Ponad 40 studentów architektury z Polski i zagranicy weźmie udział w dwudniowych warsztatach w Elblągu. Opracowywać będą studium urbanistyczne przestrzeni publicznej centrum miasta. Wyniki ich prac zaprezentowane zostaną pod koniec maja.
- Przeanalizujemy strukturę Elbląga pod kątem określenia głównych potencjałów i barier jego reurbanizacji i rewitalizacji. Spojrzymy na to w kontekście integracji ogólnomiejskiej i wykreowania nowej jakości w oparciu o sztukę publiczną. – wyjaśnia pomysłodawczyni warsztatów, Katarzyna Wiśniewska dyr. Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Centrum Elbląga jest interesującym dla badaczy terenem. Łączy historię ze zmieniającymi się trendami nowoczesności. Potrzebuje jednak poprawy jakości systemu przestrzeni publicznej.
- Zajęcia będziemy realizować wspólnie z Politechniką Gdańską. Wyniki wejdą w skład materiałów studialnych dla opracowywanej strategii rozwoju miasta. – dodaje Katarzyna Wiśniewska. – Podczas zajęć skupimy się na rozwoju systemów przestrzeni publicznej. Istotne znaczenie będą miały odwołania do kwestii sztuki w przestrzeni publicznej. Elbląg jest przecież na świecie znany ze stworzonej w latach 60. otwartej galerii rzeźb, wykonanych podczas Biennale Form Przestrzennych.
Warsztaty (16-18 marca) są jednym z etapów projektu, pt. Historia i nowoczesność. Studium reurbanizacji centrum Elbląga" w ramach przedmiotu "Projektowanie urbanistyczne - semestr I studiów drugiego stopnia". Głównymi prowadzącymi są dr inż. arch. Gabriela Rembarz i dr inż. arch. Justyna Martyniuk-Pęczek.
Anna Kleina, Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga
Super sprawa. Brawo dla ambitnej Pani Dyrektor. Widać świeży powiew w urzędzie. Takich ludzi tam brakowało od dawna. Czas na więcej takich pomysłów w innych dziedzinach.