„Mercadante, Doppler, Karłowicz” to tytuł pierwszej płyty Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, którą będzie można kupić po sobotnim (25 lutego) koncercie Orkiestry w Ratuszu Staromiejskim, zatytułowanym „Wieczór z nutą Brazylii”. Materiał na płytę wybrano bardzo starannie, podobnie wykonawców, w dodatku jest to pierwsza płyta EOK, więc dla elbląskich melomanów powinna być rarytasem.
Sobotni koncert, na który wszystkie bilety są już, niestety, wyprzedane, rozpocznie się o godz. 19, potrwa około półtorej godziny, płyta w cenie 25zł sprzedawana więc będzie około godz. 20.30.
Elbląska Orkiestra Kameralna oraz wybitni soliści: Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz
i dyrygenci: Marzena Diakun, Marcin Sompoliński, nagrywali tę płytę późną jesienią ubiegłego roku. Wydała ją renomowana firma fonograficzna „Dux”.
Pierwsza płyta EOK jest szansą na wypromowanie się naszej Orkiestry w Polsce i Europie. Wybrano na nią utwory dające możliwość zaprezentowania pełni swoich możliwości Orkiestrze („Serenada” Mieczysław Karłowicza) oraz solistom – flecistom Leszkowi Długoszowi i Agacie Kielar-Długosz – muzykom cieszącym się w Europie niekwestionowaną sławą.
Repertuar
Koncert e-moll Saveria Mercadantego (1795-1870) jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych utworów wczesnoromantycznych na flet i orkiestrę. Andante i Rondo op. 25 oraz Duettino hongrois op. 36 to kameralne kompozycje pochodzącego ze Lwowa Alberta Franza Dopplera (1821-1883), który rozpoczynał karierę muzyczną jako flecista (podobnie jak Mercadante). Pół wieku młodszy od Mercadantego i Dopplera Mieczysław Karłowicz (1876-1909) to już muzyka neoromantyzmu. Serenadę na smyczki op. 2 skomponował w 1897 r.
Wykonawcy
Łukasz Długosz uznawany za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji, jest zwycięzcą siedemnastu prestiżowych konkursów międzynarodowych.
Agata Kielar-Długosz jest laureatką wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Europie oraz USA, wielokrotnie zapraszano ją do prawykonań koncertów dedykowanych jej przez polskich i zagranicznych kompozytorów.
Elbląskiej Orkiestry Kameralnej nie trzeba Państwu przedstawiać.
Swą pierwszą płytę EOK nagrała w składzie:
I Skrzypce: Paweł Kukliński – koncertmistrz, Anita Jarzębska, Ewa Kaszuba, Tomasz Siarkiewicz, Marta Kołodziejska
II Skrzypce – Szymon Morus, Beata Wojtowicz-Rodak, Anna Miszkurka, Katarzyna Przyborowska, Aleksandra Kubala
Altówki – Michał Piwowarczyk, Aneta Szybowicz, Miłosz Pluta, Joanna Kaszubska
Wiolonczele – Mariusz Mruczek, Aneta Wądołowska, Milena Olewniczak
Kontrabasy – Damian Wdziękoński, Małgorzata Kruszyńska.
Pierwsze koncerty promujące płytę Elbląskiej Orkiestry Kameralnej odbędą się 30 marca w Elblągu (Centrum Sztuki Galeria EL, godz. 19) i 31 marca w Olsztynie (Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego, godz. 18).
„Mercadante, Doppler, Karłowicz” – program:
Saverio Mercadante
Koncert e-moll na flet i orkiestrę
1 I Allegro maestoso 9:10
2 II Largo 3:50
3 III Rondo russo. Allegretto 6:49
Albert Franz Doppler
Andante i Rondo op. 25 na dwa flety i fortepian (transkrypcja na orkiestrę kameralną: Adrianne Greenbaum)
4 Andante 4:28
5 Rondo 5:51
6 Duettino hongrois op. 36 na dwa flety i fortepian 8:27
(transkrypcja na orkiestrę kameralną: Marzena Diakun)
Mieczysław Karłowicz
Serenada na smyczki op. 2
7 I March. Allegro moderato 6:23
8 II Romance. Andante con moto 6:25
9 III Waltz. Allegro moderato 6:15
10. IV Finale. Allegretto non troppo 3:43
Łączny czas: 61:24.
zam. KJ
Gratulacje , i tak dalej.
Coś wspaniałego