki kina – Natalii Piotrowskiej.
- Statuetki zostały wykonane w naszej pracowni ceramicznej i pracowni witrażu. Zostały specjalnie przygotowane przez panią Ewę Bednarską-Siwilewicz - zdradził Antoni Czyżyk.
Nie zapomniano także o innych byłych kierownikach. Ze sceny podziękowano za lata pracy p. Adamowi Zielonce, Tadeuszowi Jabłońskiemu, Marcinowi Borchardtowi i Bożenie Sielewicz. - Pamiętamy także o tych, których już nie ma, nieżyjących już kierownikach naszego kina – mówiła prowadząca uroczystość Joanna Niewiadomska. - Pamiętamy o p. Eugeniuszu Zarębskim i Jerzym Błeszyńskim.
Wyróżnieni zostali także pracownicy kina, którzy obecnie dbają o jego rozwój. Na scenę zaproszeni zostali: Dorota Pietrusińska, Jolanta Jungnikiel, Barbara Jungnikiel, Aleksandra Bielska, Karolina Śluz, Marta Wróblewska, Władek Woźniewski, Krzysztof Czernicki, Patryk Kusowski. Podziękowania wręczył im dyrektor Antoni Czyżyk.
Wisienką na jubileuszowym torcie była projekcja niezwykłego filmu. - Obejrzymy film, który został zrealizowany na duży ekran i obejrzymy go tak, jak go oglądano, czyli z prawdziwej szpuli 35 mm – zdradził przed projekcją Piotr Marek.
Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z tej uroczystości.
w nazwisku Marcina Borchardta jest błąd-literówka, którą warto poprawić
Gratulacje.Piękna cyfra 55. A Pan Antoni to znakomity kandydat na prezydenta naszego miasta.
Kandydat na prezydenta, chyba kogoś p,,,,,,,,, Lo. A j. B. Tonawrt wysliwicsie nie potrafił dokonywać anie na urzędy. Czego tu szukają olsztyniaki którzy tylko niszczą Elbląg bo przez 55 lat ich nie było. A Warmia i Mazury to pomyłka Elbląg to Żuławy i Powiśle. Nieuki.
Gratulacje ! Choć kilku osobom ręki bym nie podał! O rany znalazł się i Pawełek którego pozdrawiam serdecznie! Jeśli chodzi o Dyrektora Czyżyka wielki szacun!
Pozdrawiam przesympatycznych panów bileterów