21 lutego, godz. 18:00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu Elbląskiej Sceny Literackiej. Od 12 lat realizowane spotkania ze współczesną literaturą i twórcami, czasami są to poeci, innym razem prozaicy, zdarzali się dramaturdzy, wykonawcy poezji śpiewanej.
Przy okazji wieczorów autorskich odbywają się warsztaty, wystawy plastyczne czy fotograficzne. Bardzo często literatom towarzyszą muzycy. Każde spotkanie jest inne, zabiera słuchaczy w odmienne obszary literackie, odmienne krainy wrażliwości, ale zawsze ubogaca i porusza.
Tym razem zapraszamy na spotkanie z poezja i prozą młodego elblążanina, Robera Lechwara. Autor nieustannie pomnaża swoje doświadczenia życiowe, czerpie z nich pełnymi garściami, buntuje się przeciw zastanej rzeczywistości i szuka swojej drogi oraz swojego miejsca. Pomimo owego buntu, jest osobą otwartą, pragnącą rozwijać nie tylko swoje pasje, ale także rozwijać i pielęgnować swoje człowieczeństwo. Związany jest z Alternatywnym Elbląskim Klubem Literackim. Po Jacku Żukowskim, doskonale znanym dziennikarzu i prezenterze Telewizji Elbląskiej, który swój wieczór miał niedawno, Robert jest kolejnym przedstawicielem Klubu, który podzieli się ze słuchaczami swą wrażliwością oraz twórczością.
Tomasz Walczak
Poezja i miniatury prozatorskie Robsona Lechwara uderzają przede wszystkim niezgodą na świat. Ten dla wielu poukładany, dla poety staje się mierzeniem z brutalną rzeczywistością, konwenansami, brakiem pomysłu na siebie. Tę walkę wspomaganą alkoholem, ostrym nieszablonowym językiem, spostrzeżeniami i krytyką tego, co tu i teraz, przegrywa. Pozostaje samotność, kolejne rozczarowania i brak autorytetów. Na pewno ten głos młodego pokolenia należy usłyszeć i weń się wsłuchać.
Robson Lechwar ewoluuje, oddalając się od negowania rzeczywistości, wulgaryzowania języka, ku tworzeniu nowego jakże odmiennego w swej prostocie świata. Teksty, które nie poddają się modzie na metaforyzowanie, swoją ascetyczną oschłością znajdą wielbicieli u słuchaczy w każdym wieku. Autor bez specjalnego nadęcia, moralizowania oprowadzi nas po nas samych, będzie kazał zatrzymać się, posłuchać, popatrzeć. Ta prawda zaboli, ale może wielu z nas pomoże. Żywię nadzieję, że młody twórca dalej będzie zmierzał ku
literaturze niebanalnej, biorąc odpowiedzialność za słowo, przede wszystkim za słowo.
Dominika Lewicka-Klucznik
Bezpłatne zaproszenia można rezerwować w Teatrze telefonując pod numer: 55 641 97 00 wew. 284
doświadczenie życiowe :))))) dobre