Frapujący i zaskakujący dramat psychologiczny w reżyserii Jerzego Kawalerowicza oraz wystawa archiwalnych plakatów filmowych. Z okazji 50 - lecia, 16 lutego, „Światowid" zaprasza na wernisaż i pokaz filmowy. Wstęp wolny.
O 16.45 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" odbędzie się wernisaż wystawy „Archiwum plakatu - kino polskie". Krótki wstęp do niej przygotowała Marta Karaś, historyk sztuki z Centrum Sztuki Galeria El. O 17.00 pokazany zostanie film „Matka Joanna od Aniołów", który zwyciężył w plebiscycie, zorganizowanym w ramach obchodów 50 - lecia „Światowida".
- Cykl „Dekady polskiego kina" budzi ogromne zainteresowanie, bardzo nas to cieszy, w końcu to Państwo sami wybrali te filmy - mówi Natalia Klonowska, kierownik kina „Światowid". - Przy okazji tego pokazu, chcieliśmy zaprezentować również wystawę archiwalnych plakatów, na I i II piętrze oraz na holu przy kinie będzie można zobaczyć najciekawsze z nich.
W czasie 50-letniego funkcjonowania „Światowida" na ekranie kina pojawiało się mnóstwo filmów, większość z nich pozostawiło swój ślad w postaci plakatów. W archiwum kina znajduje się ponad setka plakatów filmów polskich do 1989 roku. Najstarsze pochodzą z lat 60. Wystawa prezentuje w sposób przekrojowy historię plakatów polskich filmów.
Lata 60. to druga dekada prezentowana w ramach jubileuszowego cyklu filmowego. „Matka Joanna od Aniołów" została nakręcona w 1961 roku. Reżyserem obrazu jest Jerzy Kawalerowicz, jest on również autorem scenariusza wspólnie z Tadeuszem Konwickim. Scenariusz powstał na motywach znanego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja utworu literackiego i filmu toczy się w XVIII wieku na Smoleńszczyźnie, w położonym na odludziu klasztorze...
Wernisaż wystawy „Archiwum plakatu - kino polskie" odbędzie się w czwartek, 16 lutego o godz. 16.45 w holu głównym CSE „Światowid". Zaś o godz. 17.00 na dużej sali kina będzie można wziąć udział w bezpłatnym pokazie filmowym organizowanym w ramach cyklu „Dekady kina polskiego".
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid