Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza do krużganka w najbliższą środę, 7 marca, o godz. 17:00 na kolejne spotkanie z cyklu Kwestionariusz Osobowy. Jako że 8 marca przypada Dzień Kobiet bohaterką spotkania będzie kobieta, wybitna polska malarka Olga Boznańska. Wykład poprowadzi Marta Karaś, wstęp wolny.
Mimo doskonałego wykształcenia i ogromnego talentu, a co za tym stoi zasłużonych sukcesów na międzynarodowych wystawach malarskich życie Olgi Boznańskiej okazało się dla niej samej pasmem osobistych nieszczęść i porażek. Z czego największym bodaj bólem było zupełne niedocenianie je twórczości przez rodzimą publiczność.
Urodziła się 15 kwietnia 1865 w Krakowie. Rodzice - Adam Nowina Boznański i Eugenia Mondan - zadbali o odpowiednie wykształcenie Olgi i jej siostry Izabeli zarówno w kierunku ich uzdolnień jak i ogólnym, dzięki czemu artystka władała biegle kilkoma językami. Z racji płci nie mogła jednak podjąć nauki na Akademii Sztuk Pięknych, dlatego jej edukacja artystyczna ograniczała się do indywidualnych, prywatnych lekcji u artystów. W Polsce byli to Kazmierz Pochwalski i Adrian Baraniecki. Od 1896 roku Boznańska kształciła się z kolei w Niemczech, w Monachium m.in. u Karola Krichendorfa i Wilhelma Durra.
Jej prace były nagradzane na wystawach na całym świecie, Societe Nationale des Beaux-Arts w 1904 roku zaliczył ją w grono swych członków, a w 1910 roku otrzymała Francuską Legię Honorową. Jakby w kontraście do tych honorów jej sztuka w Polsce nie zdobyła nigdy szacunku i zrozumienia wśród szerszego grona odbiorców, ani większych wyróżnień, co artystka, bardzo związana z ojczyzną przeżywała jako osobista porażkę. Zmarła 26 października 1940 w Paryżu.
Prace Olgi Boznańskiej są bardzo rozproszone, zdobią szereg kolekcji na całym świecie, w szczególności prywatnych oraz większość ważniejszych muzeów w Polsce, najwięcej dzieł znajduje się w zbiorach placówek w Krakowie i Warszawie.
Kwestionariusz osobowy to cykl zajęć skierowany do osób zainteresowanych historią sztuki a także młodzieży przygotowującej się do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Każde zajęcia dedykowane będą postaci wybranego artysty - jego życiu i twórczości. Na spotkaniach omówieni zostaną m.in. Gustaw Klimt, Piotr Breugel Starszy, Jan Matejko, Stanisław Witkiewicz, Olga Boznańska, Hokusai.
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL