Piątek, 17.01.2025, Imieniny: Marceli, Wlodzimierz, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Promocja „Rocznika Elbląskiego” i książki o burmistrzach

10.04.2013, 12:57:56 Rozmiar tekstu: A A A
Promocja „Rocznika Elbląskiego” i książki o burmistrzach
fot. nadesłana

We wtorek 16 kwietnia o godz. 17.00 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na promocję XXIV t. „Rocznika Elbląskiego” oraz książki prof. dr hab. Andrzeja Grotha „Burmistrzowie i prezydenci Elbląga w latach 1286-1950”. Laudacje wygłoszą ks. dr hab. Wojciech Zawadzki oraz dr Jerzy Domino. Wstęp wolny.

Joanna Szkolnicka – sekretarz redakcji „Rocznika Elbląskiego” o  najnowszym tomie „Rocznika Elbląskiego”:
„Rocznik Elbląski” ukazuje się od 1961 r., będąc tym samym najstarszym elbląskim periodykiem naukowym. W komitecie redakcyjnym „Rocznika” zasiadało na przestrzeni lat wielu uznanych historyków i specjalistów z różnych dziedzin, m. in. zmarły w ubiegłym roku prof. dr hab. Marian Biskup. Obecnie redaktorem naukowym „Rocznika Elbląskiego” jest prof. dr hab. Andrzej Groth.
W najnowszym tomie „Rocznika” czytelnicy znajdą aż 12 artykułów: Andrzeja Hoi o piętnastowiecznym elbląskim burmistrzu Wernerze Räuberze, Rafała Kubickiego o mieszkańcach piętnastowiecznego Elbląga w świetle ich testamentów, Alicji Saar-Kozłowskiej  o wspaniałym zabytku historii sztuki i medycyny – pięknie ilustrowanym zielniku Szymona Syreniusza z XVI w., Małgorzaty Pronobis-Gajdzis o konserwacji egzemplarza tegoż zielnika znajdującego się w zbiorach Biblioteki Elbląskiej, Doroty Jutrzenki-Supryn, Ewy Chlebus, Joanny Sroki i Joanny Karbowskiej-Berent o pracach konserwatorskich nad starymi drukami ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej, Petera H. Stoldta o elbląskim epizodzie kariery szwedzkiego kanclerza Axela Oxenstierny, Rainera Buurmanna o zasłużonym elblążaninie Henryku Nitschmannie i jego roli w polsko-niemieckim transferze kulturowym, ks. Wojciecha Zawadzkiego o elbląskiej szkole dla dziewcząt im. cesarzowej Augusty Victorii (dziś w budynku tej szkoły mieści się pierwsze LO), Arkadiusza Wełniaka o weryfikacji narodowościowej i tzw. „ludności rodzimej” w Elblągu w pierwszych latach powojennych, Andrzeja Grotha o elbląskich prezydentach w latach 1945-1950,  Arkadiusza Słabiga o sytuacji mniejszości ukraińskiej w powiecie elbląskim w latach 1960-1975 na przykładzie sprawy Leona Horaka oraz Tomasza Kukowskiego o działalności batalionu Polityczno-Obronnego (PRL-owskiej organizacji paramilitarnej) na terenie województwa  elbląskiego w latach 1981-1986. Na szczególną uwagę zasługują niewątpliwie artykuły dwóch niemieckich autorów – Petera H. Stoldta i Rainera Buurmanna, a zwłaszcza tego pierwszego, gdyż traktuje on o nieznanym zapewne szerzej samym elblążanom aspekcie historii miasta, powiązanym z wielką polityką (wojna trzydziestoletnia), a oparty jest na dokumentach (m. in. listach) przechowywanych w sztokholmskim Archiwum Narodowym.
Tom XXIV „Rocznika Elbląskiego” zawiera także, jak miało to miejsce do tej pory, opracowania źródeł i materiałów oraz recenzje i omówienia.


Z recenzji prof. UG, dra hab. Józefa Włodarskiego do książki „Burmistrzowie i prezydenci Elbląga w latach 1286-1950”:
Przedstawione [w książce] biogramy burmistrzów i prezydentów Elbląga prezentują szerokie spektrum dociekań naukowo-badawczych opartych o solidną bazę źródłową (krajową i zagraniczną – Geheimes Staatsarchiv Berlin – Dahlem) i starannie dobraną literaturę. Są one przygotowane profesjonalnie pod względem metodyczno-metodologicznym i merytorycznym. Wyraźnie definiowane są procesy i zjawiska związane z życiem społeczno-politycznym, gospodarczo-administracyjnym oraz religijnym w różnych okresach historycznych. Na ich tle została przedstawiona działalność elbląskich burmistrzów i prezydentów, co ułatwia percepcję treści książki. Recenzowane opracowanie nie tylko wypełnia lukę badawczą, ale i odpowiada społecznemu zapotrzebowaniu na opracowanie dotyczące wielokulturowej przeszłości Elbląga, w której odcisnęli swoje piętno opisani przez Autora burmistrzowie i prezydenci.

Podczas promocji będzie można zakupić obydwie publikacje.

 


Aleksandra Buła
Dział Komunikacji Społecznej
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida


 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3197770118713