W elbląskim teatrze trwają próby do nowego spektaklu "Niedźwiedź i Oświadczyny" na podstawie jednoaktówek Antoniego Czechowa. Aktorzy pracują pod okiem ukraińskiego reżysera Wiaczesława Żiły. Premiera odbędzie się 11 czerwca br.
Antoni Pawłowicz Czechow - genialny pisarz, dramaturg, nowelista. Jednym tchem wymieniany obok Puszkina, Dostojewskiego, Gogola. Wielki twórca światowego teatru. Jego komedie podbijają serca widzów na całym świecie. Antoni Czechow był wierny zasadzie: "pisać tak, żeby słowom było ciasno, a myślom przestronnie". Jego komedie, wodewile, dramaty zachwycają precyzją, finezją i głębią. Mistrzostwem formy charakteryzują się jego jednoaktówki "Niedźwiedź" i "Oświadczyny", które prezentować będziemy w Teatrze Dramatycznym w Elblągu.
"Niedźwiedź" i "Oświadczyny" są utworami pełnymi dowcipu, akcji, dynamizmu oraz znakomitych dialogów. Z pozoru dwie różne historie łączy wspólny mianownik - uczucia. Zobaczymy na scenie cały wachlarz emocji - od miłości po nienawiść, od złości aż po pasję. Prawdziwym majstersztykiem są postaci - wyraziście skonstruowane, barwne, o bogatym życiu wewnętrznym. "Niedźwiedź" i "Oświadczyny" to potężna dawka humoru w najlepszym wydaniu.
Wiaczesław Żiła - reżyser, aktor
Etatowy reżyser Akademickiego Teatru Dramatycznego w Tarnopolu na Ukrainie. W 1985 roku ukończył Wydział Aktorski w Instytucie Teatralnym w Kijowie, a po trzech kolejnych latach Wydział Reżyserii. Pracę zawodową rozpoczął w 1988 roku jako aktor, od 1995 roku jako reżyser. Od kilku lat prowadzi również zajęcia z dramatu na Wydziale Aktorskim w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Tarnopolu. Praca aktorska dała mu solidne podstawy do doświadczeń reżyserskich. Sztuki wyreżyserowane przez Wiaczesława Żiłę są dostrzegane przez krytyków, czego owocem są liczne zaproszenia za granicę kraju na międzynarodowe festiwale sztuk teatralnych. Największym sukcesem jest udział w festiwalu w Liverpoolu, gdzie jego "Zabawa" Sławomira Mrożka została uznana za perłę.
Łucja i Bruno Sobczakowie - scenografowie
Obydwoje ukończyli Państwową Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Scenografowie Teatru Wybrzeże w Gdańsku i przez kilka lat Teatru Muzycznego w Gdyni. Razem pracują od roku 1983. Jedną z pierwszych ważnych prac był telewizyjny cykl "Balet", audycja nagrodzona Złotym Ekranem. Od tego czasu stworzyli kilkadziesiąt scenografii w rozmaitych estetykach do spektakli dramatycznych, operowych, baletowych i musicalowych. Na swoim koncie mają między innymi scenografie do "Historii Damy Kameliowej" wg A. Dumasa, "Boga" W. Allena, "Romea i Julii" W. Szekspira, "Wesela Figara" W.A. Mozarta, "Śmierci komiwojażera" A. Millera, "Nieporozumienia" A .Camusa i wielu innych. Łucja i Bruno Sobczakowie są także autorami scenografii do kilku spektakli Teatru Telewizji, między innymi "Romulusa Wielkiego" F. Durrenmatta, "Szklanej klatki" A. Kertesza , "Jaskini filozofów" Z. Herberta, "Morfiny" M.Bułhakowa. Dwukrotnie otrzymali Teatralną Nagrodę Wojewody Gdańskiego. Oprócz pracy scenograficznej, Łucja Sobczak pracuje także ze studentami Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni – prowadzi zajęcia z historii sztuki i kostiumu. Bruno Sobczak pracuje na stanowisku głównego scenografa Teatru Wybrzeże.
Premiera: 11 czerwca 2005
Przekład: Artur Sandauer
Realizacja:
Reżyseria: Wiaczesław Żiła (Ukraina)
Scenografia: Łucja i Bruno Sobczakowie
Inspicjent/sufler - Dorota Pietrusińska
Osoby:
Helena Iwanowna Popowa ("Niedźwiedź") - Teresa Suchodolska - Wojciechowska
Grigorij Stiepanowicz Smirnow ("Niedźwiedź") - Mariusz Michalski
Natalia Stiepanowna ("Oświadczyny") - Marta Masłowska
Stiepan Stiepanowicz Czubukow ("Oświadczyny") - Jerzy Przewłocki
Iwan Wasiliewicz Łomow ("Oświadczyny")/ Łuka ("Niedźwiedź") - Leszek Ostaszkiewicz