Niedziela, 19.01.2025, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Kawiarenka historyczna - o grach i rozrywkach szulerskich

25.02.2012, 08:28:51 Rozmiar tekstu: A A A
Kawiarenka historyczna - o grach i rozrywkach szulerskich

We wtorek, 28 lutego, miłośnicy przeszłości spotkają się w Kawiarence Historycznej Clio. Gościem spotkania będzie badacz gier, Piotr Adamczyk, który opowie o popularności i znaczeniu rozrywek w dawnej Polsce. Muzeum zaprasza o godz. 17:30 do budynku Gimnazjum, przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11.

Gra – pokusa piekielna, cudowny wynalazek… Dzisiaj, mimo renesansu gier planszowych, trudno spotkać osoby przyznające się do grania w nie. Ankiety prowadzone wśród elbląskiej młodzieży i dzieci przez elbląskie Muzeum, ukazują tradycyjną znajomość gier i ich posiadanie w domach – niepodzielnie królują Chińczyk, Warcaby, Szachy i Monopoly. Znajomość innych gier jest znikoma, pomimo obecności pełnych regałów nowoczesnych i przyciągających oko gier, nawet w supermarketach. A prawie nikt nie przyznaje się do grania w kości czy karty. Ale czy zawsze tak było? Gość kawiarenki poszuka odpowiedzi na to, czy rozrywki, takie jak gry planszowe czy gry w kości pojawiły się na terenach dzisiejszej Polski wraz ze szlakiem bursztynowym i zwiększonymi kontaktami ze światem cywilizacji śródziemnomorskiej, czy może archeologia posiada wcześniejsze dowody na ich obecność?

Podczas wykładu, połączonego z prezentacją wybranych gier, będzie okazja do zajrzenia w dzieje rozrywki w dawnej Polsce. Będzie to podróż, podczas której spotkamy zarówno Gotów, jak i Rzymian, poznamy Wikingów z ich systemem gier, w końcu dotrzemy do czasów Mieszka i Chrobrego. Spotkamy polskie wojsko i jego prawodawstwo – czy rzeczywiście tylko wojsko na równi stawiało granie w karty i kości z prostytucją? Podróż będzie kontynuowana do pierwszego rozbioru Polski, do roku 1772. Będzie to okazja do dowiedzenia się, kiedy i gdzie palono na stosie „diabelskie” szachy i warcabnice, kiedy, komu i jak Kościół zakazywał grania w gry, a kiedy jego prawodawstwo zezwalało na tę rozrywkę. Czy polski biskup pisał satyryczne teksty o szulerstwie, pijaństwie? Czy przed wyruszeniem w drogę, zamążpójściem i wieloma innymi zdarzeniami można się czegoś dowiedzieć o przyszłości za pomocą dwóch kostek.

A co się stanie, gdy przed podjęciem trudnej decyzji kości wskażą nam dwie jedynki? A karty, kiedy pojawiły się w Polsce? I, co najważniejsze, jakie? Co to są: „kłótnik”, „chapanka”, „trappola”. Którzy królowie uwielbiali gry w karty i czy mieszczański plebs zajmował się tak wyszukanymi rozrywkami jak szachy? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć gość kawiarenki. Wstęp na spotkanie jest wolny. Organizatorami cyklu spotkań są: elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu.

Piotr Adamczyk - ur. w 1979 r. w Pasłęku, ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2004 r. pracownik Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, współtwórca Działu Edukacji i Promocji, autor projektów edukacyjnych elbląskiego muzeum (np. „Podróżnicy w czasie: dawne gry i zabawy”, „Lekcje muzealne w wiejskiej szkole”, „Bliskie spotkania z historią” czy znany w całym kraju projekt „Skrzynia Pełna Tajemnic”. Członek zarządu elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, członek International Society for Board Game Studies oraz redaktor branżowego portalu Edukacjamuzealna.pl. Uczestnik międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych tematyce gier planszowych, badacz ich historii, a ostatnio autor sporej części wydawnictwa „Magia gry, sztuka rywalizacji”, przygotowywanego przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, do wystawy o tym samym tytule, specjalnie na Euro 2012.

 

MAH w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2243678569794