Z okazji 50 – lecia w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” będzie można zobaczyć niezwykłe wystawy - na pierwszej pokazane zostaną archiwalne fotografie z zasobów Pracowni Digitalizacji „Światowida”, na drugiej swoje prace zaprezentują osoby związane przed laty z klubem fotograficznym El-Foto.
Od 7 marca na I piętrze „Światowida” będzie eksponowana „Wystawa archiwalnych fotografii z zasobów Pracowni Digitalizacji CSE Światowid". Znajdą się na niej zdjęcia autorstwa Czesława Misiuka, Janusza Cydzika oraz z archiwum CSE. 29 fotografii dokumentuje działania kulturalne realizowane przez tę instytucję w latach 60., 70. i 80. To zaledwie znikoma część zasobów Pracowni Digitalizacji, która na dzień dzisiejszy liczy 6.761 pozycji katalogowych.
Więcej archiwalnych zdjęć będzie można zobaczyć w sobotę,10 marca, od godz. 11.00 do 14.00 podczas wystawy multimedialnej w sali nr 38. Z głośników na holu głównym będą dobiegały głosy elblążan wspominających „Światowid”.
„Wystawa archiwalnych fotografii z zasobów Pracowni Digitalizacji CSE Światowid" będzie czynna do 30 kwietnia na I piętrze CSE „Światowid”.
W piątek, 9 marca na holu obok kina „Światowid”, pojawi się wystawa „Wybrańcy fotografii”. To zdjęcia osób związanych przed laty z klubem fotograficznym El-Foto. Fascynacja fotografią przerodziła się w ich przypadku w życiową pasję i wyznaczyła kierunek w życiu zawodowym. Znajdą się tam zdjęcia Jacka Szuleckiego, Danuty Węgiel, Dariusza Nowickiego i Piotra Romanowskiego. Wystawę można oglądać do 27 marca.
Natomiast na II piętrze CSE „Światowid” cały czas można oglądać wystawę archiwalnych plakatów filmowych. „Archiwum plakatu - kino polskie" to wystawa prezentująca w sposób przekrojowy historię plakatów polskich filmów. W archiwum kina znajduje się ponad setka polskich plakatów filmowych do 1989 roku. Najstarsze pochodzą z lat 60. Na wystawie znalazły się najciekawsze z nich.
Patronat nad obchodami 50 – lecia Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” objął Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Jacek Protas.
JACEK SZULECKI
Do sekcji El-Foto pierwszy raz przyszedłem w 1978 roku. Tu wszystko się zaczęło. Fotografia stała się moją życiową pasją i sposobem na życie. Tu brałem udział w wielu plenerach i wystawach, tu nauczyłem się robić zdjęcia co pomogło mi w późniejszej karierze zawodowej. W latach 80-tych fotografowałem dla Dziennika Bałtyckiego, przez 10 lat byłem kierownikiem laboratorium fotograficznego Kodak Express w Elblągu i Gdańsku. Obecnie realizuję serwisy informacyjne z Braniewa, Tolkmicka i Fromborka dla Telewizji Elbląskiej. Bez solidnych podstaw fotografii, które wyniosłem z El-Foto, nie wyobrażam sobie wykonywanie pracy operatora telewizyjnego. Od czterech lat mieszkam w Tolkmicku. Otaczająca mnie okolica i niepowtarzalne okoliczności przyrody same podsuwają mi tematy do robienia zdjęć i to często w moim ogrodzie.
DANUTA WĘGIEL
Moja przygoda z El -foto rozpoczęła się 1979 roku. Klub prowadziła Krystyna Monczarska, bardzo dobra i inspirująca instruktorka. Spotykały się tu osoby już zaawansowane w fotografii i początkujące, co powodowało, że w klubie trwał nieustanny ferment uczenia się. W 1982 roku uzyskałam fotograficzne uprawnienia instruktorskie w kategorii trzeciej i dzięki temu już od września 1982 do czerwca 1983r. mogłam sama prowadzić zajęcia w klubie EL- Foto.
Wyjazd do Krakowa i podjęcie tam studiów przerwało moje bliskie kontakty z Klubem. Jednak ten ponad trzyletni kontakt z fotografią pozostawił trwałe ślady w moim życiu zawodowym. Obecnie uprawiam z powodzeniem zawód fotografa.
DARIUSZ NOWICKI
Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Od lat urzędnikiem państwowym. Fotografią i filmem zajmuję się z przerwami od 35 lat. Na początku były aparaty Pouva Start i Smiena oraz ciemnia w klubie „El-Foto” w Elblągu, gdzie cały czas mieszkam. Teraz jest Canon 300D i kompakt HP 818 oraz program Photolmpact 12. Najczęściej fotografuję krajobrazy, lubię też portrety, ale robię je tylko wtedy, gdy dotrę do danej osoby i jej wnętrza. W fotografii nie interesuje mnie odwzorowanie realnie istniejącej rzeczywistości. Świat widziany wokół mnie przetwarzam, odrealniam i sprowadzam do mojego własnego sposobu patrzenia. Moje pasje to podróże, fotografia, film oraz domek z ogrodem na wsi nad mazurskim jeziorem.
PIOTR ROMANOWSKI
Była jesień 1990 roku, kiedy jako 14-to latek po raz pierwszy zszedłem do byłego schronu, gdzie mieściła się pracownia EL-Foto. Labirynt pomieszczeń, ciasne przejścia i specyficzny zapach chemii fotograficznej do dziś zostają w mojej pamięci. Kilka ładnych lat spędzonych na doskonaleniu sztuki fotografii pod okiem wspaniałych instruktorów (Grażyny Kowalskiej, później Waldka Kutowińskiego nazywanego przez nas „tatą”) stało się jednym z filarów wykonywanego przeze mnie zawodu.
Dzisiaj jestem operatorem obrazu. Karierę rozpocząłem w Telewizji Elbląskiej, gdzie pracę nad obrazem, już teraz ruchomym, doskonaliłem niemal 10 lat. Ciągła chęć rozwoju i pasja, którą jest praca z kamerą, zmusiły mnie do opuszczenia Elbląga. Na szczęście nie daleko, bo pracę zaoferowała mi telewizja TVN w gdańskim oddziale. Następnym etapem było przejście do Tv Puls kupionej przez amerykański koncern FOX. Kolejne szkolenia, nowi ludzie, doświadczenie, rozwój … kryzys! Na szczęście nie mój tylko ekonomiczny, Puls likwiduje redakcję. Przyszedł więc czas na otworzenie własnego biznesu.
Obecnie na stałe współpracuję z Telewizją Polsat, firmami producenckimi: Multiproduction, Live Park, ATM. Powróciłem też trochę do korzeni i kieruję własną lokalną telewizją w Tczewie. Jestem autorem zdjęć setek reportaży, filmów, dokumentów, teledysków. Stoję za kamerą przy transmisjach sportowych, newsowych czy koncertach.
Pracownia EL-Foto przez wiele lat była moim drugim domem, gdzie poznałem fantastycznych ludzi i spędziłem niezapomniane chwile, ale przede wszystkim dała mi podstawy do fantastycznego zawodu.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid